Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Teknolojiler
TeknolojilerErcan Elektrik, Tescilli ve Patentli Markası PKATU nun Satışına Başladı
Kategori : Teknolojiler
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2017-11-24 11:22:28


Geri Dön
Ercan Elektrik, Tescilli ve Patentli Markası PKATU nun Satışına Başladı

Ercan Elektrik’in satışa sunduğu “POLİMER KABLO TUĞLASI” sayesinde başta enerji kayıpları olmak üzere birçok sorun kalıcı olarak çözüme kavuşmakta.

 

Ercan Elektrik, uzun zamandır TEDAŞ’ın onayını beklediği POLİMER KABLO TUĞLASI ( PKATU )’nun elektrik dağıtım şebekelerinde kullanılabilirlik onayını alarak satışına başladı. Ürünle ilgili dergimize bilgi veren Ercan Elektrik Genel Müdürü Ali İhsan Ercan, satışa sundukları POLİMER KABLO TUĞLASI’nın, enerji altyapı iletim hatlarında ve trafo merkezlerindeki enerji kayıpları gibi birçok sorunu ve altyapı şebeke kablo arızalarını tamamen ortadan kaldırdığını belirterek ürünle ilgili açıklamalarda bulundu: ‘Ürünümüzün adı POLİMER KABLO TUĞLASI, kısaca ( PKATU ) tescilli markamız olup ürünlerimizde patentlidir. Bahsettiğimiz ürün yeraltı A.G. ve O.G. kablo döşemelerinde kablolar arasında ve kablo üzerinde koruyucu malzeme olarak kullanılacak. Günümüzde kullanılan malzeme, ponza kumunu presleyerek elde edilen tuğla ve plaka ( Bims Blok Tuğla) olarak yapılıyor. Bu ürünün çok ağır ve dayanıksız oluşu kullanıcılar tarafından başka bir alternatifi olmadığı için mecburen kullanılmak zorunda kalıyor. Bu ürün Şantiye sahasına kamyon veya tır ile ile getirilir, iş makinaları ile paletli olarak indirilir. Montaj işlemi bittikten sonra artan malzemeler ise çoğu zaman olduğu yerde bırakılır. Kullanım aşamasında, sevkiyat ve indirme işleminde yaklaşık % 25-30 fire kaybı olur. Bims blok tuğlanın kablolar arasına kullanılmasındaki  yarattığı en büyük problem ise, kablo arasına montajı yapan işçilerin gerekli hassasiyeti göstermemeleri sonucu kablo izolesinin yaralanmasına  neden olmalarıdır. Bu durum ilerleyen günlerde yağmur sularının kablonun hasarlı yerinden arıza yapmasına neden olmaktadır. Enerji dağıtım şirketlerini en çok meşgul eden konu şebeke alt yapı kablo arızalarıdır. Diğer konu ise kablo arasındaki tuğlanın nemli ve ıslak ortamlara karşı dayanıksız olması nedeniyle bir süreçten sonra tuğla özelliğini kaybederek kum haline dönüşmekte ve yeraltı toprak hareketleri sonucu  kabloların birbirine yakınlaşarak rezonans etkisi yaratıp kabloların ısınmasına ve trafo merkezlerine aşırı bir yük bindirmesine neden olarak enerji kayıplarına sebep olmaktadır. Çok ciddi maliyetli alt yapı iletim hatlarımız basit bir malzeme yüzünden telafisi ağır maliyetlere sebep olmaktadır. Buda ulusal  ekonomimiz açısından da yüksek maliyetli kayıp demektir. Enerji dağıtım şirketleri bunun farkındalar, lakin yurtiçi ve yurtdışında alternatif bir ürün olmadığı için bu ürünler kullanılmaya devam ediliyor.

 

Polimer kablo tuğlası bu sorunların tamamını ortadan kaldırıyor. Geri dönüşüm malzemesi olarak polipropilen ( PP)  bir ürün olan Pkatu’nun  hafif ve pratik oluşu kullanıcı firmaların daha çok iş üretmesine, darbelere, ısıya ve asitlere karşı aşırı dayanımı sayesinde uzun yıllar toprak altında kalarak enerji kayıplarının ve şebeke arızalarının önüne geçmiş oluyor. Tedaş ve Emo yetkilileri, daire başkanları, müdürler ve  mühendisler tarafından çok beğenilen takdir edilip  sektörümüzde yüzyılın buluşu  bir ürün olarak lanse edilen ve Ar-Ge’miz de geliştirilen, tamamıyla yerli olan bu ürünü iç piyasaya ve dış pazara sunmaktan büyük mutluluk duymaktayız. Ürünlerimizin kullanım amacı ve görsel olarak patenti alınmış olup taklit ve korsan üretimin önü kesilmiştir. Bölge bayilik sistemine göre satış yapmayı düşünüyoruz. Son altı aydır zaten yoğun bir talep var. Hem ürünü satmak için, hem de enerji dağıtım şirketlerine ve piyasaya iş yapan taşeronlar Tedaş’ın uygunluk yazısını bekliyorlardı, çok şükür ürünün onayı ile ilgili yazıyı aldık.  Artık yolumuz açık, kısmet olur ise 8-9-10 Kasım 2017 tarihlerinde Ankara’da yapılacak olan 10. uluslararası enerji kongresi ve fuarına katılıyoruz. Standımızda ürünlerimizi görsel olarak ziyaretçilerimize tanıtacağız. İnşallah güzel işler yapacağız.