Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajAlex SEYİS: ‘Aydınlatma Sektörünün  İhtiyaçları Doğrultusunda Etkili Çözümler Geliştirip Sektörün Gelişimine Katkıda Bulunuyoruz’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2018-09-17 16:12:56


Geri Dön
Alex SEYİS: ‘Aydınlatma Sektörünün İhtiyaçları Doğrultusunda Etkili Çözümler Geliştirip Sektörün Gelişimine Katkıda Bulunuyoruz’

Aydınlatma ürünleri üretimi konusunda faaliyet gösteren yeni ürün geliştirme ve üretimi konusunda sektörünün önde gelen firmalarından birisi olmayı başaran Argesys Elektronik A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkanı Alex SEYİS ile ürettikleri ürünleri, sektörü ve ileriye dönük hedeflerini konuştuk.

 

Kısaca sizi tanıyıp ardından sektörle olan tanışıklığınız nereden geliyor. Öğrenebilir miyiz?

1984 yılında Boğaziçi Üniversitesi Elektronik Mühendisliği bölümünü bitirdim. Boğaziçi Üniversitesi’nde okurken üç arkadaş bir araya gelerek Üçel Elektronik firmasını kurduk. Bu ortaklık 1990 yılına kadar devam etti. 1990 yılı sonunda ortaklığımızın bitişinin ardından 1991 yılında Assan Elektronik firmasını kurdum. Assan Elektronik’in kuruluşu ile birlikte çeşitli aydınlatma projelerimde kullanılmak üzere yeni ürünler geliştirip özel tasarımlar geliştirme konusunda sektörünün bilinen firmaları arasında yerimizi aldık. Özellikle TV’lerde yayınlanan  ‘İnermisin Çıkar mısın’, Çarkıfelek ve buna benzer birçok yarışma programının elektronik ve aydınlatma tarafının vazgeçilmez ismi olduk.

 

Peki LED’li aydınlatma ürünlerine geçişiniz nasıl oldu?

LED’li aydınlatma ürünlerine geçişim açık hava reklamcılığı konusunda üretim yapan bir reklam firmasını sahibi beni çağırıp bana LED’li aydınlatma yapabilir miyiz? Dedikten ve beyaz LED’i bana gösterdikten sonra LED’li aydınlatma üretimi konusundaki tavrım netleşti ve Türkiye’deki ilk LED’li aydınlatma ürünlerini reklam ve aydınlatma sektöründe kullanılmak üzere tasarlamaya ve üretmeye başladık. Ürettiğimiz tasarımları ve ürünleri başta ülkemiz olmak üzere aralarında; Cezayir, Rusya, Almanya, İsviçre, ABD, Tunus ve Romanya’nın da bulunduğu ülkelere ihraç ettik. Saydığım bu ülkelerde marka olmayı başarabildik. 2014 yılında bir grup şirketi ile ortaklık yaptık. 2017 yılında Assan Elektronik’i bu gruba satarak yollarımızı ayırdık. Kişiliğim itibariyle çalışmayı çok seven birisi olduğum için yeni ürünler tasarlamak ve üretmek için kısa bir moladan sonra Haziran 2017’de Argesys Elektronik A.Ş firmasını kurdum. Kuruluşumuzun üzerinden 1 yıl gibi kısa bir süre geçmesine rağmen hem elektronik hem de aydınlatma sektöründe geliştirdiğimiz ürünlerle etkili olmaya başladık.

 

Argeys’in ürün yelpazesin de ne tür ürünler var?

Biz öncelikle işin teknik aydınlatma kısmında olacağız. Bu nedenle teknik aydınlatma ürünleri tasarladık ve üretmeye başladık. Ürün yelpazemizde hem iç mekanlara yönelik hem de dış mekanlara yönelik aydınlatma armatürleri var.  Bunun yanında aydınlatma sistemlerinde kullanılan güç kaynağı üretimine başladık. Güç kaynaklarına TSE tarafından getirilen standartlar sonucu standartlara uymayan ürünlerin ülkemize girişi engellenmiş oldu ve bu durum bizi güç kaynağı üretimi konusunda cesaretlendirdi. Güç kaynakları kategorimizde sabit akım LED güç kaynakları ve sabit voltaj güç kaynakları yer alıyor. Bir diğer üretim konumuz ise; Akaryakıt istasyonlarında kullanılan LED’li fiyat panoları. Bu konuda ihtiyaca uygun çözümler geliştiriyoruz bu ürünümüzü gerek yurt içinde gerekse yurt dışında çok sayıda akaryakıt istasyonu kullanıyor. Bizim için önemli olan bir konuda akıllı şehirler, bu konu ile ilgili de ürünler tasarlıyoruz Akıllı şehirler ve IOT projelerimiz ile ürünlerimizi daha iyi kontrol etmenizi sağlıyoruz. Tek bir merkezden yönetilen bu projemiz sokak armatürlerin kontrolünü daha akıllıca yapmanızı sağlar. Grup olarak ya da tekli kontrol seçeneğini size sunan bu sistem ile sokakların ve caddelerin kontrolü tamamen sizde olur. Anlık olarak armatürlerin parlaklık değerlerini harita üzerinden görebileceğiniz masaüstü yazılımımız ile yönetiminiz daha rahat olur. Eğer bir ürün arıza yapar ise bunu sistem raporlarında görebilirsiniz ve müdahale süreci daha hızlı olur. Biz tasarlamak ve üretmek için varız, hedefimiz yenilikçi ürünlerimizle piyasada yer edinmek bu ürünlerimizi kullanan müşterilerden aldığımız tepkiler gayet iyi buda gösteriyor ki biz doğru yoldayız.

 

Üretimini gerçekleştirdiğiniz bu ürünlerin benzerlerinden farklı yanları neler?

Öncelikle üretimini gerçekleştirdiğimiz ürünler 40 yılın tecrübesi ile üretilmiş ürünler. Piyasa gereksinimlerine uygun estetik ve ekonomik modeller üretmeye çalıştık ve bunda da başarılı olduk. Kalite ve fiyat konusunda da ürünlerimiz benzerlerinden çok daha üstün. Ekonomik olabilmek için hızlı üretmemiz gerekiyor, şu andaki çalışmalarımız tamamen buna yönelik eğer hızlı üretebilirseniz ekonomik olmanız kaçınılmazdır. Bizim Çin ile rekabet edebilmemiz için; Onlardan daha estetik, daha dayanıklı ve müşterinin ihtiyacına doğrudan hitap eden ürünler üretmemiz gereklidir.

 

Üretimini gerçekleştirdiğiniz ürünler projelerde kullanılmaya başladı mı? Eğer başladıysa kullanıcılardan aldığınız tepkiler ne yönde?

Elbette her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüz de de müşteriler fiyatın daha düşük olmasını isterler. Bu işin sıkıntılı tarafı ama siz dengeyi doğru kurabilirseniz, makul fiyat, makul kalite politikasını uygularsanız satılabilir rakamlar karşınıza çıkıyor. Bizde bu dengeyi iyi kurduğumuzu düşünüyoruz. Çünkü müşterilerimizden bu anlamda çok olumlu tepkiler alıyoruz.

 

İhracat yapmayı hedefliyor musunuz?

Tahmin ediyorum ki, Bugünden sonra ihracat yapamayan firmalar çokta fazla ayakta kalamayacak.  Bu nedenle ihracat hedeflerimiz arasında var ancak ürettiğiniz ürünü yurt dışında pazarlayabilmek için ciddi sermaye birikiminiz ve zamanınız olması gerekiyor. Henüz sektörde çok yeniyiz ihracata başlayabilmek için gerekli şartların oluşmasını bekliyoruz. Öncelikle yurt içi ve yurt dışında düzenlenen fuarlara katılıp bu fuarlarda ürünlerimizi görücüye çıkarmak istiyoruz. Ürünlerimizi tanıtmak için sosyal medyayı ve dergileri kullanıyoruz. Gerekli alt yapıyı oluşturduktan sonra da yurt dışında boy göstermeyi hedefliyoruz.

 

Sizde taktir edersiniz ki sektörde üretim yapan aynı zamanda ithalat da yapan çok sayıda firma var? Buradan hareketle tüketiciler aydınlatma armatürü alırlarken nelere dikkat etmeliler?

Az öncede dediğim gibi makul fiyat makul kalite. Müşteri bir ürünü alırken zaten kaliteli ve sağlam diye alıyor, ama dış mekanlarda kullanılan ürünlerin kalitesini yerine takıldıktan, kullanıldıktan sonra görme şansına sahibiz. Ürünün dayanıklı olması önemli bir kriter ancak ürünlerin müşterilerin anlayamayacağı bir takım kötü özellikleri var. Şebeke kirliliği ve harmonik distorsiyon bunlardan birkaç tanesi. Çin’den ülkemize bir sürü kuralsız, ürün geliyor, bu tarz kuralsız ürünlerle sizin rekabet edebilmeniz çok zor. Çünkü sizin bir kaliteniz ve denetiminiz var. Hedefiniz yoldan geçen adama mal satmak olmamalı, kurumsal firmalarla çalışırsanız onlara mal satarsanız başarılı olursunuz. Kurumsal firmalar ürün alırlarken sadece dayanıklılığına ve kaliteye dikkat etmiyor. Az önce bahsettiğim kriterlere de dikkat ediyor. Çin’den gelen bu ürünler oluşturdukları elektromanyetik kirlilik ile insan sağlığına ve çevreye zarar veriyor.

 

Üretim tesislerinizle ilgili neler söylemek istersiniz?

Üretim tesisimizde SMD dizgi makinalarımız var. Bu makinalar bizim olmazsa olmazımız. İlk başlarda dizgilerimizi dışarda yaptırmayı düşündük ancak bu bizim üretimimizde aksamalara ve gecikmelere yol açtı. Bu nedenle böyle bir yatırım yaptık. Bunun ötesinde montaj bantlarımız var, montaj bantlarımızda otomasyon sistemlerini kullanarak mümkün olduğunca hızlı üretim yapmaya çalışıyoruz.

 

Yıllardır sektörün içinde olan birisi olarak ülkemiz aydınlatma sektörün durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu alan için öngörüleriniz nelerdir?

TSE’nin elektronik ve aydınlatma ürünlerine getirdiği standartlarla sektörün daha iyi yerlere geleceğini düşünüyorum. Eğer TSE bu koyduğu bu standartların takibini eksiksiz yaparsa sektör ciddi anlamda toparlanacaktır. Çin’den gelen standartlara uymayan ürünlerin ülkemize girişi engellenmesiyle, yerli üreticilerin sayısı artacaktır. Buda istihdamın artmasına sektörün gelişmesine yardımcı olacaktır.

 

Yönetim Kurulu Başkanı

Alex SEYİS