Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajAdnan Ölmez: ‘2018 Yılının Borsan Kablo ve Borled Firmalarımız Açısından Hareketli Bir Yıl Olmasını Bekliyoruz’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2018-01-31 15:57:10


Geri Dön
Adnan Ölmez: ‘2018 Yılının Borsan Kablo ve Borled Firmalarımız Açısından Hareketli Bir Yıl Olmasını Bekliyoruz’

75 ülke 4 kıtada faaliyetlerine devam eden ve Türkiye’nin en büyük şirketleri arasında yer alan BORSAN GRUP Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ölmez ile Borsan Grup’un 2018 yılı hedeflerini konuştuk.

 

Kısaca şirketinizden bahseder misiniz?

 

Borsan Grubun temeli 1984 yılında tarafımca atılmış ve bugün geldiğimiz noktada 5 tanesi yurtdışında olmak üzere 15 şirketten oluşan, birbirinden farklı alanlarda faaliyet gösteren, bünyesinde 2 bin 200 kişiyi istihdam eden, Türkiye’nin en büyük şirketleri arasındadır. 75 ülke 4 kıtada faaliyetlerine devam etmektedir.

 

Pazar payınızı arttırma adına ne tür faaliyetlere ağırlık veriyorsunuz?

 

2018 yılının Borsan Kablo ve Borled firmalarımız açısından hareketli bir yıl olmasını bekliyoruz çünkü bunun altyapısını oluşturacak üretim-satış organizasyonlarımızı tamamladık. 2016 yılında başlattığımız LED armatür üretimi ile ilgili çalışmalarımız nihayet kasım ayı itibarı ile üretim sürecine dönüştü ve aralık ayında yeni yerli LED ürün grubumuzla pazardaki yerimizi aldık. Diğer taraftan aynı zamanda Milano - İtalya’da faaliyette bulunan zayıf akım ve özel kablo üretim hatlarını Samsun’a taşıyoruz. Böylelikle mobilya, bakır kablo, alüminyum kablo, özel tasarım zayıf akım kablo, elektrik malzemeleri ve LED aydınlatma ürünleri üretimi yapan fabrikalarımızın tamamını Samsun’a taşımış olduk. Bilindiği gibi daha önce alüminyum fabrikamız Gebze’de, zayıf akım ve özel kablo üretimi yapan fabrikamız Milano’daydı. 5 fabrikamızı da Samsun’a taşıyarak operasyonel anlamda büyük avantaj elde ettik ve 2018 yılına bu motivasyonla giriyoruz.

 

2017 yılı için belirlediğiniz hedeflere ulaşabildiniz mi? 2018 yılı için hedef ve beklentileriniz neler öğrenebilir miyiz?

 

2017’de ciro anlamında yüzde 35’lik bir büyüme gerçekleştirdik. Ancak buna gerçek bir büyüme diyemeyiz. Cirodaki büyüme, miktar bazında değil hammadde fiyatlarının yükselmesi ve döviz kurlarındaki artışın etkisiyle oldu. Ama cirodan daha da önemlisi kârlılık oranlarıdır. Kârlılık açısından 2017’nin verimli bir yıl olduğunu söyleyemeyiz. Maalesef bu tüm sanayi sektörünün son yıllardaki ortak problemi. Buradan yola çıkarak farklı ürün gruplarına yönelme nedenimizi kârlılığımızı artırmak olarak açıklayabiliriz. İhracat anlamında Borsan Grup olarak bir önceki yıla göre ciddi bir artış sağladık ama hedeflerimizi yakalayamadık. 2018 yılında farklı pazar arayışlarımız daha da hızlanacak.

 

Sektörü yakından bilen biri olarak bize sektörün gelişimi ile ilgili neler söylemek istersiniz?

 

Maalesef Türkiye’de üretim faaliyet gösteren bizler hepimizin bildiği gibi Avrupa pazarına hak ettiğimiz fiyatlarla mal satmakta zorlanıyoruz. Yaptığımız satışları ya onların markasıyla ya da çok fazla fiyat tavizi vererek yapabiliyoruz. Bu durum Türkiye’deki sanayiciler için çok genel bir problem. Buradan yola çıkarak, özel tasarım kablo konusunda dünyada çok önemli bir durumda olan İtalya’daki fabrikayı satın aldık. Devamında fabrikanın ismini değiştirerek Borsan Cavi adıyla üretim yapmaya başladık. İtalyan kimliğimiz ve Borsan markamız ile tüm Avrupa’ya hak ettiği marka değeri ile ürünlerimizi satacağız. Bu yıl da üretim hatlarımızı Türkiye’ye taşıyarak maliyetlerimizi daha makul seviyeye indirip ve kapasiteyi daha da arttırıp yine Milano’da bulunan şirketimiz vasıtasıyla Avrupa pazarında daha hızlı bir büyüme gerçekleştirmiş olacağız. 2017 yılı bizim açımızdan çok yoğun ve yatırımlarla dolu bir yıl olarak geçti. LED ürün üretecek olmanın, özel tasarım kablo üretimi yapacak fabrikayı Türkiye’ye taşımanın ve Kasım 2017 içerisinde zayıf akım kablo üretimine başlamış olmanın heyecanını yaşıyorum.

 

Sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nelerdir?

 

Aydınlatma ürün grubunda kalitesiz Uzakdoğu menşeli LED ürünler ne yazık ki ülkemiz adına verimsiz ve ekonomimize zarar verici nitelikteydi. Ancak Ekonomi Bakanlığımızın Temmuz 2017'de yayımladığı genelge ile ithalatta, özellikle Uzakdoğu menşeli ürünlerde, TSE üzerinden denetim ve kontrolleri ciddi bir şekilde artırması, sektör ve yerli üretici açısında çok olumlu bir gelişme oldu. İthal ürünlerin artık sıkı denetimden geçirilmesi ve bitmiş ürünlerin ithalatında uygulanan ilave vergi, bizim gibi yerli üreticileri motive etti. Bu motivasyon ile zaten hedefimiz olan yerli LED ürün imalatı planlamamızı hızlandırdık. Borled markası altında üretimini gerçekleştirdiğimiz ürünlerin sağlayacağı tasarrufla Türkiye’nin verimli doğal kaynak kullanımı yaklaşımına önemli katkı sağlamayı hedefliyoruz.

 

BORSAN GRUP Yönetim Kurulu Başkanı

Adnan ÖLMEZ