Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajEnver Geçgel: ‘Dağıtım Transformatörü Üretimi Konusunda Dünyada İlk 5 Ülke Arasında Yer Alıyoruz’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2018-06-18 16:50:06


Geri Dön
Enver Geçgel: ‘Dağıtım Transformatörü Üretimi Konusunda Dünyada İlk 5 Ülke Arasında Yer Alıyoruz’

Şanlıurfa’da 100 metrekarelik bir alanda elektrik sektörünün malzeme ihtiyacını karşılamak üzere kurulan ardından piyasada dağıtım transformatörü talep fazlalığını görerek tranformatör üretimine başlayan bugün 36 bin metrekarelik üretim tesisi ile dünyanın 60 ülkesine ürünlerini ihraç eden Astor A.Ş’nin Genel Müdürü Enver GEÇGEL ile üretimlerini, ihracatlarını ve sektörü konuştuk.

 

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı? Faaliyet konunuz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

 

Şanlıurfa’da 100 metrekarelik bir alandan 36 bin metrekarelik alana üretimdeki eksikliği görüp büyüyen bir firma hikâyesi bizimkisi. 1998 yılında Özgüney Elektrik olarak Şanlıurfa’da 100 metrekarelik alanda elektrik sektörünün malzeme ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulduk. Piyasadaki ihtiyacı, talep fazlalığını ve satış potansiyelini görerek transformatör imalatını kendimiz yapmaya karar verdik. Üretim kararımızın ortaya çıkmasında elbette piyasanın durumu bizi çok etkiledi. Var olan firmalar ihtiyacı karşılayamıyordu. 6 ay ile 1 yıl arası teslim süresi veriyorlardı. Bu da beraberinde büyük sorunları ortaya çıkarıyordu. Biz bu açığı kapatmak için yola çıktık. İstanbul’da Transtek markası ve Ankara’da Bese markasını satın alarak transformatör imalatına başladık. 2012 yılında ürün yelpazemizi geliştirmek için Ankara Sincan fabrikamızda üretimlerimize devam ettik. 2015 yılında ASTOR markası altında tüm gücümüzü birleştirdik. 2017 yılı ikinci yarısından itibaren orta gerilim anahtarlama elemanları, beton ve sac köşk imalatlarına başladık.   

 

Ürün yelpazenizde ne tür ürünler var ve piyasadaki benzerlerinden farklı yanları neler?

 

ASTOR bugün 800 kV 1000 MVA gücüne kadar transformatör imal edebilecek kapasiteye sahip bir markadır. Dünya’da kısıtlı firmanın sahip olduğu fabrika altyapısı ve tecrübeli personeli ile firmamız, çok farklı özellikteki yağlı ve kuru tip dağıtım ve güç transformatörleri üretim ve satışı yapabilmektedir. Ayrıca, 2017 yılı ikinci yarısından itibaren beton köşk, sac köşk, 33 kV gerilim seviyesinde kesici, ayırıcı ve hücre imalat ve satışı yapılmaktadır. ASTOR kalitesi artık dünyanın dört bir yanında kendini ispatlamıştır. Bu durum bizim için ve ülkemiz için gurur vericidir. Kaliteye önem veren firmamızın diğer rakiplerinden ayıran en önemli özelliği son teknoloji ile geçen yıl devreye alınan yeni fabrikası ve yetişmiş personel altyapısıdır. Ayrıca, sürekli teknolojiyi takip ederek yenilikler karşısında robotik sistemleri imalat süreçlerine dahil etmemizi de oldukça önemli olduğunu düşünüyorum.

 

Üretim tesisleriniz ve çalışanlarınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

 

ASTOR A.Ş. olarak Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi Sincan’da 36 bin metrekare arazi üzerinde kurulu, 26 bin metrekare kapalı alanda dağıtım, kuru ve güç transformatör üretimi yapıyoruz. 2017 yılı ikinci yarısında faaliyete giren 100.000 metrekare alan ürerine kruulu 80.000 metrekare kapalı alana sahip Temelli fabrikamız ile ülkemizin ve Avrupa’nın en büyük üretim kapasitesine ulaştığımızı söyleyebilirim. Bünyemizde kurulan Ar-Ge merkezimiz ile birlikte toplamda 700 çalışanımız var. Yakın zamanda çalışan sayımızın 1000’e yükselmesi hedeflenmektedir.

 

Firmanız Ar-Ge çalışmalarına bütçe ayırıyor mu? AR-GE çalışmalarınız ne durumda?

 

Biz firma olarak bilginin gücünü çok iyi biliyoruz. Bu nedenle Ankara'daki fabrikamızda 2009 yılında 24 kişilik bir Ar-Ge ekibi oluşturduk ve aynı yıl TÜBİTAK tarafından desteklenen Ar-Ge projelerini gerçekleştirmeye başladık. 2016 yılında Ar-Ge merkezi ünvanı alarak faaliyetlerimize 66 kişilik bir ekiple devam ediyoruz. Özel ve Tübitak destekli Ar-Ge projelerimiz devam etmektedir. Ar-Ge merkezli büyüme stratejisi ile hedefimiz bu yıl 30 milyon TL’lik Ar-Ge harcamasına ulaşmak. Tüm ekibimizle var gücümüzle hedeflerimiz doğrultusunda çalışıyoruz.

 

Üretim kapasitenizden bahsedebilir misiniz? Artırmak için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

 

Bizim farkımız üretim kapasitemiz. Tam kapasite olarak çalıştığımız takdirde ayda 2 bin adet yağlı tip dağıtım transformatörü üretebiliyoruz Ayrıca yeni fabrikamızla birlikte aynı anda 20 adet 100 MVA ve üstü güç transformatörü montajı yapabilecek durumdayız. Bu, Türkiye için rekor bir üretim. Tabii bizim yaptığımız bu üretimin diğer bir önemi bu sayının yanı sıra daha az işçi hatasının bulunduruyor olması. Bunda kullandığımız makinaların tam otomatik olmasının önemi büyük. Ayrıca, yalın üretim yöntemleri ile süreçleri teknolojik gelişmeler ışığında sürekli geliştiriyoruz.

 

İhracatınız var mı?  Varsa ağırlıklı olarak hangi ülkelere ediyorsunuz?

 

Türkiye pazarının yaklaşık yüzde 60’ına sahibiz. 60 ülkeye yaptığımız ihracat ile Türkiye’nin her alandaki başarısını bir kez daha dünyaya gösteriyoruz. Sürdürülebilir ihracat artışının sağlanması, öncelikli olarak Türk sanayiinin rekabet gücüne bağlı. Sektörümüzde dağıtım transformatörü üretimi konusunda dünyada ilk 5 ülke arasında yer alıyoruz. Uzakdoğu ve Orta Doğu’ya kadar bağlantılarımız var. Sürekli yurt dışı fuarlarına katılıyoruz. Bu bölgelerde bölge müdürlükleri açmayı hedefliyoruz. Ülkeleri ziyaret edip kendimizi tanıtarak ilerliyoruz. Hedef pazarlarımız başta Afrika olmak üzere Ukrayna, Gürcistan, Katar, Şili, Malezya ve Kuveyt. Bununla birlikte İngiltere’de de trafo satışımız mevcut. Sudan’da önemli bir yatırımımız var. Kısacası 100 metrekarelik küçük bir elektrik malzemeleri satışı yapan ticarethaneden, yaptığımız çalışmalar ve öngörülerimizle devletimizin de desteğiyle artık dünyanın bilinen önemli transformatör üreticilerindeniz.

 

İhracatı artırmak için neler yapılıyor?

 

Sürdürülebilir ihracat artışının sağlanması, öncelikli olarak Türk sanayinin rekabet gücüne bağlı. Sektörümüzde dünyada ilk 5 ülke arasında yer alıyoruz. Konumumuzu yükseltmek için teknolojik gelişmeleri bir adım önden takip ediyoruz. Hedef pazar seçerken, sektör bazında pazar araştırmasına ağırlık veriyoruz. Hedef pazarların demografik, sosyal, ekonomik ve politik yapıları, sektörün endüstriyel yapısı çok önemli. Acenta, distribütör, temsilciler firmayı yalnız müşterilerine karşı temsil etmekle kalmaz aynı zamanda ülkeyi ve iş adamlarını da temsil ederler. Bu nedenle, ticari partnerler çok dikkatli seçilmeli ve takip edilmeli. Uzakdoğu ve Orta Doğuya kadar bağlantılarımız var. Sürekli yurtdışı fuarlara katılıyoruz. . Ülkeleri ziyaret edip kendimizi tanıtarak ilerliyoruz ve bu bölgelerde bölge müdürlükleri açmayı hedefliyoruz.

 

Sektörünüzü yakından bilen biri olarak bize sektörünüzün gelişimi ile ilgili neler söylemek istersiniz? Sektörünüzle ilgili ülkemizin dünya pazarındaki yeri neresi öğrenebilir miyiz?

 

Elektromekanik imalat sanayi, dünyada ve ülkemizde dünya ortalamasının üzerinde büyüyen bir sektör. Ülkemizin genç nüfusunun verdiği dinamizm ve sanayileşme çalışmalarına tüm hızıyla devam etmesinin sonucu. Elektriğin olduğu yerde trafo mutlaka olmalı. Aynı şekilde ülkemizde 33 kV olarak kullanılan orta gerilim seviyesinde elektriğin istenilen gerilim seviyelerine indirilmesi için Trafo Merkezi, OG kesici ve ayırıcı hücreleri de zorunlu kullanılması gerekiyor. Bu nedenle çok ciddi bir talep var. Yurt dışında ise özellikle Afrika ülkeleri elektriğe ulaşım yollarını artırmak zorunda. Sonuç itibariyle, ülkemizde irili ufaklı 70’e yakın trafo üreticisi olmasına rağmen yurt içi ve yurt dışı pazarı tüm üreticilere yetecek kadar büyük…

 

Son olarak kendi sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nedir öğrenebilir miyiz?

 

Ekonomik krizler, döviz kuru dengesizlikleri ve karşılaşılan ticari zorluklar her zaman belirli dönemlerde ülkeleri etkiliyor. Bu tüm dünyada bu şekilde ama değişime açık olan, zamanında önlemlerini alan, teknolojiye ayak uyduran, zor durumlarda bile risk alarak yoluna devam eden firmalar ayakta kalıyor. Birde niyetiniz iyi ise yolunuza çıkan zorluklar çözülüyor. O yüzden biz dün olduğu gibi bugün de ülkemizin gücüne güvenerek hiç durmadan yolumuza devam ediyoruz.   

 

Astor A.Ş Genel Müdürü

Enver GEÇGEL