Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Makale
MakalePanasonic Eco Solutions Türkiye’den Güvenliğiniz İçin Kaçak Akım Koruma Röleleri
Kategori : Makale
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2018-05-22 16:32:06


Geri Dön
Panasonic Eco Solutions Türkiye’den Güvenliğiniz İçin Kaçak Akım Koruma Röleleri

Panasonic Eco Solutions Türkiye tarafından sunulan VİKO kaçak akım koruma röleleri; güvenilir ve sağlam yapısıyla, sistemde ve elektrikli cihazlarda oluşabilecek kaçak akım riskine karşı önemli bir koruma görevi üstleniyor.

 

Elektrikli cihazlarda ve devrede oluşabilecek kaçak akım, her zaman toprağa ulaşma eğilimindedir. Kaçak akıma doğrudan ya da dolaylı olarak maruz kalındığında, akım insan vücudundan geçerek ciddi bir elektrik şokuna neden olabilir. Kaçak akım şiddetine bağlı olarak, insan vücudunda doku yanıkları, kas spazmları, nefes alma zorluğu, kalp ritim bozukluğu, bilinç kaybı gibi durumlara sebebiyet verir. Akımın şiddeti arttıkça, maruz kalan canlıların hayatlarını kaybetmelerine sebep olabilir. Yaşam alanlarında oluşacak kaçak akım, insan hayatını tehdit eder ve yangın tehlikesi taşır. Bu nedenle güvenliğiniz için kaçak akım rölesi kullanılması son derece önemlidir.

Kaçak akım koruma rölesinin görevi, yalıtım hatasından kaynaklanan kaçak akımı algılamak ve algılanan kaçak akımın belirli değerlerin üzerinde olması durumunda bağlı bulunduğu devreyi kesmektir. Kaçak akım röleleri devreye giren-çıkan akımın eşit olmadığı durumlarda, sistemdeki gerilim eşitsizliğinden kaynaklanan kaçağı algılamakta ve sorunsuz şekilde enerjiyi kesmektedir.

 

Neden 30mA?

 

İnsan vücudunun elektrik akımından zarar görme eşiği 30mA’dir. 30mA’e kadar olan kaçak akım değerleri insan vücudu için büyük risk taşımazken, bu değer üzerindeki akımlar siz ve sevdikleriniz için tehlike oluşturmaktadır. 30mA eşik değeri olarak belirlenen kaçak akım röleleri, kaçak akımı bu değer üzerine çıkmadan algılar ve tehlikeyi engeller. Evlerde ve iş yerlerinde kaçak akım röleleri mutlaka kullanılmalı, hayati önem taşıdığı için ne olursa olsun devre dışı bırakılmamalıdır. Kaçak akım koruma rölesi, insanların elektrikle doğrudan ve dolaylı temaslarına, cihazların da yalıtım hatalarına ve yangın riskine karşı korunabilmesi için kullanılması zorunlu bir cihazdır. Kaçak akımın derecesi insan vücuduna etki etmeyecek kadar küçük olabileceği gibi çok yüksek değerlerde olup, ağır yaralanmalara hatta ölümlere yol açabilir. 30mA değerinde kaçak akım koruma rölesi; insan hayatını korumak, 300mA değerinde kaçak akım koruma rölesi; yalıtım hatalarından kaynaklanan yangın riskini önleme amacıyla tercih edilmelidir.

 

Kaçak akıma karşı üstün ve hassas koruma…

 

Güvenli tasarımı ile birlikte basit ve sağlam bir çalışma mekanizmasına sahip olan VİKO Kaçak Akım Röleleri, yenilik ile verimliliği, esneklik ile işlevselliği birleştirerek konut, ticari ve endüstriyel sektörlerde kullanım için uygun tasarıma sahiptir. 30mA’de Hayat (İnsan Koruma), 300mA’de de Tesisat (Yangın Koruma) koruma için kullanılır. Kaçak akım koruma röleleri; topraklama sistemi ve sigortalarla birlikte sistem tamamlayıcısı olarak kullanılmalıdır. Otomatik sigortalar ile tasarımsal uyumluluğu sayesinde, iğne ve çatal tipi busbar bağlantısına uygun terminalleriyle özellikle pano uygulamalarında hızlı ve kolay montaj avantajıyla müşterilerine çözüm sunmaktadır.

Düzenli kontrol için aylık test butonu ve IP20 sınıfı elle temasa karşı yüksek korumalı bağlantı terminalleri de Panasonic Eco Solutions Türkiye tarafından sunulan kaçak akım koruma rölelerinin özellikleri arasında yer almaktadır. Kaçak Akım Röleleri 2 ve 4 kutup alternatifleriyle, 30mA ve 300mA hata akım kesme değeri, 25A - 80A arası beyan akım değerleri ve 6kA kısa devre kesme kapasitesi özelliklerine sahip…

 

Teknik Özellikler

  • 2 veya 4 kutup
  • 30mA ve 300mA hata akım kesme değeri
  • 25A, 32A, 40A, 63A, 80A beyan akım değerleri
  • 6kA kısa devre kesme kapasitesi

 

Yapısal Özellikler

  • Basit ve sağlam çalışma mekanizması
  • Kablo, iğne ve çatal tipi busbar girişine uygun bağlantı terminalleri
  • Düzenli kontrol için aylık test butonu
  • Elektrik şokları ve yangına karşı üstün koruma
  • IP 20 sınıfı elle temasa karşı yüksek korumalı bağlantı terminalleri

 

Melih SELİMGİL

Panasonic Eco Solutions Türkiye

Şalt İş Birimi Direktörü