Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Teknolojiler
TeknolojilerAktif Hava Örneklemeli Sistem (AirSense)
Kategori : Teknolojiler
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2018-03-28 15:48:43


Geri Dön
Aktif Hava Örneklemeli Sistem (AirSense)

Hava Emişli Duman Algılama Sistemleri denildiğinde akla bir dünya markası olan AirSense gelmektedir. AirSense, uluslararası dağıtım bayileri, çözüm ortakları ve denizaşırı distribütörleri ile bu özel teknoloji alanında pazarın lider üreticilerinden biridir.

 

AirSense’nin ürünleri, son derece hassas algılamasıyla geniş alanlarda bile yeni başlayan bir yangını algılayabilecek niteliktedir. Bu ürünler, yüksek hava akımı olan yerlerde koruması güç olan yerlerin yangına karşı korunması için özel olarak tasarlanmıştır.

 

AirSense ürünleri çok yavaş büyüyen bir yangını hiçbir zarar oluşmadan algılayacak kadar hassas şekilde konfigüre edilebilmektedir. Maksimum güvenlik hassasiyetini garanti eden, sistemle bütünleşik olarak bulunan, patentli bir “yapay zeka” uygulaması olan ClassiFire sayesinde sistemin yanlış alarm bildirmesi neredeyse imkansızdır.

 

Aktif hava örneklemeli AirSense’nin sistemleri, temel olarak; hava emiş boruları, akış sensörleri, fan, filtre ve lazer hücresinden oluşmaktadır. Ortamda bulunan havayı örnekleyerek çalışırlar. Hava örnekleme borusu üzerinde bulunan deliklerden fan yardımıyla çekilen hava, bir filtreden geçirilir. Böylece yanlış alarma sebebiyet verebilecek toz vb. cisimlerin, algılama hücresi içerisine girmesine izin verilmez. Filtreden geçirilerek gelen hava, algılama ünitesi içerisine alınır. Algılama ünitesi, sadece lazer ışınının geçebilmesi için tasarlanan çok küçük bir açıklığa sahiptir. İçerisinde yansıtıcı ve odaklayıcı özelliğe sahip bir yarım küre, küre içinde sürekli ışınım yapan lazer ışın tabancası ve ışık sensörü vardır. Yansıtıcı ve odaklayıcı özellikleri bulunan yarım küre içinde sürekli ışınım yapan lazer ışın tabancası, içeri alınan havada duman partikülü olup olmadığını kontrol eder. Eğer lazer ışını, duman partikülüne çarparsa ışın yarım küre içerisinde dağılır. Tam yansıtıcılı yarım küre, duman partikülüne çarparak dağılan lazer ışınını odaklayarak yansıtır. Işık sensörü, odaklanan lazer ışınını algılar ve bilgileri işlemesi amacıyla merkezi mikroişlemciye gönderir. Mikroişlemci sistemde yangın bilgisinin kullanıcıya ulaşmasını sağlar.

 

Kuru kontak röle çıkışları sayesinde Maxlogic Akıllı Adresli Yangın Algılama Sistemlerimizle uyumlu olarak çalışabilen AirSense ürünlerinin, server odaları, arşiv odaları, müzeler, tarihi binalar, hapishane hücreleri, özel bitki odaları, rüzgâr jeneratörleri, kritik ekipmanların bulunduğu ortamlar gibi pek çok alanda uygulaması gerçekleştirilmektedir.

 

Mavili Elektronik olarak, hava örneklemeli yangın algılama sistemlerinin öncüsü niteliğindeki AirSense’i markalarımız arasına dâhil etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.