Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Teknolojiler
TeknolojilerMaxlogic Supervisor Enterprise Yazılımı
Kategori : Teknolojiler
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2018-06-28 11:20:29


Geri Dön
Maxlogic Supervisor Enterprise Yazılımı

Maxlogic Supervisor Enterprise; akıllı adresli yangın algılama sistemlerindeki yangın, hata olaylarının ve aynı zamanda damper kontrol panellerinin, grafiksel olarak izlenmesine ve komuta edilmesine olanak sağlayan, Windows işletim sistemi altında çalışabilen, özel olarak geliştirilmiş, yönetimi kolay bir bilgisayar yazılımıdır.

 

Bu yazılım ile 1000 farklı akıllı adresli yangın algılama sisteminde; yangın, hata olaylarının yansıra duman damperi sistemlerinin de kontrol panelleri grafiksel olarak izlenebilmekte, komuta edilebilmektedir.

Damperlerin açık, kapalı ve kararsız konumlarının ayrı bir pencerede izlenebilmesi, damperlere manuel olarak açma ve kapama komutlarının gönderilebilmesi Supervisor Enterprise yazılımının en önemli özelliğidir.

Tıpkı Supervisor yazılımında olduğu gibi, Supervisor Enterprise yazılımında da bilgisayar ortamında çizilen bina projelerinin resim formatı fark etmeksizin harita olarak sisteme aktarılabilmektedir. Böylece çevrim hattı içerisinde bulunan her cihaz katmanlı gösterim ile bilgisayar üzerinden izlenebilmekte, durumları kontrol edilebilmektedir. Olası bir yangın durumunda yazılım programı sayesinde, haritalar arası otomatik veya manuel olarak gezinmek mümkündür. Müdahale gerektiren durumlarda da uzaktan komut gönderilebilmektedir.

Kullanıcı isteğine bağlı olarak yazılıma ait olay animasyonları, cihaz tarzları ve olay seslerinde değişiklik gerçekleştirilebilmektedir. Yangın ve hata durumları anlık veya belirlenen periyotlarda ilgili e-mail adreslerine veya kayıtlı GSM numaralarına otomatik olarak bildirilebilmektedir. Sistemde meydana gelen her türlü olayın kaydı tutulabildiğinden, tarih ve zaman bilgisi ile görüntüleme, filtreleme, yedekleme ve yazdırabilme işleri de kolayca gerçekleştirilebilir.

Supervisor yazılımında da olduğu gibi, ONVIF standardı ile çalışan IP kamera sistemleri ile entegrasyon sağlanarak senaryolar dahilinde yangın anında, yangın alarmının geldiği noktadaki IP kameranın otomatik olarak açılabilmesi veya kameraların manuel olarak kontrol edilebilmesi, kameraların ilk açıldığı andaki görüntülerinin JPEG formatında olay kaydı hafızasına kaydedilmesi şeklinde aksiyonlar alınabilmektedir.

Yazılım, “Soft Phone” uygulaması sayesinde saha telefonları ve diğer yangın alarm santrallerindeki telefon modülleri ile iletişim kurulmasına olanak tanımaktadır.

Maxlogic adresli santrallere bağlı cihazların kirlilik denetimi uzaktan yapılabilmektedir. Yazılım, yakın mesafelerde RS-232 veya RS-485 modülleriyle, uzak mesafelerde GPRS veya TCP/IP modülleri ile haberleşmeyi gerçekleştirir.

Supervisor Enterprise ile yangın alarm sisteminde oluşan yangın anında, bir veya birden fazla bilgisayara uyarı mesajı gönderilebilmektedir. Ayrıca Android cihazlar üzerinden de yine yangın durumunun grafiksel izlemesi/komut etmesi yapılabilmektedir. 

 

Superviewer Enterprise Yazılmı

 

Superviewer yazılımı aracılığıyla olay anında otomatik olarak veya manuel olarak uyarı mesajı gönderimi sağlanabilmektedir. Uyarı mesajı isteğe göre tam ekran verilebileceği gibi mesaj kutusu şeklinde de gönderilebilir. Bunun için, uyarı mesajı gönderilmek istenilen bilgisayarlara Superviewer yazılımı kurulması gerekmektedir.

 

Superviewer Enterprise Graph Yazılımı

 

Superviewer Enterprise Graph yazılımı aracılığıyla uyarı mesajının olay anında otomatik olarak harita şeklinde gösterimi sağlanabilmektedir. Filtreleme özelliği ile hangi ağa bağlı santralde meydana gelen yangın olayının hangi bilgisayarlara uyarı mesajı olarak gönderileceği seçilebilmektedir. Bunun için, uyarı mesajı gönderilmek istenilen bilgisayarlara Superviewer Enterprise Graph yazılımı kurulması gerekmektedir.

 

Superwiever Android

 

Superviewer Android uygulaması, Supervisor uzaktan izleme ve kontrol yazılımına bağlanarak Maxlogic yangın alarm sisteminde meydana gelen yangın olaylarının Android bazlı telefonlarda grafiksel olarak izlenmesini ve kontrolünü sağlar. Filtreleme özelliği ile hangi ağa bağlı santralde meydana gelen yangın olayının hangi android cihaza uyarı mesajı olarak gönderileceği seçilebilir Bunun için, izleme ve kontrol yapacak mobil cihazlara Superviewer Android yazılımının kurulması gerekmektedir.