Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajFerdi KARAKAYA: ‘Müşterilerimiz ReneSola ve Karakaya Elektrik’e İnandığı ve Güvendiği Sürece Hizmet Vermeye Devam Edeceğiz’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2017-07-20 17:15:32


Geri Dön
Ferdi KARAKAYA: ‘Müşterilerimiz ReneSola ve Karakaya Elektrik’e İnandığı ve Güvendiği Sürece Hizmet Vermeye Devam Edeceğiz’

2011 yılında elektrik ve aydınlatma sektöründeki faaliyetlerine başlayan 2016 yılında ise LED Aydınlatma sektörünün önemli firmalarından ReneSola’nın bayiliğini de alarak yoluna devam eden Karakaya Elektrik’in yetkilisi Ferdi KARAKAYA ile ReneSola’yı ve Karakaya Elektrik’i konuştuk.

 

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı? Karakaya Elektrik’i tanıyabilir miyiz?

 

Firmamız Ocak 2011 tarihinde faaliyetlerine başladı. Sektöre inşaat elektrik taahhütü ile başladık. Ekim-2016 tarihinde ReneSola Konya Satış Sorumlusu Sinan YILMAZ ile tanışmamıza münhasır ReneSola ürünlerini satmaya başladık. Bu bağlam da 5 aylık bir Led aydınlatma bayiliğimiz var. Hedeflerimiz var. Bu hedefler doğrultusunda gayretle çalışmaya devam edeceğiz.

 

 

Karakaya Elektrik olarak sektörün önde gelen LED’li aydınlatma Firması ReneSola’nın bayiliğini yapıyorsunuz. Birincisi ReneSola’yı neden tercih ettiniz ikincisi ReneSola’nın ürünlerini kullanan müşterilerden aldığınız tepkiler ne yönde?

 

ReneSola ile tanışmamız ReneSola Konya Satış Sorumlusu Sinan YILMAZ sayesinde oldu. Sonrasında ReneSola Bölge Müdürü Davut Keskintaş bey ile tanıştıktan sonra kendileri ReneSola adına Konya merkezli bir ana bayi oluşturmak istediklerini belirttiler. Gerekli fizibilite çalışmalarını sektörün için de olaraktan yaptıktan sonra bu LED aydınlatma işinin bizimle beraber büyüyeceğine karar verdim. Yaklaşık bu süreç 3 ay gibi bir süreyi buldu. ReneSola’yı tercih etmemdeki en büyük sebep elektrik taahhüt işlerimizin yoğun olması, Sinan beye, Ürünlerin kalitesine ve Firmanın Dünya çapında büyük bir firma olması bizim bu işe inanmamıza vesile oldu. 2. Önemli sebep ise ANA BAYİ olmam. Eğer elinizdeki ürün kaliteli ve bölgede bir satış senaryonuz varsa mutlaka başarı yakalanacaktır. ReneSola ürünleri bölgede yaklaşık 2 yıldır satışı yapılıyor. Şuana kadar ürünlerden asla şikayet almadık müşterilerimizde çok beğeniyor. Müşterilerimiz ReneSola ve Karakaya Elektrik’e inandığı ve güvendiği sürece hizmet vermeye devam edeceğiz.

 

 

Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleriyle ilgili neler söylemek istersiniz?

 

Kısa vadede Karakaya Elektrik olarak Konya ve civar illerin ürün taleplerine kaliteli, istikrarlı ve zaman kaybına mahal vermeden anında cevap vermek hedefindeyiz. Stokta olmayan bir ürünün kimseye faydası yok. Elektrik sektöründe kim hizmet ederse bu işten ekmek yiyen elektrikçilerimiz kesinlikle hizmetin karşılığını verecektir.

Uzun vadede ReneSola adına LED aydınlatma konusunda müşterilerimizin çözüm ortağı olup bölgede en iyisi olmak istiyoruz. Şimdi mevcut yerimizde 2 katın 1 katını tamamen teşhire ayırdık. Bu sayede müşterilerimiz alacakları tüm ürünleri görüp öyle alıyorlar. Bu Konya’da böyle bir yapılanma bizim için de bir ilk oldu. Burada tecrübe kazanıyoruz. Buradan edindiğimiz tecrübe ile Türkiye’nin diğer bölgelerinde de hizmet vermek istiyoruz. Önemli olan sistem ve sistemin doğru işletilmesi eğer siz bunları gerçekleştirir ve ReneSola gibi bir dünya markasının desteğini de alabiliyorsanız başaramayacağınız hiçbir şey yoktur.

 

 

Sektörünüzü yakından bilen biri olarak bize sektörünüzün gelişimi ile ilgili neler söylemek ister siniz? Sektörünüzle ilgili ülkemizin dünya pazarındaki yeri neresi öğrenebilir miyiz?

 

Aslında sektörün içinden geliyorum ama toptancı tarafında Ana Bayi konumunda konuşlandıktan sonra şu ana kadar gördüklerimden bahsedecek olursak. Aydınlatma sektöründe daha taşlar yerine oturmuş değil. Bir ürün düşünün en ucuz olanı ile en pahalı olanı arasında 2,5 kat fark var. Bu konuda disipline olmuş ülkelere baktığımız zaman bu fark en fazla %10’dur.  Bizim ülkemizde bu değerleri en yakın süreçte yakalayacaktır. Bu aralık da piyasanın gereklerini yerine getirirken geleceği inovasyonel açıdan değerlendirip gerekli planlamaları yapacağız. Piyasa güçlü ithalatçılara ve Türkiye’de imalat yapan aydınlanmacılara katılacak. Bizde bu sahnede güçlü bir ReneSola ile yerimizi alacağız.

Türkiye Uzakdoğu ülkeleri ile Ortadoğu, Afrika, Balkan ülkeleri ve soydaş ülkelerle köprü ticareti yapmaya başlanıldı. Bu bağlamda ilerde açacağımız yeni şubelerimizle sınır ülkelerle ticaret yapmayı planlıyoruz. Elektrik alanında Türkiye ticaret merkezi haline gelecektir.

 

Son olarak kendi sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nedir öğrenebilir miyiz?

 

Kendi adıma sektörel  bazda yaşanan sorunları çok sorun etmiyorum. Aslında her sorun,kriz bir fırsattır ve bunu fırsata çevirmeye çalışıyorum. Çözüm önerimizde biz “ ReneSola’nın Işığında Yolumuzun Hep Aydınlık Olduğu Yer” deyiz. Herkesi buraya davet ediyoruz.

 

Karakaya Elektrik’in yetkilisi 

Ferdi KARAKAYA