Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajMurat ARIKPINAR: ‘Delta Endüstriyel Güç  Kaynaklarının (IPS) Türkiye’de ki Satış ve Dağıtımı TD Elektronik A.Ş. tarafından Yapılmaktadır’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2018-02-08 13:48:58


Geri Dön
Murat ARIKPINAR: ‘Delta Endüstriyel Güç Kaynaklarının (IPS) Türkiye’de ki Satış ve Dağıtımı TD Elektronik A.Ş. tarafından Yapılmaktadır’

TD Elektronik Ürün Yöneticisi Murat Akpınar ile Delta Elektronik ve TD Elektronik’in Birlikteliğini konuştuk.

 

Bize Delta’dan bahseder misiniz?

 

Delta Elektronik Genel Merkezi Tayvan Taipei dir. Kurucusu Bruce C.H. Cheng 1936 doğumlu olup 1971' yılında Tayvan da Delta markası ile Televizyon parçaları üreten firmasını kurdu. Hızla büyüyen Delta kısa sürede Dünya markası olan Dell markasının en büyük güç elektroniği, adaptör ve güç kaynağı tedarikçisi oldu. Güvenilir ürünleri ile dikkatleri üzerine çeken Delta  tüm dünyada aranan güç kaynağı çözüm noktası haline geldi.

Kurucusu Bruce C.H. Cheng 2012 yılın kadar Delta'nın lideri olarak görevine devam etti, firmaya yeni dinamizm katması için 2012 yılında oğlu Ping Delta’nın CEO’su oldu. Apple, Delta'nın en büyük müşterisidir ve 2016 gelirlerinin % 8'ini oluşturmaktadır.

DeltaPSU (Power Supply Unit) – (Güç Kaynağı ünitesi), 1971 yılında kurulan Delta, güç ve termal yönetim çözümlerinde küresel bir liderdir. "Daha iyi bir yarın için yenilikçi, temiz ve enerji açısından verimli çözümler geliştirme" misyonu, küresel iklim değişikliği gibi kilit çevre konularına odaklanıyor. Delta'nın enerji elektroniği ve otomasyon alanındaki temel yeterlilikleri ile enerji tasarrufu sağlayan bir çözüm tedarikçisi olarak, güç elektroniği, otomasyon ve altyapı kategorileri bulunmaktadır.

Delta, %90'dan fazla verimlilikle SMPS güç kaynakları, % 98'e kadar telekom güç kaynakları ve % 98.8'e kadar verimlilik sağlayan PV dönüştürücüleri de dahil olmak üzere endüstrideki en verimli güç kaynakları ürünlerini üretmektedir. Aynı zamanda%96'dan fazla verimlilik ile 80 Plus Titanium sertifikalı dünyanın ilk sunucu güç kaynağını geliştirmiştir. Yıllık satış gelirlerinin % 6-7'sini Ar-Ge'ye düzenli olarak yatırmaktadır ayrıca Tayvan, Çin, Avrupa, Hindistan, Japonya, Singapur, Tayland, ABD'de ve Dünya’nın farklı noktalarında Ar-Ge yatırımları vardır.

Delta’nın, yenilikçilik, tasarım ve kurumsal sosyal sorumluluk konularında uluslararası ödülleri bulunmaktadır. 2011'den bu yana Delta prestijli Dow Jones Sürdürülebilirlik Dünyası Endeksi (DJSI World) için her yıl seçilmektedir. 2016'da, Global yatırımcıların takibindeki; Gelişmekte olan piyasalar endeksine (DJSI Emerging Markets Index) 4 yıllığına dâhil edilmiştir. Delta, İklim Değişikliği Liderlik Düzeyinde CDP (eski adıyla İklim Bilgilendirme Projesi) çalışmaları ile göz doldurmuştur.

İklim değişikliğinin meydan okumasına tepki olarak Delta, insanlığın sürdürülebilir kalkınmasına büyük katkıda bulunan, yenilikçi, enerji tasarruflu ürünler, çözümler ve hizmetler geliştirmeye ve araştırma çalışmalarına devam edecektir.

Delta, 1971'den beri yıllık% 31.0 büyüme oranına ulaşarak güçlü ve istikrarlı bir mali performans sunmaya devam etmektedir. 2016'daki Delta'nın konsolide edilmiş dünya çapındaki satış geliri 7.782 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

 

Delta Türkiye iş birliği için neden TD Elektroni’i tercih etti?

 

TD Elektronik A.Ş. LED Bazlı Aydınlatma Sistemleri komponentlerinin dağıtımını yapmak üzere İtalyan firması Tecnika Due Srl firması ile ortak olarak 2008 yılında kurulmuştur. Kısa süre içerisinde Aydınlatma alanında yeni teknolojileri Türkiye’ye getirerek pazar lideri ve öncü firma niteliğini kazanmıştır.

2010 yılında, %100 Türk sermayeli olarak faaliyetlerine devam etmektedir. TD Elektronik A.Ş., bugün itibari ile ürün gamını LED Aydınlatma, Kablosuz İletişim Sistemleri, PCB Tasarım ve Tedarik, Güç kaynağı tedarik ve dağıtım alanında lider firma özelliğini koruma bilincinde hizmet vermeyi sürdürmektedir.

2012 yılında, artan LED bazlı aydınlatma ihtiyaçlarındaki ara mamul çözümlerini daha hızlı, güvenilir ve kaliteli bir şekilde sunmak adına TD Aydınlatma Çözümleri- TLS Teknoloji Sistemleri firmasını kurmuştur. Kendi bünyesindeki Ar-Ge ve tasarım mühendisleri ile elektronik kart tasarlayan, son sistem laboratuvar ekipmanı ile elektronik, ısıl ve fotometrik testleri de kendi bünyesinde yapmaktadır. Otomatik dizgi hatları ile el değmeden reel değer ile saatte 180.000 Komponent kapasitesi ile dizgi üretimini, tamamen ESD koruması yapılmış alanda sürdürerek hızlı ve kaliteli çözümü müşterilerine sunmaktadır.

 TD Elektronik A.Ş., tedarikçisi olduğu iş ortaklarına yeni ürünler için pazar stratejileri oluşturma safhasından, talep oluşturmaya, lokal dağıtım kanalları önerilerinden, finansal risk hesaplarına kadar iş ortaklığının getirdiği birçok hizmeti profesyonel olarak sağlar.

Talep yaratma konusunda öncü firma olan TD Elektronik A.Ş.’nin satış kadrosundaki mühendisleri, müşterileri ile birlikte Ar-Ge ve Ür-Ge safhalarında iş ortakları ile beraber çalışıp teknolojik alandaki bilgi ve becerilerini müşterilerinin başarısı için kullanmaktadır. İş ortaklarımızın başarısını kendi başarısı olarak özümseyen TD Elektronik, alanında lider, kaliteli ve yenilikçi ürünleri bünyesine katarak gelişen global pazarda hizmetlerine devam etmektedir.

Bu, dinamik yapı Delta Elektronik ruhuna benzer bir yapı teşkil etmesi nedeni ile Delta’nın Türkiye birliktelik tercihi TD Elektronik’ten yana olmuştur. Bu birlikteliğe güç ve enerji katması için TD Elektronik yapılanmasına güç katmış ve ilgili alan için yeni istihdamlar ve yatırımlar yürütmektedir.

 

Dell ile başlayan ve uzun yıllar farklı markalara güç kaynağı üreten DeltaPSU kendi markası ile ne zaman satışa çıkmıştır?

 

2008 yılında Delta, müşterilerine Delta'nın çözüm sunduğu büyük marka değerleri olan çözüm ortaklarının talep ettiği dünyaca ünlü teknoloji ve kaliteyi, kendi markası ile standart güç kaynağı ünitelerini (PSU) satışına başladı. Delta, CliQ DIN Raylı Güç Kaynağı ve PMC Panel Montajlı Güç Kaynağı serisinin popülaritesinin hızla artması nedeniyle, çok çeşitli talep uygulamaları için daha fazla standart güç kaynağı çözümleri sunmaktadır.

 

Üreticiler neden DeltaPSU tercih etmekteler?

 

CliQ ve CliQ II DIN Rail Güç Kaynağı serisi, Power Boost gibi mükemmel ürün özellikleri ile sert ve zor endüstriyel ortamlarına dayanması için yapılmış son teknoloji tasarımlardır. Sağlam metal ve plastik kasa modelleri IEC 60068-2 standardına göre darbe ve titreşime testlerini sorunsuz geçmiş ve sertifikalını almıştır. Diğer bir DIN raya montaj serisi, ev otomasyonu ve Yiyecek İçecek endüstrilerinde yaygın olarak benimsenen kompakt dolaplarda kullanılmak üzere tasarlanmış olan Chrome DIN Raylı Güç Kaynağı serisidir. Chrome serisi, büyük uluslararası güvenlik standartlarına ile Bilgi Teknolojisi Ekipmanı (ITE) ve Endüstriyel Kontrol Ekipmanları (ICE) ile birlikte sertifikalandırılmıştır. Delta'nın pano tipine montaj güç kaynağı birimleri, 15W'dan 600W'a kadar değişen çıkış gücü ile piyasada en çok kullanılan nominal çıkış voltajlarını sunan PM serisi ürünlerinden oluşur. Tek fazlı güç kaynağı üniteleri, modellere bağlı olarak -20 ° C ila + 70 ° C arasında geniş çalışma sıcaklığı aralığına sahiptir. Ürünler farklı konnektör seçenekleri (Terminal Bloğu, Ön Yüz ve Kablo geçmeli) ile birlikte gelir ve diğer tüm Delta güç kaynağı üniteleri gibi duyarlı çevre dostu RoHS Yönergesi 2011/65 / AB'ye tamamen uygundur.

Delta standart PSU'nun en yeni serisi PJ Açık kasa Güç Kaynağı serisidir. En yaygın olarak kullanılan çıkış voltajları ve güç oranlarını 15W'dan - 150W'a kadar çıkmaktadır. Düşük giriş akım özelliği. PCBA'lara da toz ve kimyasal kirleticilere karşı koruma sağlamak için konformal kaplama uygulanır. Üretimde Komponet pazarında kendini ispatlamış tanınmış Japonya üretimi konektörleri ve kapasitörler kullanılmaktadır. Farklı kurulum tercihleri ​​için metal şasi ve kasa kapağı seçenekleri mevcuttur.

 

DeltaPSU (PowerSupplyUnit) ürünleri hangi sektörlerde kullanılmaktadır?

 

1971’den günümüzü tüm sektörler için üretim yapan DeltaPSU’nun ilk adımda Türkiye de başlıca; Petrol ve Yan sanayi makine teçhizat üreticileri, Rafineri – benzin istasyonları, Fabrika otomasyon – kontrol sistemleri, Tersane, Gemi, Yatçılık, liman sahası, Akıllı bina çözümleri, Kapı geçiş kontrol, otomatik kapılar, hazır gıda makinaları, Farklı sektörlere yönelik makinalar, Hastane ve medikal makine teçhizat üretim yapan firmalar, Rüzgâr enerjisi ve Güneş enerjisi kontrol sistemleri, Ev otomasyon sistemleri Türkiye’deki makine imalatçıları için müthiş bir fırsat olarak görülmelidir.

Dünya markalarına enerji besleme çözümleri sunan DeltaPSU TD aracılığı ile artık Türkiye’ki üreticileride hizmet vermektedir.

 

Farklılık yaratacak sektörler nelerdir?

 

Yerli imalat makine sektöründe güvenilirlik artırmak ve iyi bir çözüm ortağı olmak için iş birliktelikleri geliştirilecektir. Gemi sanayii için uluslararası kabul görmüş denizcilik sertifikaların başında gelen Alman Loyd sertifikalına (DNVGL) sahip ürünler bulunmaktadır.

 

Medikal sektöre yönelik ürünleri var mı?

 

Delta Medical Power Solutions, sağlık ve tıbbi uygulamalar için yüksek kaliteli ve güvenilir güç kaynakları sunma misyonunun bir parçası olarak bu uygulamalar için yeni tip AC adaptör ve açık kasa modelleri sunmaktadır. Güçleri 40W ila 400W arasında değişen bu tasarımlar, IEC60950-1 ITE standartlarına ve IEC60601-1 3. baskı tıbbi standartlara (risk yönetimi raporu ile birlikte) sertifikalıdır ve mükemmellik sağlamak için uluslararası kabul görmüş kalite yönetim sistemi ISO 13485 sertifikalı tesiste üretilmektedir.  Buna ek olarak ürünler, Energy Star V seviyesi gereksinimini karşılar ve akımı 0.1 mA'dan daha az toprak kaçağı çeker. Delta'nın titiz DFX (Design For Excellence) sürecini gerçekleştirmek için geliştirilen ve üretilen bu tasarımlar, tıbbi ve sağlık ürünlerinizin talep ettiği sağlamlık, kalite ve performansı sağlayacaktır.

 

DeltaPSU ne zamandır sizlerle?

 

1 Ocak 2018 tarih itibariyle Delta Endüstriyel Güç Kaynaklarının (IPS) Türkiye’de ki satış ve dağıtımı TD Elektronik A.Ş. tarafından yapılmaktadır. TD Elektronik Teknik bilgi, hız ve servis ile Türkiye pazarında Delta’ya güç katmış olacaktır.

 

TD Elektronik Ürün Yöneticisi

Murat AKPINAR