Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajYücel YAZICI: ‘Biz Sıra Klemens Değil, Kalite Üretiyoruz’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2017-10-17 09:40:44


Geri Dön
Yücel YAZICI: ‘Biz Sıra Klemens Değil, Kalite Üretiyoruz’

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı? Faaliyet konunuz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

 

1999 yılında faaliyetlerimize başladık. İlk olarak elektronik komponent ithalatı ile başlayan faaliyetlerimiz 2003 yılından sonra sıra klemens imalatına başlamamızla çeşitlilik kazandı. Şuanda imalatımızın yanında ithalat ve ihracat faaliyetlerimize de devam etmekteyiz.

 

Ürün yelpazenizde ne tür ürünler var ve piyasadaki benzerlerinden farklı yanları neler?

 

İmalat olarak sıra klemens üretimi yapmaktayız. Ürünlerimizin tamamında TSE kalite belgesi mevcut olup bazı ürünlerimizde ENEC ve S belgelerimizde mevcuttur. Ürünlerimizi kendimizin geliştirdiği ve faaliyete aldığı tam otomatik montaj makinaları ile devam ettiriyoruz. Buda bize sabit kalite, hızlı üretim ve uygun maliyet avantajı sağlamaktadır. Ayrıca üretimini gerçekleştirdiğimiz sıra klemenslerin tasarımından tutunda kalıbına ve klemenste kullanılan vidasına kadar herşeyini kendi bünyemizde geliştirip üretiyoruz.

 

 

Üretim tesisleriniz ve çalışanlarınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

 

Ürettiğimiz ürünlerde kullanılan plastik, metal ve vidaların tamamı firmamızda üretilmektedir. Buda tüm ürünlerimizde aynı kaliteyi yakalamamız ve zamanla daha da geliştirmemize imkan sağlamaktadır. Çalışanlarımız, alanlarında tecrübeli ve uzman kişiler olup, yıllardır hep beraber aile ortamı içerisinde çalışmaktadır.

 

Firmanız AR-GE çalışmalarına bütçe ayırıyor mu? AR-GE çalışmalarınız ne durumda?

 

Firmamız Ar-Ge çalışmalarına özel önem vermektedir. Kalıphanemiz bünyesinde müşterilerimizin ihtiyacı olan özel klemenslerde üretilebilmektedir. Yakın zamanda devreye alacağımız yeni model klemeslerimizde olacaktır.

 

İnovasyonu nasıl tanımlıyorsunuz. Firmanızın bu konudaki çalışmaları ne yönde öğrenebilir miyiz?

 

Müşterileri memnuniyeti en değer verdiğimiz konulardan birisidir. Ürün iyileştirmelerimiz ve yeni tasarımlarımızla müşterilerimizin ihtiyaçlarının tamamına hitap etmek istiyoruz. Bu konudaki çalışmalarımız hızla devam etmektedir.

 

İhracatınız var mı?  Varsa ağırlıklı olarak hangi ülkelere ediyorsunuz?

 

İmalatımızın yaklaşık yarısını ihracatımız oluşmaktadır. Yoğun olarak gönderdiğimiz pazarlar arasında, Afrika-Orta Doğu, Rusya ve Ukrayna’yı sayabiliriz.

 

Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleriyle ilgili neler söylemek ister siniz?

 

 

Firmamızı kısa vadede iç piyasada daha tanınmış hale getirmek istiyoruz. Uzun vadede ise yurtdışına yaptığımız ihracat oranlarını %70 ler seviyesine çıkarmak istiyoruz.

 

Firmanızın kalite politikası ile ilgili neler söylemek istersiniz?

 

‘Biz sıra klemens değil, kalite üretiyoruz’ sloganıyla faaliyetlerimize devam ediyoruz. Bunu sözde değil özde yakalamak için tüm ürünlerimize TSE belgelerimizi aldık. İlave olarak Avrupa standartlarında önemli bir yer tutan ve birçok Avrupa ülkesinde geçerli olan ENEC-S-CE kalite belgeleriyle ürünlerimizi taçlandırdık. ‘Kalite, sürekli iyileştirme yapmaktır’ felsefesini benimsedik. Bu amaçla standartların altında olan hata oranlarımızı daha da aşağıları çekerek maksimum kaliteyi yakalamak en büyük kalite hedefimizdir.

 

Sektörünüzü yakından bilen biri olarak bize sektörünüzün gelişimi ile ilgili neler söylemek istersiniz? Sektörünüzle ilgili ülkemizin dünya pazarındaki yeri neresi öğrenebilir miyiz?

 

Biz attığımız adımlarda hep Türkiye ekonomisine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Birçok firmanın tercih ettiği ithalat politikalarına tamamen karşıyız. Ülkemize maksimum faydayı sağlamak için tüm üretim adımlarının yerli ve milli olması için herşeyi yaptık. Netice olarak geldiğimiz noktada Çin ve Uzakdoğu ülkelerinden yapılan ithalatları verebildiğimiz uygun fiyatlarla durdurabildiğimizi görmekten son derece mutluluk duyuyoruz.

 

Son olarak kendi sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nedir öğrenebilir miyiz?

 

Sektörde en büyük sıkıntımız imalatta kullanmak üzere yetişmiş ara eleman bulamamaktır. Bu sorunu çözebilirsek, ülke olarak kalkınmada daha hızlı bir ivme yakalayabileceğimizden eminim.

 

Atılım Elektrik Genel Müdürü

Yücel YAZICI