Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajC.Emre Öz: ‘Hizmet ve Ürün Kalitesi Açısından Sürekli Daha İyiyi Hedefleyen Bir Üretim Anlayışımız var’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2018-05-14 12:44:23


Geri Dön
C.Emre Öz: ‘Hizmet ve Ürün Kalitesi Açısından Sürekli Daha İyiyi Hedefleyen Bir Üretim Anlayışımız var’

1970 yılında kurulan ve ilk önce ithalatla başlayıp daha sonra imalata yönelerek Türkiye’ de ilk defa olarak “dikişsiz” elektrikli alt battaniye üretimine başlayan ve endüstriyel ısıtıcı üretimi konusunda sektörünün en iyisi olmayı başaran Omak’ın yetkilisi C.Emre ÖZ ile ürettikleri ürünleri, ithalatlarını ve ihracatlarını konuştuk.

 

Kısaca Omak’ı tanıyabilir miyiz?

 

Omak 1970 senesinde ofis makinaları ticareti yapmak üzere babam tarafından  kurulan bir firma. Firmamız 1972 yılında Türkiye distribütörlüğünü aldığı fotokopi makinelerinin ithalatına başladı. 1978 yılından sonra imalat faaliyetlerine yönelen Omak Makina Sanayi, 1982 senesinde şirketleşmek sureti ile kurumsal bir yapıya büründü. Firmamız, 1986 yılında Ankara Haymana Yolu 45. kilometredeki bulunan kendi üretim tesislerini hizmete açmıştır. Bu tesislerde üretimin yanı sıra Yönetim, depolama, AR&GE ve Kalite Kontrol birimleri de bulunmaktadır.

 

Az önce imalata başladığınızı söylediniz; Firmanızın üretim yelpazesinde ne tür ürünler var öğrenebilir miyiz?

 

1989 yılından itibaren firmamız, tamamen kendi tasarımı ve üretimi olan özel makineler sayesinde Türkiye’ de ilk defa olarak “dikişsiz” elektrikli alt battaniye üretimine başlamıştır. İleriki yıllarda yapılan yatırımlar neticesinde firmamız gerek kapasite gerekse de ürün çeşitliği açısından büyümüştür. Bu konuda üretim kapasitesi olarak sektörümüzün en büyük firmasıyız. Elektrikli battaniyenin yanı sıra boyun, bel, karın ve diz ısıtıcısı, elektrikli minder, oto minderi, elektrikli bot ve pille çalışan ayakkabı taban ısıtıcısı şeklinde dijital sıcaklık kontrolüne sahip lokal ısıtıcıların imalatına başlanmıştır.

Firmamızın, diğer bir üretim kolu ise endüstriyel ısıtıcı ve sıcaklık kontrol sistemleridir. Omak Makine Sanayi bugün; elektrikli battaniye, endüstriyel ısıtıcı ve sıcaklık kontrol sistemleri konusunda, kalite, kapasite, üretim ve Ar-Ge laboratuvarındaki cihaz teknolojileri göz önüne alındığında Ortadoğu ve Balkanların yanı sıra birçok Avrupa ülkesinin en büyük üreticisi durumuna gelmiş olup savunma sanayinden otomotiv endüstrisine gıda ve kimya sektöründen ağır sanayiye kadar çok geniş bir yelpazede yer alan müşteri portföyüne akıllı sıcaklık kontrollü yerden ısıtma sistemleri, film ısıtıcıları, endüstriyel tip patentli varil - IBC tank ısıtıcıları, ısı bantları, oluk ısıtıcıları, mazot filtresi ısıtıcıları, sera ısıtıcıları, arı kovanı ısıtıcıları, haberleşme ve data transferinde kullanılan uydu anten ısıtıcıları, üretim tankları vb. farklı ihtiyaçlara yönelik özel esnek ısıtıcı çözümleri ve sıcaklık kontrol sistemleri sunmaktadır. Yaptığımız özel ve kaliteli üretim neticesinde ülkemiz savunma sanayi firmaları tarafından da tercih edilen bir firma haline geldik.

Yarı mamul imalatı yapabilmek için kurulmuş olan plastik enjeksiyon tesisimizde yarı mamullerin yanı sıra tasarımı kendimize ait olan kristal, plastik elbise askıları, çocuk kristal elbise askısı, mandal, tabure, kilitli saklama kapları gibi mamuller yüksek kapasitede üretilmektedir.

Ev tekstili konusunda yaptığımız girişimler ev tekstili bölümümüzde üretime katılan ürünler arasında ise Polar Battaniye; Yanmaz Ütü Masası Kılıfı,  Duck Bezi Mutfak Seti, Duck Bezi Masa Örtüsü, Kırlent, Silikon Yastık vb. sayılabilir.

 

Sanırım ithal ettiğiniz ürünlerde var. Birazda bu ürünlerden bahseder misiniz?

 

Haklısınız yoğun üretim faaliyetlerimizin yanında, ithalat açısından da kalite ve istikrarı yakalayan firmamız, yurt dışından ahşap elbise askıları, şeffaf raf örtüleri, kaydırmaz tabanlı raf örtüleri, yapışkanlı dekoratif folyolar, farklı türlerde halı kaydırmaz matlar, organik sisal banyo bakım ürünleri, küvetiçi paspaslar ve şekilli yolluklar, değişik gramajlarda paslanmaz mikrofiber temizlik bezleri, silikon mandal, pil ve tasarruflu ampul, LED aydınlatma ürünleri ithal etmektedir.

Firmamız; Ev Tekstili, Banyo Aksesuarları, Banyo Tekstili ve Nalburiye Gruplarındaki ürünlerinde tescilli markası olan Greenleaves ve DecoBella, tasarruflu Ampul ve LED aydınlatma grubundaki ürünlerde Omlight markasını ve endüstriyel ısıtıcı, sıcaklık kontrol sistemlerinde OMAK ve OMAK LAB markasını kullanmaktadır.

 

Peki az önce yukarda bahsettiğiniz imalatını yaptığınız ürünleri ihraç ediyor musunuz?

 

Elbette yapıyoruz üretimini yaptığımız ürünler yurt dışında kabul gören ve tercih edilen ürünler. İhracata yönelik yatırım ve çalışmalarımız ile birlikte son yıllarda gittikçe artan ihracat işlemlerimiz sonucu başta Yunanistan ve Almanya olmak üzere Fas, Mısır, Sırbistan, Rusya, Azerbaycan, Bulgaristan ve İsrail müşterilerimiz arasına katılmıştır.

 

Üretimini yaptığınız ürünleri müşterilerinize nasıl ulaştırıyorsunuz?

 

Sürekli artan ürün gamı, kalitesi ve uygun fiyatları ile Omak Makine San. Tic. Ve Ltd. Şti, bugün Türkiye’ de bulunan zincir marketlerin en büyük tedarikçilerinden biri konumuna gelmiştir. Buradan da anlaşılacağı gibi marketlerde satılabilecek tarzdaki ürünlerimizi  kendi  markalarımızla Yapı, Hiper ve Discount marketler ile yaptığımız anlaşmalar neticesinde bu marketlerde satılmasını sağlıyoruz. Bu marketlerin yanı sıra  aralarında BİM -A101–Carrefour–Tesco ve Koçtaş gibi birçok ulusal zincire sahip mağazalar kanalıyla ürünlerimizi müşterilerimizle buluşturuyoruz.

 

Son olarak okuyucularımıza Omak ile ilgili neler söylemek istersiniz?

 

Hizmet ve ürün kalitesi açısından sürekli daha iyiyi hedefleyen anlayışımız; imalat, ihracat ve ithalat konularında istikrarlı bir büyümeyi amaçlayan vizyonumuz ve misyonumuz ile Omak Makine San. Tic. ve Ltd. Şti, önümüzdeki yıllarda da perakende sektöründe adından söz ettirecektir. 48 yıldan fazla bir dönemi kapsayan deneyimimiz, rekabetçi yapımız ve sonuç odaklı çalışma ilişkilerimiz sonucu müşterilerimize, çalışanlarımıza ve tedarikçilerimize verdiğimiz değer ve sunduğumuz güven, geleceğimize yaptığımız en büyük yatırım olarak kalmaya devam edecektir.

 

OMAK Yetkilisi

C.Emre ÖZ