Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajArif YEŞİLDAŞ: Elektrikçi Üyelerimizin En Büyük Sorunu Piyasada Kaçak Olarak Çalışan  Elektrikçilerin Fazla Oluşudur
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2017-12-06 10:32:03


Geri Dön
Arif YEŞİLDAŞ: Elektrikçi Üyelerimizin En Büyük Sorunu Piyasada Kaçak Olarak Çalışan Elektrikçilerin Fazla Oluşudur

Konya Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Arif YEŞİLDAŞ okuyucularımıza Konya Elektrikçiler Odası ve elektrikçilerin sorunları ile ilgili Açıklamalarda Bulundu;

 

Odamız 27.01.1954 yılında Konya Elektrikçiler Derneği adı altında kurulmuştur. Elektrik Tesisatçıları, Oto Elektrikçiler ve Bobinajcı esnafların bir araya gelerek Sayın İsmail Damarlı başkanlığında kurulmuş olan odamız 507 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanunun çıkmasıyla oda statüsüne kavuşmuş, 1991 yılında Konya Elektrikçiler Odası olarak adı değişmiştir. Bu güne kadar sırasıyla Ahmet Armağan, Feridun Ergücü, Ömer Çoktosun, N. Halit Pamir, A. Kemal Başaran, İbrahim Tosunlu, Hakkı Özeskilli, Ahmet Bostanoğlu, Adil Yüknü başkanlık görevini üstlenmiş 10 Ocak 2014’de yapılan olağan genel kurul toplantısında başkanlığa seçilen ve halen görevine devam eden Arif Yeşildaş odamızın 11. Başkanıdır.

 

Odayı devraldığımızda aktif olan 483 üyesi varken şu anda üye sayımız 660 oldu. Odanın devraldığımızdan bu güne kadar içinde bulunduğu maddi zorlukları aşmış bulunmaktayız. Seçildiğimiz günden beri her sene karınca kararınca promosyonlar yaptırarak üyelerimize bizzat ulaştırma gayreti gösteriyor yıl içerisinde birkaç defa daha ziyaretlerini yaparak her zaman onlarla birlikte olmaya gayret ediyoruz.

 

Odamız Konya Esnaf Sarayı olarak bilinen binanın 4. Katında yaklaşık 100 metre karelik mülkiyetli yeri ile üyelerine hizmet etmektedir. Odamızın Yönetim ve denetim kurulu üyelikleri yapan arkadaşlarımız mesleklerinde deneyimli özveriyle çalışan elektrik ve elektrik mesleğinin yan dallarının temsilcileri olarak görevlerini başarıyla yürütmektedirler. Kalfasıyla, çırağıyla beraber tüm meslektaşlarımızı bütün kurum kuruluşlarda temsil etmekte üye meslektaşlarımızın hak ve menfaatleri aramakta, korumak için çabalamaktayız.

 

Mesleğimizi ilgilendiren tüm kurum, kuruluşlarda (Bakanlık, Federasyon, Esnaf Odaları Birliği, Belediye, Kaymakamlık, Medaş, Çıraklık Eğitim Merkezleri, Sanayi Ticaret İl Müdürlüğü, KOSGEB, TSE, Ticaret Odası, Sanayi Odası ve diğer odalarla) direkt olarak ikili ilişki içerisinde bulunuyor, anında refleks gösteriyoruz. Ayrıca Konya Milletvekilleriyle birebir diyalog da bulunarak sıkıntıların ve problemlerin çözülmesi için uğraş vermekteyiz. Üyelerimizi yılda 2 defa TÜYAP, CNR, İFM’de yapılan yurtiçi fuarlarına götürüyoruz. Sponsor firmalarımızın desteğiyle her yıl büyüyerek çoğalan iftar organizasyonları yaparak meslektaşlarımızı birlik beraberlik içinde kaynaşmalarını sağlıyoruz. Yine birlik beraberliğimizi muhtelif zamanlar da yapmış olduğumuz mesleki, teknik ve istişare toplantıları ile pekiştirmek için çaba sarf ediyoruz. Bütün üyelerimizi internet sitemiz, sosyal medya ve cep mesajları aracılığı ile mevzuat ve yönetmelikler, değişen tebliğlerle ilgili önemli hatırlatmalar sürekli ve anında bilgilendirmekteyiz. Üyelerimize yine sosyal medya ve cep mesajları ile hırsızlık, vefat, hastalık ve düğün gibi haberleri en kısa zamanda ulaştırıyor ve oda olarak yanlarında bulunuyoruz.

 

Odamızda ki tüm meslek dalları içerisinde Elektrik Tesisatçı fen adamlarının pratik, teknik ve mevzuata dayalı olarak sıkıntıları farklılık ve süreklilik göstermekte olup bu üyelerimizin bire bir sorunları ile ilgili Dağıtım şirketi İşletme sorumluları ile gerekse de Müdürler nezdinde görüşmeler yapıyor sorunların çözümüne ikili ilişkilerimiz sayesinde kısa sürede ulaşıyoruz.

 

Elektrikçi üyelerimizin en büyük sorunu piyasada kaçak elektrikçilerin fazla olmasıdır. Bu konuda oda olarak vergi dairesine yazılar yazarak mesleğimizle ilgili faaliyet gösteren herkesin bilgileri alınmış yaptığımız incelemeler sonucu oda üye sayısından daha fazla kayıtsız meslektaşımızın olduğunu üzülerek gördük. Bu kayıtsız kişilerin adreslerine kayıt olmaları için tebligatlar gönderildi, belediyeye işyerlerinin ruhsat durumları ile ilgili kayıtsız olduklarına dair yazı yazılmıştır. Bunların bir kısmını kayıt yaptırırken maalesef yasamızda kayıt zorunluluğu olmamasından dolayı herhangi bir işlem yapılamamıştır.

 

Piyasada elektrikçilerimizin bir diğer ve en önemli sorunu ise fiyat istikrarsızlığıdır. Biraz önce bahsettiğim tabi ki piyasamız serbest piyasadır ancak günü kurtarmalık, özensiz ve maalesef kalitesiz işlerin bu kayıtsız kişiler tarafından yapıldığı gözlemlenmekte ve bunların yol açtığı fiyat istikrarsızlığı mesleğimize çok büyük darbe vurmaktadır.

 

Elektrik Tekniker ve Teknisyeni arkadaşlarımızın sürekli olarak işbirliği içerisinde bir uyum içerisinde çalışması gereken altı ilde faaliyet gösteren elektrik dağıtım şirketi Meram Elektrik Dağıtım AŞ (MEDAŞ)’ı biz çözüm ortağı olarak görmekteyiz. MEDAŞ 2009 yılında özelleştirme kapsamında özel bir şirkete belirli bir süreliğine devredildi. Ticaretin temel felsefesinin kar elde etmektir, burada da Medaş hizmet eksenli kâr amacı güden bir şirket olmuştur. Elektrikçi esnafları olarak zaman zaman bazı sıkıntılarımız oluyor. Medaş merkezinin ilimizde olmasının da avantajıyla, yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde genel müdürümüz, müdür yardımcılarımız ile işletme müdürlerimizin bize gösterdikleri ilgi ile bu problemleri kısa süre içerisinde çözüp elektrikçi arkadaşlarımıza fayda sağlıyoruz. Üyelerimizin bizden en çok isteği bu kaçak elektrikçiler konusuna çözüm bulunması. Önlenmesi çok zor bir olay ama biz gene de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. MEDAŞ ile ortaya çıkan diğer sorunlardan büyük bir kısmının işletmeler arasında işletme sorumlularının farklı farklı uygulama yöntemlerini benimsemesinden kaynaklandığı görülmektedir. Bu konularda ikili ilişkilerimiz sayesinde karşılıklı diyalogla çözüme ulaştırılmaktadır.

 

Biz elektrikçilerin yapmış olduğu iç tesisatın ağırlıklı olarak kaba inşaat sürecinde olması nedeniyle görselliğe hitap etmemesinden olsa gerek müteahhitler tarafından elektriğin arka plana atıldığı, çok önemsenmeyen bir meslek haline geldiği görülüyor. Aslında hayati önem taşıyan bir mesleğe sahibiz. Bina inşasının temelinde başlayıp çatısında biten bir mesleğe sahibiz. Elektrik olmazsa hayat olmaz inşaat yürümez.

 

Burada müteahhitlerin daire başı fiyatlardan ziyade kabala diye tabir edilen topluca fiyat teklifi aldıkları elektrikçilerden bu kayıtsız kişilerin hiçbir sorumluluğu vs. olmayan bu kişilerin daire başı fiyatlarını ayaklar altına düşürdüğü görülüyor ve kendilerinin de çoğu zaman işlerini tamamlamadan işi bırakıp kaçtıkları, yapılan işlerde ki eksik ve hatalar ortaya çıkıyor maalesef burada ne bu kişiler ne de müteahhit değil evi satın alan vatandaşlarımız mağdur edilmiş oluyor.

 

Biz oda olarak ev alacak vatandaşlarıma şu uyarıları yapmak istiyoruz. İnşaat elektriğinin hangi firma tarafından yapıldığı, yapan firmanın bu işlerde uzman, eğitimli, sertifikalı olup olmadığını araştırmasıdır. Elektrik sıvanın, boyanın altında görülmüyor olabilir ama kalitesiz yapılan tesisat çok kısa süre içerisinde arıza vermekte, çalışmamakta hatta Allah muhafaza yangınlara sebep olmaktadır. Bu da maddi zararlardan ziyade olası can kayıplarına da neden olmaktadır.

 

Elektrik malzemelerinin de her sektörde olduğu gibi merdiven altı üretiminin yapıldığı bilinmektedir. Hayati önem taşıyan bu elektrik malzemelerini her yerde kullanıyoruz. Bu gün her markette, hırdavatçıda ve bakkallarda dahi elektrik malzemelerinin satıldığını görüyoruz aynı ürünün veya muadillerinin çok farklı fiyatlarla satıldığını biliyoruz. Vatandaşlarımız kaliteyi bilemeyebilir ancak her mesleğin kendi işini yapan kişiler tarafından açılmış dükkân mağazaları olduğu gibi elektrikçilerimizin dükkânlarından biraz daha pahalı olabilir ancak kaliteden ödün vermeden elektrik malzemelerini buralardan almalarını çok önemsiyor ve uyarıyoruz. Nasıl ki ilaçları sadece eczanelerden alıyoruz burada da aynısı olması gerekir bu hayati önem taşımaktadır.

 

Günümüz teknolojisi ile inşa edilen binalarda yapılan düzenli kontroller her ne kadar elektrikten kaynaklı kaza ve yangınları en aza indirmiş hatta yok denecek seviyeye getirilmiş olsa da düzenli olarak tesisatın uygunluk kontrollerinin işinin ehli tüm resmi kayıtları olan, işyeri sahibi ustalık belgeleri bulunan ehil elektrik teknisyeni arkadaşlarımıza kontrol ettirilmelidir. Vatandaşlarımız çekinmeden bu belgeleri sormalıdırlar çünkü burada söz konusu olan kendilerinin, eşinin çoluk çocuğunun can ve mal güvenliğidir. Yine vatandaşlarımızın evlerinde bir lamba dahi olsa hiçbir surette kendilerinin değil işin ehli olan teknisyen arkadaşlarımızca değiştirilmesi, tamir veya tadilat ne işi varsa bu kişilere yaptırılması çok önemlidir.

 

Burada elektrikçi arkadaşlarımızın da çok özenli dikkatli olması gerektiğini hem uyarmış hem de hatırlatmış olayım. Elektrik sigortalarının, anahtar, priz vb. plan projeye uygun cana ve mala herhangi bir zarar vermeyecek şekilde yapılmış olması gerekmektedir. Elektrik teknisyeni ustalarımızın, arkadaşlarımızın insanların dikkatsizlikle yaklaşabilecekleri elektrik sigortalarına, elektrik panolarına doğrudan doğruya ya da günlük hayatta kullanılan aygıtlarla dokunulmasını önleyici teknik tedbirleri almalıdırlar. Olası arıza, onarım durumlarında panolara müdahale edilirken gerekli tüm önlemler alınarak; Elektrik panoları, enerji odaları bina koşulları nasıl olursa olsun, kısa devre akımının kesilmesine ve bu kesilme anı dahil olmak üzere, insanlar için herhangi bir tehlike oluşturmasına, yangın çıkmasına, ya da binanın zarara uğramasına engel olacak biçimde özenli ve dikkatli çalışmalarını hatırlatıyoruz

 

İş ve sektör eleman yetiştirmenin çok önünde gidiyor. Önünde gittiği içinde eleman ve çırağın yetişmesi çok zor. Ülkemiz de zorunlu eğitim sistemi ile de ara eleman, çırak bulmak güç hale gelmiştir. Eleman yetişmemesinden dolayı esnaflarımız büyük çaplı ve getirisi daha fazla olan yeni işler alamamakta, tesisat arıza, bakım ve aydınlatma, dekorasyon gibi işlere yönelmektedir. Hükümetimizin eğitimle ilgili çıkaracağı yasa ve yönetmelikler ile bu konuya bir çözüm getirmesini arzu ediyoruz.

 

Konya Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı 

Arif YEŞİLDAŞ