Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajStephan Pollmann: ‘PTFIX, Çok Sayıda Kablo Bağlantısının Çok Az Alanda Yapılabilmesini Sağlayan Blok Tipi Bir Dağıtım Ürünüdür’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2017-07-28 11:22:20


Geri Dön
Stephan Pollmann: ‘PTFIX, Çok Sayıda Kablo Bağlantısının Çok Az Alanda Yapılabilmesini Sağlayan Blok Tipi Bir Dağıtım Ürünüdür’

Phoenix Contact Almanya Merkezinden Endüstriyel Bağlantılar Ürün Pazarlama Müdürü Sn. Stephan Pollman İle Phoenix Contact’ın yeni geliştirdiği ürünü PTFIX’I konuştuk.

 

What is PTFIX? Please describe this new product line.
PTFIX nedir? Lütfen bu yeni ürün ailesini anlatır mısınız?

 

PTFIX is a block-style power distribution product to connect different numbers of wires in a very small space. These so called "distribution blocks" are very different to existing distribution solutions on the market and offer a whole bunch of opportunities to optimize the customer's application in combination with an exceptional comfortable operation.

PTFIX, çok sayıda kablo bağlantısının çok az alanda yapılabilmesini sağlayan blok-tipi bir dağıtım ürünüdür. Bu “dağıtım blokları” pazarda mevcut dağıtım ürünlerinden çok farklıdır ve  kullanıcılara sıra dışı bir kullanım rahatlığı sağlarken, uygulamalarını optimize edebilmelerine de imkan verir.

 

Why should I use PTFIX? Which are the main benefits?

Kullanıcılar neden PTFIX’I tercih etmeli?  Ürünün en önemli faydaları nelerdir?

 

We implemented our state-of-the-art connection technology Push-in to offer the quickest, easiest and most safe way to connect wires. In addition to that, PTFIX is a highly modular system. The single blocks can be mechanically connected, electrically extended and mounted in many different ways. There are 12 different colours available. If you demand a space-saving solution, the PTFIX distribution block is the right choice. You can also choose between blocks with an integrated feed-in connection or just the simple block with only pick-off contacts.

Bu ürün, bağlantı tekniğinde son nokta olan   Phoenix Contact push-in bağlantı teknolojisini kullanmaktadır. Bu sayede kablolar en hızlı, kolay ve güvenli şekilde bağlanabilmektedir. Bunun yanı sıra PTFIX son derece modüler bir sistemdir. Bloklar birbirine mekanik ve elektriksel olarak bağlanarak sistem genişletilebilir. Montaj için pek çok seçenek vardır ve 12 farklı renk mevcuttur.
 

What makes the Push-in connection so attractive?
Push-in bağlantıyı cazip hale getiren özellikler nelerdir ?

 

With the Push-in technology, we at Phoenix Contact established a revolutionary connection technology in 2009 that lets you wire your control cabinets faster and more efficiently. Today, millions of users rely on this technology – even in critical applications like the process industry or railway transportation. The orange lever has now become symbolic and defining for this technology.

 

Phoenix Contact, 2009’da tanıttığı devrimci push-in teknolojisi ile panoların daha hızlı ve verimli şekilde imal edilmesini mümkün kıldı. Günümüzde, milyonlarca kullanıcı proses endüstrisi ve demiryolu ulaşımı gibi kritik uygulamalarda dahi bu bağlantı teknolojisine güvenmektedir. Turuncu buton, bu teknolojinin sembolü ve tanımlayıcı özelliği olmuştur.

 

Which mounting options are available with PTFIX?

PTFIX’in panoya montaj seçenekleri nelerdir?

 

The mounting of PTFIX is determined by accessories. We offer a plain base block with a universal bottom structure which works like a socket to snap-on the particular mounting accessory. So, the customer can decide how to install the products on demand.
We offer mounting solutions for the DIN rail 35 in vertical and horizontal direction, DIN rail 15 horizontal, flanges for direct surface mounting and, this is pretty new, direct mounting by glueing, sticking on the surface.
While the glueing variants come exclusively pre-assembled, we offer all other mounting options as components as well as pre-assembled products ready to install.

PTFIX’in montaj şeklini aksesuarlar belirler. “Ayaksız” tiplerin tabanları, çeşitli montaj aksesuarlarının takılabileceği bir soket yapısındadır. Bu sayede, kullanıcı, farklı aksesuarlar kullanarak ürünü farklı şekillerde monte edebilir.  Montaj seçenekleri şunlardır: DIN 35 rayına yatay ve dikey montaj, DIN 15 rayına yatay montaj, flanşlar vasıtası ile saca doğrudan montaj ve  yeni ve farklı bir çözüm olarak yapışkanlı montaj. Tüm ürünler, raya montaj ayakları takılı olarak da sipariş edilebilmektedir.


 

How many wires can I connect to the PTFIX blocks?

PTFIX bloklarına kaç kablo bağlanabilir?

 

We offer PTFIX distribution blocks in three sizes. It starts with 6 pick-off connections, 12 and up to 18 contacts, optionally with a feed-in wire connection.
 

PTFIX dağıtım bloklarının 6, 12 ve 18 bağlantılılı tipleri vardır.  Ayrıca,aynı çıkış sayılarına sahip besleme girişli modeller de mevcuttur.
 

 

Is it possible to expand the number of pick-off contact points if 18 are not sufficient?

Eğer 18 bağlantı yeterli olmaz ise bağlantı sayısını arttırmak mümkün müdür?

 

If 18 aren't sufficient, the installer can extend the number of connectable wires by simply snapping blocks together and connecting them with a standard FBS bridge or a piece of wire.
 

Eğer 18 bağlantı yeterli olmazsa, kullanıcı, blokları birbirine geçirip, standart bir FBS klemens köprüsü ya da bir parça kablo ile aralarında elektriksel bağlantı sağlayarak çıkış sayısını arttırabilir.

 

Why do you offer so many different colours?

Bu kadar fazla renk seçeneği olmasının sebebi nedir?

 

We experienced that different colours in connections make it more easy and safe to avoid wiring failures. Contact points are easier to identify. Many new customers came to PHOENIX CONTACT due to this option. We offer all colours for the same price.
 

Deneyimlerimiz bize bağlantılarda farklı renkler kullanmanın kablajı kolaylaştırdığını ve kablaj hatalarını azalttığını göstermektedir. Renk kullanıldığında kontakt noktalarını ayırt etmek kolaylaşır. Pek çok yeni müşterimizin Phoenix Contact’ı tercih etme sebebi sunduğumuz renk seçenekleridir. PTFIX ailesinde bir ürünün tüm renklerinin fiyatı aynıdır.

 

According to which standards is PTFIX approved?

PTFIX hangi standartlara göre onaylıdır?

 

All main approvals will be applied to this product line. Confirmation of EG conformity according to IEC 60947-7-1 as well as 60998-2-2, American standards UL 1059 and CSA C22.2-158.

Bu ürün ailesi tüm ana onaylara sahiptir. IEC 60947-7-1 ve 60998-2-2’ye göre CE uygunluğuna sahip olmasının yanı sıra, Amerikan standartları olan UL 1059 ve CSA C22.2-158’e de uygundur.

 

Was PTFIX designed for particular applications?

PTFIX hangi uygulamalar için tasarlandı?

 

PTFIX is a universal distribution block solution. That means we see demand in every industrial branch, in many different applications. It seems like machine builders and building installers were just waiting for PTFIX. The feedback was overwhelming.We think that this distribution block series can also fulfill many tasks in the upcoming smart home technology. The small design and easy operation offers undreamt-of possibilities.

PTFIX, çok amaçlı bir dağıtım bloğu çözümüdür. Bu nedenle farklı endüstri dallarındaki çeşitli uygulamalarda talep görmektedir. Özellikle makina imalatçıları ve bina tesisatçıları PTFIX’e çok yoğun ilgi göstermekteler. Biz, bu dağıtım bloğu serisinin, yükselişteki akıllı ev teknolojisinde de kendine yer bulacağına inanıyoruz. Kompakt tasarım ve kolay kullanım, ürünün kullanımına ilişkin akla hayale gelmedik olanaklar sunmaktadır.

 

What about a future outlook? Do you plan to expand your PTFIX series?

PTFIX ailesi gelecekte ne şekilde genişleyecek?

 

Nowadays, distribution of electric energy is the basis for every modern system and building. We expect a very high success of the PTFIX design and we are willing to satisfy even further technical demand for power distribution blocks.
Next year, starting with the Hannover Fair, we will introduce an additional range of PTFIX blocks as well as a very new and beneficial opportunity to quickly create customized solutions for individual applications.

Günümüzde, enerjinin dağıtımı her modern sistem ve binanın ihtiyacıdır. PTFIX’in çok büyük başarı elde etmesini bekliyor ve güç dağıtım bloklarına ilişkin başka teknik talepleri de karşılamak istiyoruz.

Seneye, Hannover fuarından itibaren, PTFIX dağıtım bloklarının ürün gamını genişleteceğiz. Ayrıca, çeşitli uygulamaların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için özelleştirilebilir çözümlere hızlı şekilde  ulaşma imkanı sağlayacağız.   

 

Phoenix Contact Endüstriyel Bağlantılar Ürün Pazarlama Müdürü

Stephan Pollman

 

 

HAKKINDA

 

Elektronik ve Otomasyon sektörünün saygın ve öncü uluslar arası şirketi: Phoenix Contact

 

Günümüzde Endüstriyel Elektronik ve Bağlantı Teknolojileri, Cihaz Bağlantısı ve Konnektörler ile Kontrol ve Otomasyon çözümlerinin en önemli uluslar arası firmaları arasında yer alan Phoenix Contact, 1923 yılında Almanya'nın Essen şehrinde kurulmuştur. “Ray Klemensin mucidi” olarak haklı bir üne sahip olan Phoenix Contact, kuruluşundan bu yana hızla gelişmiş, sonraki yıllarda baskılı devre klemenslerini ürün gamına eklemiş, 1960'lı yılların sonlarından itibaren elektronik alanında çeşitli ürünleri yelpazesine katmış ve 1980'li yıllardan itibaren de otomasyon alanında komple çözümler sunan bir firma haline gelmiştir.

Phoenix Contact  günümüzde dünya çapında 15.000’in üzerinde çalışanı ve 60.000’i aşan ürün sayısıyla küresel bir çözüm sağlayıcıya dönüşmüştür.

 

Phoenix Contact Türkiye: 1986’dan beri sürekli gelişmekte

 

1986’da İstanbul’da faaliyete başlayan ve kuruluşundan bu yana büyük hamleler yapan Phoenix Contact Türkiye’nin ülke genelinde Bölge Satış ofisleri ile ülkemizin dört yanında Bayi ve Çözüm Partnerleri bulunmaktadır.

Phoenix Contact Türkiye’nin bünyesinde birçoğu uzman mühendis olmak üzere 50 kişilik ekibi bulunmaktadır.  Showroom ve Etiketleme Merkezi’nin de yer aldığı Genel Merkezi İstanbul Çamlıca’da; Bölge Satış Ofisleri Ankara, İzmir ve Adana’dadır. Sancaktepe’de 1,200 metrekare alana sahip depo birimi bulunmaktadır.

Phoenix Contact’ın Almanya’da 5, dünyada Türkiye dahil 9 olmak üzere toplamda 14 üretim merkezi bulunmaktadır. 2009 ‘da Acel Elektrik San.Tic. Ltd ile ortak kurulan Bursa Serbest Bölge’deki üretim tesisinde klemens üretimi gerçekleştirilmekte ve  Almanya üzerinden tüm dünyaya dağıtılmakta olan bu ürünler “Made in Turkey” etiketini taşımaktadır. Günümüzde ülkemizde üretilen ürünler için dünyada ‘tek tedarikçi’ ilan edilen bu tesisin 100’e yakın çalışanı ve üretim kapasitesi ile ürün sayısı her geçen gün artmaktadır.

Phoenix Contact'ın  “Inspiring Innovations”  (İlham veren yenilikler) sloganında olduğu gibi temel felsefesi, sürekli olarak yeni ürünler ile büyüme ve gelişme sağlamaktır.