Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajAhmet DEMİR: ‘Dünyanın En Büyük Güç Elektroniği Üreticilerinden Olan Moso Power Markasının Resmi Distribütörüyüz’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2018-04-12 20:54:20


Geri Dön
Ahmet DEMİR: ‘Dünyanın En Büyük Güç Elektroniği Üreticilerinden Olan Moso Power Markasının Resmi Distribütörüyüz’

2007 yılında kurulan ve dünyanın en büyük güç elektroniği üreticilerinden olan Moso Power markasının resmi distribütörlüğünü yapan Pegasus Elektronik’in Elektronik ve Satış Mühendisi Ahmet DEMİR ile ithalatlarını ve sektörü konuştuk.

 

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı? Faaliyet konunuz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

 

Pegasus Elektronik, 2007 yılında kurulmuştur. Askeri, endüstriyel, otomotiv ve aydınlatma alanında üretim yapan kuruluşlara, elektronik ve aydınlatma komponentleri tedarik ediyoruz. Bu komponentlerin üretimi için ülkemiz yeterli düzeyde değil maalesef. Elektronik komponent üreticileri yurt dışında faaliyet gösterdikleri için, biz de müşterilerimizin kendi ürün gruplarını (yarı mamül, tam mamül) üretirken gereksinim duyduğu malzemeleri Uzakdoğu, Amerika ve Avrupa’dan ülkemize getirip, müşterilerimizin kullanımlarına sunuyoruz.

 

Ürün yelpazenizde ne tür ürünler var ve piyasadaki benzerlerinden farklı yanları neler?

 

Dünyanın en büyük güç elektroniği üreticilerinden olan Moso Power (www.mosopower.com) markasının resmi distribütörüyüz. Bu üreticinin programlanabilir LED driverlarını getiriyoruz.

Ayrıca, smd LED, power LED, cob LED grupları, optik ürünler (lens, difüzör), reflektör grupları, konektör, mekanik kasa çözümlerimiz de bulunuyor.

Bunun dışında aktif-pasif elektronik komponentlerde de çalışmalarımız mevcuttur. Dünyaca bilinen markalara ait elektronik entegreler, mosfet, konnektör, kapasitör, bobin, lcd, sensör, direnç, transistör, diyot gibi birçok alanda tedarik yapmaktayız. www.pgsel.com web sayfamızda detaylı bilgiler mevcuttur.

 

Üretim tesisleriniz ve çalışanlarınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

 

Üreticilerimize tedarik ettiğimiz elektronik ve aydınlatma komponentlerinin  üretimi maalesef ülkemizde yapılamıyor. Bundan dolayı ABD, Fransa, Çin, Kore, Japonya gibi Dünyanın belli ülkelerinde üretilmekte olan bu komponentlerin yurt dışından tedariğini yapmaktayız. Başta ülkemiz olmak üzere uluslararası platformda malzeme satışlarımız var. Asya, Ortadoğu ve Amerika da müşteri portföylerine sahibiz. İstanbul, New York ve Hong Kong’da şirketlerimiz ve depolarımız bulunuyor. Tedarik zincirimizin her aşamasında müşterilerimizle aynı paralelde düşünebilen lojistik personellerimizden, satış mühendislerimize kadar deneyimli bir ekibe sahibiz.

 

Firmanız Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarına bütçe ayırıyor mu? AR-GE çalışmalarınız ne durumda?

 

Pegasus Elektronik olarak, aydınlatma üretimi yapan ve kendi Ar-Ge faaliyetleri olmayan küçük ve orta ölçekli müşterilerimize yardımcı olabilmek için bir ar-ge grubu oluşturduk. Çeşitli dallardaki mühendislerinden oluşan Ar-Ge ekibimiz, müşterilerimizin istekleri doğrultusunda her türlü aydınlatma ürününün mekanik, optik ve elektronik tasarımını yapmaktadır.

Kazan-kazan ilkesi gereği, küçük ve orta ölçekli üreticilerimize güvenilir ve hesaplı tasarımlar yaparak, müşterilerimizin tasarım faaliyetlerine zaman ve para ayırmasına gerek kalmadan, tamamen üretimlerine ve satış faaliyetlerine odaklanmasını sağlamaya çalışıyoruz.

 

İnovasyonu nasıl tanımlıyorsunuz. Firmanızın bu konudaki çalışmaları ne yönde öğrenebilir miyiz?

 

Günümüzde inovasyonun işletmeler için önemi gün geçtikçe artmaktadır. Özellikle KOBİ’lerin yapılarından dolayı sahip oldukları dezavantajların üstesinden gelip, rekabetçi ve hızlı değişen ortamda fark yaratarak sürekliliklerini devam ettirebilmeleri, onların yapacakları inovasyonlarla yakından ilişkilidir. Bana göre yeni ya da önemli derecede geliştirilmiş bir ürünün müşterilerimize sunulması ve onların da yeni teknolojileri hayata geçirmesi bir hizmet inovasyonudur.  Bundan dolayı, dünyadaki son gelişmeleri yurtiçi ve yurt dışındaki ekiplerimiz çok yakından takip ederek, gelişmeleri hızlıca müşterilerimizle paylaşmaktadır.

 

İhracatınız var mı?  Varsa ağırlıklı olarak hangi ülkelere ediyorsunuz?

 

Pegasus Elektronik olarak tamamı Türk sermayesi ile kurulmuş Hong Kong, New York ve Türkiye deki şirketlerimiz vasıtasıyla uluslararası bir ticaret ağı içinde, globalleşen dünyamızda birçok ülke ile ihracat ve ithalatımız bulunmaktadır. Pegasus Elektronik, askeri sektörden, aydınlatmaya ve otomotive kadar birçok sektördeki Dünya’nın büyük üreticilerinin onaylı tedarikçiler listesinde bulunmaktadır.

 

Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleriyle ilgili neler söylemek istersiniz?

 

Amacımız, müşteri ihtiyaç ve beklentilerini öncelikle, doğru ve kaliteli ürünler olmak üzere, uygun fiyat avantajı sağlayarak, zamanında teslimat yapıp karşılamaktır.  Büyük, kaliteli ve doğru kaynaklardan alımlar yapıyoruz. Haftalık olarak yapılan çok sayıdaki uçak ve gemi yüklemelerimiz ile tedarik süreçlerimizi hızlı bir şekilde yönetmekteyiz. Ayrıca birçok ürün grubunda müşterilerimizi stok riskinden ve maliyetinden kurtarmak için ürünleri kendi stoklarımızda tutmaktayız. Müşterilerimizin acil malzeme ihtiyaçlarını stoklarımızdan aynı gün içinde çözüp, kendilerine sevk edebiliyoruz.

 

Firmanızın kalite politikası ile ilgili neler söylemek istersiniz?

 

Getirmiş olduğumuz malzemelerin tedariklerini direkt olarak yurtdışındaki üreticilerden yapıyoruz. Bu sebeple, tamamı kalite belgeleri ile onaylı olan malzemelerin kalitesi konusunda müşterilerimize herhangi bir sıkıntı yaşatmıyoruz.

 

Sektörünüzü yakından bilen biri olarak bize sektörünüzün gelişimi ile ilgili neler söylemek istersiniz? Sektörünüzle ilgili ülkemizin dünya pazarındaki yeri neresi öğrenebilir miyiz?

 

Ülkemizdeki aydınlatma sektörü son 7-8 yılda çok ilerledi. Firmalar, eski yıllara göre led sürücüler, optik lensler, led seçimlerinde ve mekanik tasarımlarda daha akıllı ve doğru hamleler yapıyorlar. Bunlarla ilgili olarak özellikle AGİD, Osram ve Philips gibi markalar sık sık seminerler düzenlemektedir.  Bu şekilde, müşteriler malzeme tercihleri konusunda daha da fazla bilgilendirilmektedir.

Aydınlatma, ülkemizde çok hızlı bir şekilde gelişiyor. Devletimiz de üreticilerimizi, piyasada Çin malı ürünlerin oluşturduğu fiyat baskısına karşı korumak amaçlı tedbirlerini giderek artırıyor. Bu sayede daha rekabetçi hale gelen yerli firmalarımız, son yıllarda yurtdışında birçok ülkeye kendi ürünlerini ihraç edebiliyorlar. Komşu ülkelere, Avrupa’ya ve deniz aşırı ülkelere ihracatlar artarak devam etmektedir.  Bu durum aydınlatma sektöründeki üreticilerimize,  prestij ve markalaşma sürecine olumlu sonuçlar kazandırıyor. Ayrıca, ülke ihracatımıza çok olumlu katkıların olduğunu da söyleyebiliriz. Dünya coğrafyasının birçok yerinde yapılan aydınlatma fuarlarına katılan çok sayıdaki Türk firmasını görünce, insan gururlanmadan edemiyor.

 

Son olarak kendi sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nedir öğrenebilir miyiz?

 

Aydınlatma sektöründeki öne çıkan sorunlardan biri,  kalitesiz ürün tedariği ve üretimidir. Üretici firmalarımızın ürün tedariği sırasında, mutlaka satın aldıkları ürünün kalitesinden emin olmalı ve TUV, ENEC gibi önemli kalite belgelerini incelemeleri gerekmektedir.