Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajEngin TANGÜLÜ: ‘Sektör Olarak Kalifiye Eleman Bulma Konusunda Sorunlar Yaşıyoruz’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2018-09-17 11:24:22


Geri Dön
Engin TANGÜLÜ: ‘Sektör Olarak Kalifiye Eleman Bulma Konusunda Sorunlar Yaşıyoruz’

1967 yılında İtalya’dan ithal ettiği Omega marka makineler ile vida üretimine başlayan kısa sürede vida üretimi konusunda sektörünün önde gelen firması olmayı başaran Vidasan’ın Genel Müdürü Engin TANGÜLÜ sektörün sorunlarını konuştuk.

 

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı? Faaliyet konunuz ve ürettiğiniz ürünler ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Firmamız 1967 yılında, İtalya’dan ithal ettiği Omega marka makineler ile imalata başlamıştır. Kuruluşundan itibaren geniş bir ürün gamı ile üretim yapmaktadır. Hali hazırda Çap 2 mm’den Çap 10 mm’ye; Boy 4 mm’den 220 mm’ye kadar standart ve özel ürünler üretmekteyiz. Aylık kapasitemiz 200 ton’dur. 

2002 yılında kalite sistem belgemizi alıp, kalite kontrol laboratuvarımızı kurduk. Kuruluşumuzdan bu güne kadar sürekli ürün ve hizmet kalitemizi geliştirerek arttırdık. Elektrik sektörü dışında; Mobilya, elektronik, aydınlatma, beyaz eşya, otomotiv, PVC, makine gibi  birçok sektöre hitap etmekteyiz.

 

İhracatınız var mı?  Varsa ağırlıklı olarak hangi ülkelere ediyorsunuz?

İhracatımız var. Ağırlıklı Avrupa ülkelerine satışımız gerçekleşmekte.

 

Kendi sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nedir öğrenebilir miyiz?

Kalifiye eleman sorunu,  her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de maalesef devam ediyor. Kendi firmamızda makine operatörü yetiştirme konusunda mümkün olduğunca sık eğitimler veriyoruz. Özellikle mühendis ve meslek lisesi mezunu elemanlar ile çalışmayı tercih ediyoruz. Fakat muhataplarımızın da sabırlı ve istikrarlı olması gerekiyor! Diğer bir sorunumuz ise, spesifik  ve evsaflı ürünlere yönelmiş bir firma olarak, evsaflı hammadde konusunda zaman zaman sıkıntı yaşayabiliyoruz.

Makine ve teçhizatımızı ve yan sanayi ürünlerimizi (kalıp, punç vb.) ve paslanmaz hammaddemizi ithal etmek zorunda olduğumuzdan, dövizdeki dalgalanmalardan maalesef menfi etkileniyoruz.  Ayrıca Ülkemizin stratejik ve coğrafi konumundan kaynaklanan bazı siyasi etkilerinde ekonomimize menfi yansımaları malumunuzdur. Fakat 50 senelik Türk sanayicisi olmanın tecrübesi ile bu sıkıntıları aşıyoruz.