Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajMusa Çorbacı: ‘Müşteri Bize Geldikten Sonra Başka Bir Yere Gitmez’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2018-01-31 17:27:26


Geri Dön
Musa Çorbacı: ‘Müşteri Bize Geldikten Sonra Başka Bir Yere Gitmez’

1999 yılında elektrik panoları üretimine başlayan yurtiçinde ve yurtdışında birçok projede panoları kullanılan ve konusunda sektörünün en iyileri arasında yer almayı başaran GPANO’nun kurucusu ve Genel Müdürü Musa Çorbacı ile GPANO’yu, hedeflerini ve sektörü konuştuk.

 

Musa bey sektöre yakınlığınız nereden geliyor öğrenebilir miyiz?

 

Ben 1987 İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi Mezunuyum. Mezun olduktan sonra EAE Elektrik A.Ş.’de çalışmaya başladım. EAE Elektrik ’te 5 yıl çalıştıktan sonra ayrıldım ve GES Genel Elektrik Sistemleri’ni kurdum.

 

Kısaca GES’i tanıyabilir miyiz?

 

GES Genel Elektrik Sistemleri’ni 1996 yılında kurduk. Aşağı yukarı 21 yıldır bu sektördeyiz. Önce Elektrik Müteahhhidi olarak işe başladık daha sonra 1999 yılında ise elektrik panoları üretimini, GPANO markası ile faaliyet alanımıza ekledik.  

Kurulduğumuz günden beri gelişimini ve büyümesini sürdüren bir şirketiz. Günümüzde ise, firmamız bünyesinde barındırdığı elektrik mühendisleri, pano montaj uzmanları ve Türkiye'nin  her yanında gerçekleştirdiği büyük projeler ile kendini kanıtlamıştır. Pano sektörüne girişimiz EAE’nin elektrik panoları üretimine başlamasıyla oldu. İlk olarakta onların panolarını kullanmaya başladık. Halen daha imalatımızın büyük bölümü EAE’nin üretimini yaptığı panolardan oluşmaktadır. Firmamız pano kabin ürünü olarak partneri olduğu EAE, Eaton, Rittal ve ABB markalarına ait ürünleri kullanmaktadır.

GPANO 2003 yılında, hem Müteahhitlik alanında, hem de Pano Üretiminde ISO 9001 belgesine sahip olmuştur. Yine 2003 yılında pano üretimini tarif eden, IEC 60 439-1 standardına göre, Hollanda KEMA Laboratuarından, TİP TEST sertifikası alınmıştır. Günümüzde ise yenilenen  IEC 91439 Type Test sertifikası ile, yurtiçi ve yurtdışı pek çok projede  GPANO markası ile panolarımız kullanılmaktadır. Kurulduğu günden beri EAE Elektrik bayiliğini  yürüten firmamızın günümüzde, Schneider, Eaton, ABB ve Mitsubishi partnerlikleri bulunmaktadır.

 

Firmanızın ürün yelpazesinde ne tür panolar var öğrenebilir miyiz?

 

Üretmediğimiz alçak gerilim panosu yok. Otomasyon Panolarından tutun da Dağıtım Panoları, Senkron Pano Sistemleri, , Aydınlatma Panoları ve Çekmeceli pano sistemlerine kadar bütün pano çeşitlerini üretiyoruz ancak bizim firma olarak hedefimiz bütün pano çeşitlerini üretebiliyor olmak değil, hedefimiz, diğer pano üreticilerinden farklı olmak ve daha özellikli panoları üretmek. Biz özellikli pano üretimi konusunda sektörümüzün önde gelen firmalarından biri olduğumuza inanıyoruz. Marmaray’ın otomasyon panolarını yaparak ta bunu kanıtlamış olduk. Ayrıca ülkemizde ve yurtdışında kurulan enerji santrallerinde çalışan birçok dağıtım, otomasyon ve çekmeceli MCC pano sistemlerimiz bulunuyor.

 

Yurtdışında gerçekleştirilen projeler için panolar üretiyor musunuz?

 

Şirketimiz, yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da tanınan ve bilinen bir marka. Aralarında Özbekistan, Kırgızistan, Rusya, Irak, Kuzey Irak, Sudan, Cezayir, Hollanda, Belçika ve İsveç’in de bulunduğu ülkelerde gerçekleştirilen projelerde kullanılmak üzere özellikli panolar ürettik ayrıca Avrupa ülkelerinde var olabilmek için büyük çaba gösteriyoruz çünkü üretimini yaptığımız panoların tamamı Avrupa standartlarına uygun ürünler. Kalite anlamında ise ürettiğimiz ürünlerin onların ürettiği ürünlerden hiçbir eksiği yok. Hedefimiz Avrupa dedik ve bu yıldan itibaren orada olabilmek adına çalışmalarımıza başladık.

 

Gerek yurtiçi projelerde gerekse yurtdışı projeleri için ürettiğiniz panolarla ilgili kullanıcılardan gelen tepkiler ne yönde?

 

Kurulduğumuz günden beri ürün kalitesi olarak her zaman en üst segmenti hedefledik. Bugün bizim ürettiğimiz panoların Almanya’da yada İtalya’da üretilen alçak gerilim panosundan hiçbir eksiğinin olmadığını düşünüyoruz. Dolayısıyla Avrupa'da rahatlıkla ürünümüzü pazarlayabileceğimize inanıyoruz. Gerek dökümantasyon  gerekse ürün kalitesi olarak çok iyi durumdayız. Avrupa ülkelerinde gerçekleştirdiğimiz tüm projelerde ürünlerimiz ve verdiğimiz proje hizmetleri hep çok beğeni gördü. Bu yüzden geleceğe daha güvenle bakar hale geldik.

 

Peki pano içerisinde kullanılan malzemelerin seçimini yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?

 

Pano içerinde kullanılan şalt malzemeleri konusunda özenli davranıyoruz. Özellikle konusunda isim yapmış ve dünya markası Schneider, Eaton, ABB ve Mitsubishi gibi firmaların ürünlerini kullanıyoruz. Bu saydığım üç dört firmadan direkt ürün tedariği yapabiliyoruz. Ayrıca Weidmuller, Phoenix Contact ve Entes ile çalışıyoruz. En önemli kalemimiz olan panonun gövdesini ise büyük oranda EAE’den temin ediyoruz. Diğer kabin temin ettiğimiz markalar ise zaten dünya markaları olan Eaton, Rittal ve ABB. Bu malzemelere eklenen, hatasız işçilik ve mühendislik hizmetleri farkımızı yaratıyor. Sadece aşçının iyi olması yetmiyor kullanılan malzeme kalitesi de sonuçta alınan tadı etkiliyor.

 

İçinde bulunduğumuz üretim tesisinizden bahseder misiniz?

 

Firmaların Türkiye’de bir yerlere gelebilmesi hemen kolay olmuyor, bunun için zaman gerekiyor. Daha önce aynı sanayi sitesi içerisinde faklı lokasyonlarda üretim yapıyorduk ve bu bizim verimli olmamızı engelliyordu. Hem verim kaybımızı engellemek hemde hedeflerimizi daha da artırmak için Hadımköy’deki 3.000 metrekarelik üretim tesisimize taşındık. Daha önce düşünüp te gerçekleştiremediğimiz bir pano tesisinde neler olması gerekiyorsa, neler hayal ettiysek burada gerçekleştirdik. Yönetim ofislerimizi, proje ofislerimizi, sosyal alanlarımızı ve imalatımızı gayet iyi planladığımızı düşünüyorum. Bu arada çok sayıda yabancı ziyaretçisi olan bir firma olarak müşterilerimizi iyi bir şekilde ağırlayacak, proje ofisi de oluşturduk.

 

Firmanızın ileriye dönük hedefleri arasında neler var?

 

En büyük hedefimiz elbette ihracat oranlarımız. Şu an yüzde 50’ler seviyesinde olan ihracat oranlarımızı yüzde 70’ler seviyesine yükseltmeyi hedefliyoruz ve bütün gayretimiz bu yönde. Zaten iç piyasada birbiriyle savaşan yeterince firma var biz bu rekabetin dışında kalıp yurtdışı pazarlarda etkinliğimizi arttırmayı planlıyoruz.

 

Peki panonun gövdesini kendiniz üretmeyi düşündünüz mü?

 

Güzel soru. Biz bunu sektörde belki en kolay yapabilecek firmalardan birisiyiz. Çünkü benim zaten üretimden gelen bir geçmişim var ancak biz firma olarak hiçbir zaman panonun gövdesini üretmeyi hedeflemedik çünkü bunu ülkemizde EAE gibi çok başarılı yapan bir firmalar var. EAE’nin ürettiği pano gövdeleri dünyanın her yerinde kabul görüyor. Bizi rakiplerimizden faklı kılan özelliklerimiz ve güçlü olduğumuz yanlar; Teknoloji altyapımız, proje altyapımız ve çok iyi dokümantasyona sahip oluşumuzdur. Bizim beyaz yakalı sayımız neredeyse mavi yakalı sayısına eşit bu durumda, sektördeki diğer firmalardan farklı olduğumuzun en büyük göstergesi. Firmamızın hem iç pazarda hemde dış pazarda kullandığımız bir sloganı var;  ‘Bir Müşteri Bize Geldikten Sonra Başka Bir Yere Gitmez’ Bize gelmeden önce birçok panocuya uğrar ama bize geldikten sonra başka bir yere gitmezler. Bizim çalışanlarımızın da bu konuda özgüvenleri bir hayli yüksektir. Bizim elemanlarımıza sorarsanız sorun; Hepsi ‘En iyi panoyu biz yaparız’ der. Bunu da her ortamda gururla söylerler. Pano sektöründe yaygın olarak tercih edilen taşeron işçi çalıştırma durumu bizde yoktur. Her çalışanımız bizim için değerlidir. Elemana verdiğiniz değer çıkan işin kalitesine yansımakta ve daha kaliteli işler ortaya çıkmaktadır.

 

Son olarak neler söylemek istersiniz?

 

Öncelikle bize kendimizi anlatma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederiz. Yaptığımız kaliteli işlerle dün olduğu gibi bugünde sektörümüzün gelişimine katkıda bulunmaya devam edeceğiz. Yeni yılın barış ve huzur getirmesini diliyorum.

 

GPANO’nun Kurucu Genel Müdürü

Musa ÇORBACI