Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajMurat BULUT: ‘ReneSola Ürünlerinin Kalitesi Bizim ReneSola İle Çalışmamızda Etkili Oldu’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2017-10-23 21:49:43


Geri Dön
Murat BULUT: ‘ReneSola Ürünlerinin Kalitesi Bizim ReneSola İle Çalışmamızda Etkili Oldu’

1988 yılında kurulan 20 yıla yakın süredir aydınlatma sektöründe faaliyet gösteren Joho Aydınlatma’nın yetkilisi Murat Bulut ile Joho Aydınlatma’yı bayisi oldukları ReneSola’yı ve sektörü konuştuk.

 

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı? Firmanızı tanıyabilir miyiz?

 

1998 yılında kurulan şirketimiz, yaklaşık 20 yıla yakın bir süredir sadece aydınlatma konusunda faaliyet göstermektedir. Dekoratif aydınlatmanın önder firması Massive’nin proje partneri olarak iş hayatına başladık. Firmamız 2000’li yılların başından beri LED’li ürünlere ilgi göstermiş olup, proje ağırlıklı olarak, ABD, Almanya, Belçika ve Çin’den  direkt ithalat yapmıştır. Firmamız, Massıve’nin Philips tarafından satın alınmasından sonra Philips’in home lighting  partneri olarak sektörde yoluna devam etmektedir. Zumtobel’ınde bayisi olan firmamız profesyonel aydınlatma projelerine (köprü, tünel, saray, müze vb) kaliteli ürün satmaktadır. Bu markalara ayrıca General Electric’i ve Vestel LED aydınlatma bayiliklerini de ekleyebiliriz.

 

Firmanız sektörün önde gelen LED’li aydınlatma ürünleri üreticisi ReneSola’nın bayiliğini yapıyor. Buradan hareketle, birincisi ReneSola’yı neden tercih ettiniz ikincisi ReneSola’nın  ürünlerini kullanan müşterilerden aldığınız tepkiler ne yönde?

 

Ülkemizde piyasada satılan maalesef çok kalitesiz ürünler bize proje uygulamalarımızda çok seçici davranmamızı gerektirmekte, son kullanıcı ile aramızda kimse olmaması nedeniyle bizim ürün seçiminde çok daha sorumlu ve dikkatli davranmamızı gerektirmektedir

Firmamız ReneSola ile Sn.Mehmet Ünal bey sayesinde tanıştı. Daha önceden firma hakkında olumlu duyumlar aldık ancak firmayla herhangi bir alışverişimiz olmadı. ReneSola ürünlerin kalitesi bizim gibi Philips, GE, Zumtobel ürünlerini satan bir şirket olarak bizi çok etkiledi ve içimizde ürün ile ilgili bir kalite endişesi yaşamadan ReneSola ile rahatlıkla çalışmaya  başladık. Şirketimiz proje yoğun çalıştığı için ürünlerin temini ve çeşitliliği bizim için ayrı önem taşımakta, ReneSola’nın stoklu çalışması istediğimiz ürünlerin hızlıca sevk edilmesi bizi markaya daha da bağladı.

ReneSola ürünlerinin kalite sertifikasyonlarının gerçek değerlerinde olması bizim ürün  kalite ve güvenliği konusunda da çalışmamızı pekiştiren en önemli etken oldu.

 

Son olarak kendi sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nedir öğrenebilir miyiz?

 

Sektörümüzün sorunlarının en başında ürünlerle ilgili denetimlerin son derece az yapılıyor olması nedeniyle bu ürünlerin kalite ve güvenlik anlamında ileride sorunlara neden olabileceğidir. Çok ciddi marka enflasyonu  bulunan sektörde garantisinin arkasında duran firmalar bence gelecekte güçlenerek sektörde kalacaktır. Benim tüketicilere tavsiyem LED’li aydınlatma ürünü alırlarken muhakkak bir bilene danışmalarıdır.

 

Joho Aydınlatma Yetkilisi

Murat BULUT