Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Makale
MakaleDünyada ve Türkiye’de LED
Kategori : Makale
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2017-10-17 09:45:07


Geri Dön
Dünyada ve Türkiye’de LED

Türkiye, OECD ülkeleri içerisinde geçen 10 yıllık dönemde enerji talep artışının en hızlı gerçekleştiği ülke olmuştur. Enerjinin verimli kullanılması amacıyla yürütülen çalışmalar ve yönetmelikler aydınlatma sektöründe değişimi de beraberinde getirmiştir. Artan talep artışını karşılamak, dışa bağımlılığı azaltmak ve enerji arz güvenliğini sağlamak için gerekli yasal düzenlemelerle enerjinin etkin kullanılması, israfının önlenmesi, enerji maliyetlerinin ekonominin üzerindeki yükünün hafifletilmesi ve çevrenin korunması için enerji kaynaklarının ve enerji kullanımında verimliliğin arttırılması amaçlanmıştır.

 

Türkiye’de Aydınlatma Sektörü Ne Durumda?

 

Aydınlatma piyasasındaki yaşanan gerek teknolojik gerekse enerji alanındaki faydaları sayesinde gelişmeler yurt içindeki firmaların büyümesini sağlarken, yurt dışındaki çok uluslu firmaların da ilgisini Türkiye’ye yönlendirmeye başladı. Bu doğrultuda yeni pazarlar ile iş bağlantıları oluşturan ticari bir platform olan İstanbul Light gibi organizasyonlar; Türkiye’yi Doğu Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğu ülkeleri arasında aydınlatmanın merkezi konumuna getirme potansiyeli taşımaktadır.

Uzun ömrü ve sağladığı enerji verimliliği ile LED teknolojisi, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sektöre damgasını vurmuş durumdadır. Kapasite, kalite ve ürün çeşitliliği açısından hızla gelişen aydınlatma sektörü, yeni ve gelişmiş bir teknoloji olan LED’e yönelerek büyüme sürecini hızlandırmıştır. Ancak, aydınlatma ve LED sektörünün en büyük sorunlarından birisi kayıt dışı ve kalitesiz üretim ve Uzakdoğu’dan ithal edilen kalitesiz ürünlerin ucuz fiyatlarla pazara sürülmesi ve büyük kitleler tarafından cazip kabul edilmesi, sektörde uzun vadede yerli üretici ile tüketici arasında güven kaybına yol açmaktadır.

 

Aydınlatma Piyasası Çevreci Ürünlerle Büyüyor

 

Özellikle belediyeler ve kamu sektörü, LED ürünlerin kullanılması yönünde gerekli altyapıyı hazırlama yönünde önemli adımlar attı ve atmaya devam ediyor. Enerji tasarrufu ve enerji verimliği alanında yeni düzenlemelerle birlikte piyasada çevreci, enerji verimli ürünler daha da yaygınlaşıyor. Gerek endüstriyel aydınlatmada gerekse evlerimizdeki aydınlatmalarda daha az enerji ile daha fazla aydınlatma sağlama konusunda bilinçleniyoruz.

Bu bağlamda Derin LED’i ayrıcalıklı kılan en önemli özelliği üretim tesislerinin gerek kapalı alan büyüklüğü, gerekse kullandığı teknoloji açısından Türkiye’nin sayılı fabrikalarından birisi olmasıdır. Bunun yanı sıra Derin LED’de AR-GE’ye verilen önem ve AR-GE odaklı ürün geliştirme çalışmaları ve inovatif çalışmalar bir diğer önemli özelliğidir. Bu altyapı Derin Led’e sektör içerisinde ayrıcalıklı ve ayrıcalıklı olduğu kadar avantajlı bir pozisyon sağlamaktadır. Tüm bunlara ek olarak, Derin Led’in tasarım alanında uluslararası ödüle sahip tasarımlarla da müşterilerinin karşısına çıkması, kendisini farklı kılan en önemli unsurlardan biridir. Dışsatım ile ilgili olarak Derin Led, Çin’de Shenzen ve Hong Kong’ta irtibat ofisleri kurmayı, Almanya Düsseldorf’ta da bir şirket açmayı planlamaktadır. Yine ihracat hamlesi için İstanbul ofisini açarak Sarper Led A.Ş. İstanbul Bölge Müdürlüğünü faaliyete geçirmiş bulunmaktadır. Geçen yıl İran üzerinde de ciddi fizibilite çalışmaları gerçekleştirildi. Ancak gerek ülkemizde gerek Dünya’da yaşanan siyasal ve ekonomik gelişmelerin getirdiği bugünkü konjonktürde ihracat hamlesine kısa bir süre de olsa erteleme kararı alındı. Ancak en kısa süre içerisinde Çin’den Almanya’ya, Almanya’dan İran’a kadar uzanan geniş bir alana ihracat yapmaya başlamak öncelikli plan ve hedefleri içinde yer almaktadır.

 

Derin LED Elektronik ve Bilgi Sistemleri San. Tic. Ltd.Şti Yön. Kur. Bşk.

Ali Tekin ÇELİK