Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Haberler
HaberlerSchneider Electric Türkiye Yatırımları Artarak Devam Edecek
Kategori : Haberler
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2017-10-23 21:59:33


Geri Dön
Schneider Electric Türkiye Yatırımları Artarak Devam Edecek

“Schneider Electric, Türkiye’ye inanıyor, 42 yıldır rekabet gücüne güç katan yatırımlar gerçekleştiriyor”

 

Geçtiğimiz Nisan ayında yeni görevine atanan Schneider Electric Dünya Başkan Yardımcısı Luc Remont, Türkiye’deki ilk temasları kapsamında T.C Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile özel bir görüşme gerçekleştirdi.

 

Şirketin 42 yıldır aralıksız sürdürdüğü yatırımlarına devam edeceğine işaret eden Remont, Türkiye’nin gücüne ve potansiyeline inandıklarını dile getirdi.

 

Enerji yönetimi ve otomasyonda dünya çapında bir uzman olan Schneider Electric’in Dünya Başkan Yardımcısı Luc Remont, T.C Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile bir araya gelerek Türkiye yatırımları hakkında görüşme gerçekleştirdi.

Schneider Electric açısından görüşmenin olumlu geçtiğini belirten Remont, “Şirketimiz, 42 senedir Türkiye’de faaliyet gösteren bir teknoloji firması. Bu süre zarfında, çalışanlarıyla, üretim tesisleriyle, tedarikçileriyle ve iş ortaklarıyla birlikte lokal bir ekosistem oluşturdu. Örneğin; makine üreticileriyle birlikte çalışarak global bilgi birikimimizi onlara aktarıyoruz ve otomasyon çözümleriyle birlikte daha teknolojik, daha verimli makinelerin üretilmesine katkıda bulunuyoruz.

Bu da yerel makina üreticilerinin uluslararası pazarda rekabet gücünü arttırıyor. Aynı zamanda sistem entegratörleriyle birlikte çalışarak onların teknik olarak daha donanımlı olmasını sağlıyoruz, onlar da şirketimizin otomasyon çözümlerinin üstüne yerel mühendislik desteği sağlayarak Türkiye endüstrisinin dijital dönüşüm sürecine katkı veriyorlar” dedi.

 

Schneider Electric, Türkiye’ye yaptığı yatırımları sürdürecek

 

1987 yılında Türkiye’de faaliyetlerine başlayan Schneider Electric, bu süreçte 4 fabrika ve 1 bölgesel lojistik merkezi ve yönetim-satış ofisleri yatırımları gerçekleştirdi. Aynı zamanda Türkiye’de bulunan 3 yerli ve 1 yabancı firmayı bünyesine katarak Türkiye’deki ve bölgedeki operasyonlarını genişletti.

Bugün 2000’i aşkın kişiye istihdam yaratan şirketin yatırımlarını aralıksız sürdürdüklerine değinen Remont; “Türkiye’nin potansiyeline olan inancımız sürüyor ve yatırımlarımızı aralıksız sürdürme konusunda kararlıyız. Schneider Electric aynı zamanda Türkiye sanayisinin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetişmesi için de büyük çaba harcıyor. Global teknoloji bilgisini Türkiye’ye transfer ederek ülkemiz gençlerinin ihtiyacı olan deneyimi kazanmasını sağlıyor. Schneider Electric, Türkiye’deki yetişmiş iş gücüne ve üretim becerisine olan güveninin bir sonucu olarak da 2016 yılında Türkiye’yi Orta Asya ülkeleri ve İran’ın yönetim merkezi olarak seçmiş bulunuyor” şeklinde konuştu.

 

Schneider Electric, Türkiye ile birlikte büyüyor

 

Türkiye fabrikaları üretimlerinin yaklaşık %70’ini ihraç eden Schneider Electric, Türkiye’nin ihracatına olan katkısını her yıl artan ihracat oranı ve ürün portföyüne eklenen yeni katma değerli ürünleri ile birlikte artırmaya odaklanıyor.

Büyüme odaklı stratejilerinde sektörün ve ülkenin gelişimini destekleyecek çalışmalara imza atmanın önem taşıdığını belirten Remont; “Schneider Electric, Türkiye’nin gelişimine liderlik eden kurumlarla iş birliği yapmanın önemine inanıyor. Bu doğrultuda Endüstri 4.0 ve akıllı üretim konularında Bakanlık tarafından yönetilen ve TÜSİAD, MÜSİAD, YASED gibi organizasyonların destek verdiği platformlarda aktif katılımcı olarak yer alıyor ve destek veriyor. Schneider Electric, bu çalışmaların Türkiye ekonomisi için çok önemli olan KOBİ’lere de yayılması için gerekli desteği vermeye hazır. Özellikle sanayide enerji verimliliğinin sektörel ve ülke bazında gelişim için taşıdığı kritik önemin farkındayız. Bunun için motorların, yüksek verimli olanlarla dönüşümü projesine destek vermekle birlikte, motorların verimliliği yerine motorların da içinde bulunduğu sistemin verimliliği şeklinde bir yaklaşımın daha isabetli olacağına inanıyoruz. Bunun için gerekli birimlerle işbirliği içinde hareket etmeyi hedefliyoruz” dedi.