Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Teknolojiler
TeknolojilerGSM Üzerinden Kontrol Sistemleri
Kategori : Teknolojiler
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2017-12-06 10:20:49


Geri Dön
GSM Üzerinden Kontrol Sistemleri

Gelişen teknoloji ile GSM in hayatımızın her alanına girmesi artık kaçınılmaz oldu. Telefonlara yüklenen programlar hayatımı daha kolaylaştırmaya başladı. GSM üzerinden,  akıllı ev sistemlerinde ev içerisindeki bir çok cihazı kontrol edebilir hale geldik. Tabi bu tarz kontroller için akıllı telefonlara yüklenen programlara ihtiyaç duyuluyor. Fakat bazı ihtiyaçlar var ki akıllı telefon olmadan GSM üzerinden kontrol yapılması isteniliyor. Bu ihtiyaçlar; GSM üzerinden dalgıç pompa kontrol etme, Kuyu ve depo otomasyonu sağlama, Bariyer açma ve ortam sıcaklık ve nem bilgisini almak.

 

GSM üzerinden dalgıç pompa kontrolü: Tarımsal alanda çiftçilerimiz ağırlıklı olarak tarlasında bulunan dalgıç pompa ile sulama işlemi yapmaktadır. Geniş alanlarda yerleşim alanı ile tarımsal çalışma alanları arasında mesafeler uzadıkça, sulama işlemi için ayrılan süre artıyor ve işçilik maliyetleri artıyor. Fakat pompanın bağlı olduğu panoya GSM I/O cihaz montajı yapılarak, çiftçi tarlaya gitmeden cep telefonu üzerinden açma, kapatma, programlama ve pompa durumu ile ilgili bilgi almayı sağlayabiliyor. Bu sistemlerde kullanılan cep telefonun akıllı olması şart değil, tüm işlem DTMF tonları ile ve mesaj bilgilendirmesi ile sağlanıyor. Çiftçi GSM açma kapama cihazına herhangi bir operatöre ait sim kartı takıyor, GSM numarasını arıyor ve cep telefonu tuşları ile komut edebiliyor. Bu sayede sadece açma ve kapatma için uzun mesafe gitmesine ve zaman harcamasına gerek kalmadan düşük maliyet ile daha hızlı sulama gerçekleştirmiş olur.

 

Kuyu Depo Otomasyonu: Kuyu ile depo arasında haberleşme sağlayarak deponun  sürekli dolu kalmasını sağlamak için bazı otomasyon yöntemleri vardır. Kuyu ile depo arası kablo çekilerek haberleşme, RFID antenler ile haberleşme ve GSM üzerinden haberleşme. Kuyu ve depo arası mesafe uzun ise kablo çekilmesi ciddi maliyet artışı ve performans sorunlarına neden olur, RFID sistemlerde hava şartlarının olumsuz oluşu, noktadan noktaya görüşün sağlanamaması yine işlemlerin sağlıksız ilerlemesine neden olur. GSM ile kontrol sistemlerinde, kuyu ve deponun bulunduğu yerde enerji ve GSM hattının çekiyor olması yeterlidir. Her iki noktaya GSM cihazı kurulur, depo üzerinde bulunan kuru kontak veren şamandıralar sayesinde deponun doluluk bilgisi alınabilir. Alt seviyeye düşmesi durumunda pompada bulunan cihaza komut gönderilerek suyun depoya aktarılması sağlanır, depo seviyesi dolması durumunda tekrar pompaya komut gönderilerek pompanın durması sağlanır. Bu sayede düşük maliyetlerde sistemin sağlıklı çalışması sağlanabilir.

 

GSM Üzerinden Bariyer Açma: Kartlı geçiş sistemleri, RFID geçiş sistemleri, uzaktan kumanda ve plaka tanıma sistemleri ile otomatik bariyer açma işlemi yapılabilir. Fakat  daire sayısının düşük olduğu yerlerde bu tarz sistemler maliyet anlamında yüksek kalacaktır. GSM ile hem kolay kuruluma hem de kolay kullanıma sahip olunur. GSM cihazı içerisine SMS le yada PC ye bağlanarak cevap verilmesi istenilen GSM numaraları eklenebilir. Bu sayede kayıtlı GSM numaraları haricinde aramalara cihaz cevap vermeyecektir. Kayıtlı olan GSM numaraları çağrı bırakarak bariyerin açılmasını sağlayacaktır. Kumanda arızası, kaybetme, başkasının eline geçme gibi olumsuzluklar önlenir. Kollu bariyer, mantar bariyer, Road Blocker, yana kayar kapıve garaj kapıları daha kolay ve düşük maliyetlerle kontrol edilebilir hale gelir. GSM Sıcaklık ve Nem Takip Sistemi: Aile Sağlığı Merkezleri, Aşı Dolapları, Eczaneler, Ameliyathaneler, Yemekhaneler, Server Odaları, Laboratuvarlar, Seralar, Arşiv Odaları, Soğuk Hava Depoları, Frigo Araçlar, sıcaklık ve nem ölçümü yapılması istenilen tüm alanlar için sıcaklık ve nem ölçümü yapılması önemlidir. Bu noktalarda sıcaklık artışı ve düşmesi yada nem artışı ve düşüşü alarm olarak anlık alınabilir. GSM üzerinden düşük maliyetle ve yüksek performansla kullanım sağlanır. ortamda değerlerin istenilen aralıkların dışına çıkması durumunda daha önceden belirlenen kişilerin cep telefonu numaralarına anlık olarak SMS gönderilir ve kişi/kişiler haberdar edilir.

 

 

Mesut ÖZDEMİR

Nöron Teknoloji