Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajMurat ÖZDOĞAN: ‘EMOSAN Elektrik Taahhüt Konusunda Gerçekleştirdiği Marka İşlerle Tecrübesini Ortaya Koydu’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2017-07-28 10:34:48


Geri Dön
Murat ÖZDOĞAN: ‘EMOSAN Elektrik Taahhüt Konusunda Gerçekleştirdiği Marka İşlerle Tecrübesini Ortaya Koydu’

2003 yılında Ankara’da kurulan, elektrik, aydınlatma ve otomasyon sektörünün önde gelen üreticilerinin Ankara bayiliğini yapan ve konusunda sektörünün en iyilerinden birisi olmayı başaran Emosan Elektrik’in Genel Müdürü Murat Özdoğan  ile  Emosan’ı ve gerçekleştirdikleri elektrik taahhüt projelerini konuştuk.

 

Kısaca EMOSAN’ı tanıyabilir miyiz?

 

2003 yılında EMOSAN ANKARA ELEKTRİK ve OTOMASYON SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ olarak faaliyetlerine başlayan firmamız, İvedik Organize Sanayi Bölgesi 1354 sokak (Eski 21. cadde) No: 93 Yenimahalle adresinde 3.000 m2 kapalı alanlı mağazasında bünyesinde barındırdığı Dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen markaların bayilikleri ile hizmet vermektedir.

Müşterilerimize değişen ve Globalleşen Dünya ticareti ve teknolojisine uyumlu rekabetçi avantaj sağlayacak kendi alanında uzmanlaşmış ve sektörde söz sahibi onlarca marka ve ürün çeşitliliği ile firmamız 14 üncü yılında geldiği öncü noktada müşteri memnuniyeti ve kaliteli hizmet prensibini felsefesi olarak benimsemiştir.

Kaliteli hizmet anlayışımız konusunda bilgili tecrübeli ve güler yüzlü çalışanlar ile doğru ürünün doğru fiyata zamanında doğru lojistik yönetimle müşteriye sağlanmasıdır.

EMOSAN Elektrik Taahhüt konusunda da gerçekleştirdiği marka işlerle tecrübesini ortaya koymuş ve anahtar teslimi elektrik taahhüt işlerini hızla büyütmekte ve geliştirmektedir.

 

Elektrik, aydınlatma ve otomasyon malzemelerinin satışının yanı sıra elektrik taahhüt projeleri de gerçekleştirdiğinizi söylediniz. Buradan hareketle okuyucularımızı gerçekleştirdiğiniz projelerle ilgili neler söylemek istersiniz?

 

Esas işimiz malzeme satışı olmasına rağmen ciddi anlamda elektrik taahhüt işleri de yapan bir firmayız. En son bitirdiğimiz işlerden bir tanesi Keçiören Metro Hattı’nın taahhüt işiydi. Bunun yanında Sincan’da 40 bin metrekarelik bir fabrikanın bütün elektrik taahhüt işlerini yapıyoruz. Yine Ankara 144 dairelik iki rezidansın elektrik taahhüt işlerini yapmaya başladık. Yine aynı şekilde allah nasip ederse 1300 dairelik bir sitenin elektrik taahhüt işini yapmak üzere görüşmelerimiz devam ediyor. Firmamız bu ve buna benzer çok sayıda irili ufaklı projeyi başarıyla bitirmiş ve aldığı yeni projelerle yoluna devam etmektedir.

 

Kısa ve uzun vade deki hedefleriniz neler öğrenebilir miyiz?

 

Elektrik, aydınlatma ve otomasyon malzemeleri satışı konusunda çok iyi noktada olduğumuzu düşünüyoruz. Satışını yaptığımız ürünler arasında kablolar, aydınlatma armatürleri her çeşit elektrik malzemesi ve endüstriyel otomasyon ürünleri yer alıyor. Ayrıca jeneratör ve trafo satışımızda var kısacası yeni yapılacak bir tesisin, bir binanın elektrik tesisatında kullanılması gereken ürünlerin tamamının satışını yapıyoruz. Bu ürünleri az önce dediğim gibi hem kendi projelerimizde kullanıyoruz hemde bu ürünlerin satışını yapıyoruz. Ürün çeşitliliğimizi artırmayı hedefliyoruz ve bununla ilgili bayilik görüşmeleri yapıyoruz. Bir başka hedefimizde pano ve LED aydınlatma konusunda ufakta olsa üretim yapmak. Emosan olarak elektriğin her alanında olmak istiyoruz.

 

Kısaca kalite politikanızdan da bahseder misiniz?

 

Biz müşteriye ürün satışı yaparken sadece o günlük işini görsün mantığı ile yaklaşmıyoruz. Biz kaliteli üretim yapan firmaların ürünlerimi satıyoruz ve bu nedenle müşterilerin bizden aldığı ürünler uzun yıllar boyunca kullanılabiliyor. Biz ürünleri sattıktan sonra da ürünle ilgili bir sorun yaşandığında destek oluyoruz gerekirse ürünü yenisi ile değiştiriyoruz. Gerçekleştirdiğimiz elektrik taahhüt projelerin de de aynı şekilde kendi itibar ettiğimiz firmaların ürünlerini kullanıyoruz. Hiçbir şekilde malzemeden çalan standart dışı ürün üreten firmaların ürünlerini ne satıyoruz nede gerçekleştirdiğimiz projelerde kullanıyoruz.

 

Ankara’da ticaret yapmanın zorlukları neler?

 

Ankara’da; İstanbul, İzmir ve Konya’da olduğu gibi endüstriyel tesislerin üretim yapan firmalarım sayısı çok fazla değil. Bu yüzden hareket alanınız çok geniş değil ancak ülkemizin lokomotifi olan inşaat firmalarının Ankara’da faaliyet gösteriyor bu firmaların yaptığı inşaatlar dolayısıyla biraz hareket var onun haricinde Ankara bir memur şehri yine de firma olarak bu durumdan şikayetçi değiliz. Ciddi satışlarımız var ciddi anlamda gerçekleştirdiğimiz projelerimiz var.

 

Ülkemiz elektrik sektörü ile ilgili neler söylemek istersiniz?

 

Dünyanın önde gelen ülkeleri ile kıyasladığım da ülkemizde özellikle endüstriyel otomasyon malzemesi üretiminde çok ciddi üretim yapan teknolojik ürünler üreten firmaların sayısının çok az olduğunu görüyoruz. Konuyu yakından bilen biri olarak benim gördüğüm EMAS ve ENTES teknolojik ürünler üretme konusunda başarılı olan firmalar.

 

Peki sektörün gelişimi için devletten beklentileriniz neler?

 

Sektörümüzün hatta belki de tüm sektörlerin en büyük sorunu ödemeler ve verilen bataklar. Bunun önüne geçilmesinde devlet etkili olabilir diye düşünüyorum. Bankaların her teminat yatırana çek koçanları veriyor olmasını doğru bulmuyorum devletin bu konuda bankaları uyarması ve yaptırımlar getirmesinin gerekli olduğuna inanıyorum. Teminat yatıran herkese dağıtılan bu çeklere ister istemez güveniyorsunuz ve alıyorsunuz günü geldiğinde çek ödenmediğinde maalesef bunu çok fazla yaşadığımız için ekonomik anlamda sıkıntılar yaşıyoruz. İtibarı olmayan firmalar devlet tarafından takibe alınmalı ve bu firmalarla ilgili önlemler muhakkak alınmalıdır. Hatta bu firmalar gıda ve sağlık sektöründe olduğu gibi kamuoyu ile paylaşılmalıdır.

 

Ülkemiz inşaat sektörü ile neler söylersiniz?

 

İnşaat sektörü ülkemizde biraz fazla büyüdü ancak ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntıların yavaş yavaş inşaat sektörünü de etkileyeceğini düşünüyorum. Konut kredilerinin yükselmiş olması ve üretim fazlası konutların sayılarının atması bu sektörü de ciddi anlamda etkileyecek diye düşünüyorum.

 

Emosan Elektrik Genel Müdürü

Murat Özdoğan