Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
Röportaj‘Alçak Gerilim Kabloları Üretimi Konusunda Türkiye ve Dünya da Önemli Bir Konumdayız’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2018-02-01 14:31:07


Geri Dön
‘Alçak Gerilim Kabloları Üretimi Konusunda Türkiye ve Dünya da Önemli Bir Konumdayız’

1979 yılında kurulan ve Türk kablo sektörünün en eski, en köklü kablo üreticisi olma özelliğini taşıyan Ören Kablo’nun Ticaret Müdürü Serdar Baykal ile üretimlerini sektörü ve 2018 yılı hedeflerini konuştuk.

 

Kısaca şirketinizden bahseder misiniz?

 

Firmamız 1979 senesinde kurulmuş olup Türk kablo sektörünün en eski, en köklü kablo üreticisi olma özelliği taşımaktadır. Zayıf akım kabloları üreten firmamız; İleri teknolojinin bütün imkânlarına sahip tam donanımlı üretim hatları, uzman kadrosu ve gelişime açık yapısıyla sektörde öncü bir konuma sahiptir.  Türkiye de ilk Koaksiyel kablo üreticisi olan ÖREN KABLO İstanbul Silivri de 9000 m² kapalı alanda 135 çalışanıyla üretimini gerçekleştirmektedir. İstanbul Perpa’da Merkez  Satış Müdürlüğü;  İzmir, Ankara ve Adana  olmak üzere 4 ayrı noktada müşterilerimizle ilişkilerimizi yürütecek organizasyonumuz bulunmaktadır. 

 

Pazar payınızı artırma adına ne tür faaliyetlere ağırlık veriyorsunuz?

 

Kablo sektörü oldukça geniş bir pazar. Her Pazar da olduğu gibi kablo sektöründe de yalnız değilsiniz ve birçok rakibiniz mevcut. Bunca rakip arasında ön plana çıkmak için elbette marka bilinirliği önemli bir yer tutuyor. Bilinirliğimizi arttırmak için reklam, fuar, pr, promosyon, sponsorluk gibi birçok pazarlama faaliyetine stratejilerimiz doğrultusunda yer veriyoruz. Tabi ki satın alma dürtüsü için tek başına bilinirlik pek anlam ifade etmiyor. Aynı zamanda iyi bilinen bir marka olmanız şart. Bu anlamda neredeyse 40 yıllık köklü geçmişimiz itibarlı bir firma yapısına sahip olmamızda en büyük güvencemiz. Tüm bunların yanı sıra ulaşılabilirlik faaliyetlerimiz devam etmekte. Stoklu bayilerimiz aracılığı ile de yarattığımız talebi karşılayacak bir takım oluşumlarımız söz konusu.

 

2017 yılı için belirlediğiniz hedeflere ulaşabildiniz mi? 2018 yılı için hedef ve beklentileriniz neler öğrenebilir miyiz?

 

Ören Kablo olarak, 2017 yılında yeniden yapılanma sürecine girdik. Neredeyse 40 yıllık köklü geçmişimizde bilinen aile firması kimliğinden sıyrılıp kurumsallaşarak büyümeyi ve kurumsal yönetime geçerek sürdürülebilirliği sağlamayı hedef koyduk. Tüm ticari politikalarımızda, vizyonumuzda, yönetim kadromuzda yenilikler ve iyileştirmeler yaptık. Köklü geçmişimizden aldığımız güçle, 2017 yılında modern, yenilikçi, dinamik ve genç bir kadro ile sektörümüze hizmet etmeye devam ediyoruz. 

Alçak Gerilim Kabloları üretimin de Türkiye ve dünya da önemli bir konumda olan firmamız  Ören Kablo, Türkiye’nin ilk koaksiyel kablo üreticisi olarak sektördeki liderliğini pekiştiren yeni kurumsal kimliğini oluşturdu. Yeni konumumuzu yansıtacak şekilde görsel kimliğimizi de yenilemiş olduk.

Yeni kazandığımız görsel kimlik ve tüm bu değişiklikler ile birlikte yeni küresel marka konumumuzu duyurmak ve pazarımızda uçtan uca katma değerli hizmetler sunduğumuzu  görsel olarak daha iyi ifade etmek üzere logomuzu da yeniden tasarladık. Marka kimliğini düzenleyerek, sadeleştirmeyi ve faaliyet gösterdiğimiz tüm coğrafyalarda tutarlı hale getirmeyi hedefledik.

Türkiye’nin ilk koaksiyel kablo üreticisi olarak bilinen firmamız ilerleyen yıllar da rotasını Koaksiyel kablo grubu ile birlikte;  Kontrol-Kumanda Kabloları, Halogen Free Flame Retardant / Yangına Dayanıklı Kablolar,  Bilgi İletişim Kabloları, Kapalı Devre Kamera Sistem  (CCTV) Kabloları, Yangın Alarm Kabloları, Dahili Telefon Kabloları, Bus Kablolar ve özel kablolar üretimine çevirmiş  ve en son 2 milyon Avroluk cat 7 kablo  yatırımıyla önemli bir büyüme göstermiştir. Ürün gruplarımızı geliştirerek uzmanlığımızı pekiştirmek ve sonucunda gelir artışımızı ileriye taşımayı ve sunduğumuz ürün ve hizmetleri mevcut ve potansiyel müşterilerimiz açısından daha görünür hale getirmeyi hedefliyoruz.

2017’ye tüm bu unsurları kapsayan bir yol haritası ile başladık. Tüm bu faaliyetlerin sonuçlarını ölçülebilir veriler ışığında geçmiş yıllara göre değerlendirdiğimizde, 2017 yılı olarak son yılların en başarılı yılını geride bıraktığımızı görüyorum. Bu anlamda, 2017 yılı için başarılı bir yıl geçiriyoruz diyebilirim. 2018 ve diğer takip eden yıllarda da yolumuza istikrarlı, vizyoner  ve sistemli bir şekilde devam etmeyi hedefliyoruz.

 

Sektörü yakından bilen biri olarak bize sektörün gelişimi ile ilgili neler söylemek istersiniz?

 

Kablo sektörü Türkiye’nin parlayan bir sektörüdür. Katma değeri yüksek bir ürün gamı olmasa da dünya kablo üretiminin yüzde 2’si Türkiye’de yapılıyor. Bu oran bundan 10 sene önce 0,5’ti. Görülüyor ki 4 kat büyüme var 10 sene içinde. Aynı zaman da ihracat rakamları da azımsanacak boyutta olmayıp özellikle son 5 sene içerisinde Türkiye Avrupa’nın kablo üssü konumuna gelmiştir.

 

Sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nelerdir?

 

Tüketicilerin kablonun insan canı ve malı açısından ne kadar önemli bir ürün olduğunun farkında olmamaları itibariyle, ucuz mala yönelmeleri sektörde önemli bir sorundur. Sektörde standartlara uygun olmayan şekilde ve ciddi boyutlarda üretim söz konusu olup, bu durum standartlara uygun şekilde üretim yapan firmalar açısından bir haksız rekabet ortamı yaratmaktadır. Türkiye'de TSE belgeli olup da, standartlara uymayan birçok üretici firma olduğuna çok kez şahit olduk. Bu sorun iç piyasadaki denetimlerin yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Kablo tesisat altında kalan ve kalitesini gözle test edemediğiniz aynı zaman da hayati önem taşıyan bir ürün olduğu için standartların altının iyi çizilmesi ve sonrasında denetim mekanizmasının iyi işletilmesi, tüketicinin bilinçlenmesi başlıca çözüm önerilerim olabilir. 

 

Ören Kablo’nun Ticaret Müdürü

Serdar BAYKAL