Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajMete GÜNEL: ‘ Vestel Tasarım Ekibinin Verdiği Destek Sayesinde Müşteriye Doğru Ürünü Doğru Sayıda Kullandırıyoruz’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2017-11-24 12:16:51


Geri Dön
Mete GÜNEL: ‘ Vestel Tasarım Ekibinin Verdiği Destek Sayesinde Müşteriye Doğru Ürünü Doğru Sayıda Kullandırıyoruz’

1969 yılında Selahattin Günel tarafından kurulan elektrik taahhüt işleri ve elektrik malzemeleri satıcılığı konusunda Düzce ve çevresinin önde gelen firmaları arasında yer almayı başaran Günelsan Elektrik’in yetkilisi ile Günelsan’ı ve bayiliğini yaptıkları Vestel Aydınlatma’yı konuştuk.

 

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı? Firmanızı tanıyabilir miyiz?

Eski bir firmayız. Babam Selahattin Günel 1969 yılında Düzce de bobinaj atölyesi ile iş hayatına başlamış. Daha sonra elektrik taahhüt işleri ve elektrik malzemeleri satıcılığı ile devam etmiş. Firmamız şu anda elektrik taahhüt işleri ve elektrik malzemeleri satıcılığı ve VESTEL LED AYDINLATMA bayiliğini sürdürmektedir.

 

Firmanız sektörün önde gelen LED’li aydınlatma ürünleri üreticisi Vestel’in bayiliğini yapıyor Birincisi Vestel’i neden tercih ettiniz ikincisi Vestel’in ürünlerini kullanan müşterilerden aldığınız tepkiler ne yönde?

Uzun süre firma olarak LED ürünlerinden uzak durduk. Çünkü kaliteli ürünler aşırı pahalı, piyasa ürünleri ise son derece güvenilmezdi. Eski bir firma olmak sadece zaman ile ilgili bir şey değil. En fazla müşterinin güveni ile ilgili. Bu güveni sarsacak bir malzeme kullanamayız yada satamayız yapı itibarı ile, diğer yandan da LED aydınlatma konusu iyice gündeme giriyor ve bizi arayış içerisine sokuyordu. İlginç bir zamanlama ile VESTEL LED AYDINLATMA ile tanıştık ve bayilik anlaşması yaptık. Vestel bizim en önem verdiğimiz konu olan güvenilirlik konusunda sorunlarımızı halletti. Fiyat-kalite konusunda da optimum düzeyi yakaladı. Aynı zamanda özellikle 4 yıl birebir ürün değiştirme garantisi bizi oldukça rahatlatıyor.

Bayi olduğumuz 2015 yılından beri ürün kalitesi ile ilgili en ufak bir memnuniyetsizlik olmadı. Tabii burada Vestel tasarım ekibinin verdiği destek sayesinde de müşteriye doğru ürünü doğru sayıda kullandırmamızın önemi de büyük.  

 

Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleriyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Firmamızın sadece Düzce ile başlayan Vestel LED satışı daha sonra çevre illere ardından da bölge illerine yayılmaya devam ediyor. Sakarya’dan- Sinop‘a uzanan bir bölgede faaliyet gösteriyoruz. Amacımız bu sahada etkinliğimizi daha da arttırmak.

 

Sektörünüzü yakından bilen biri olarak bize sektörünüzün gelişimi ile ilgili neler söylemek ister siniz? Sektörünüzle ilgili ülkemizin dünya pazarındaki yeri neresi öğrenebilir miyiz? 

Yeni, çok hızlı gelişen bir alan LED Aydınlatma sektörü. Yakın gelecekte kullanıcı klasik konvansiyonel aydınlatma ürünlerini unutacaktır. Şu anda sektörde ağırlıklı yurt içi satışlar mevcut. Orta vade de sektörün ihracatçı duruma geçmesi için ülkemizde LED çip üretilmesinin çok faydalı olacağına inanıyorum. Elbette bu konudaki gönlümüzden geçen öncü de Vestel olur diye bekliyoruz.

 

Son olarak kendi sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nedir öğrenebilir miyiz?

Buradaki en büyük sorunlar ilk olarak yetkili kurumların daha sonra da kullanıcının bilinçli olmaması. Yüksek watt değerinde yüksek lümen alırım diye bir yanılgı var. Kullanıcı 40w bir LED panel kullanıyor, toplam elde ettiği lümen 2800-3000  paneli de üç beş kuruş ucuza aldığı için de doğru bir iş yaptığını zannediyor. Oysa Vestel’in şu andaki pro plus modeli 27w da 3400 lümen sağlıyor. Yine aynı panel de kullanım ömrü 25.000 saat. Vestel de ise 50.000 saat. Daha dramatik olan panel satıcısı 3-5 yıllık firma yani yarın piyasada olup olmayacağı belli değil.

Bazı görüşmelerimizde kullanıcıyı ikna edemeyince başvurduğum biraz ukalaca bir yol var. Siz diyorum bu 40w ürünleri kullanın, bir süre sonra Vestel nasıl olsa daha da etkin ürünler çıkarır, o zaman tasarruf ve dönüşüm hesabı yaparız, yani LED ürünü LED ile tasarruflu hale getiririz. Bu çoğu zaman etkili oluyor.

 

Kullanıcıya şunları öğretmeliyiz,

1-       Watt başı/ lümen değeri yüksek armatür kullan.

2-       Uzun ömürlü armatür kullan.

3-       Kurumsal firmaların ürünlerini kullan.

 

Bunlarda,

 

1-       Kaliteli  LED çiplerle..

2-       Kaliteli bir driver ile.

3-       Uygun bir kasa ile olur.

 

Günelsan Elektrik Yetkilisi

Mete GÜNEL