Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajEngin ARI: ‘2017 Yıl Sonuna kadar 2.000.000 Adet VESTEL LED Ampulü Tüketiciye Ulaştıracağız’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2017-06-16 12:34:27


Geri Dön
Engin ARI: ‘2017 Yıl Sonuna kadar 2.000.000 Adet VESTEL LED Ampulü Tüketiciye Ulaştıracağız’

2002 yılında Yozgat merkezli kurulan ardından merkezini Ankara’ya taşıyan ağırlıklı olarak gıda sektöründe faaliyet gösteren ve 2017 yılı başında faaliyet alanına VESTEL LED bayiliğini de ekleyen Kamar Gıda’nın yetkilisi Engin ARI ile temsil ettikleri VESTEL LED ürünlerini konuştuk.

 

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı? Kamar Gıda’yı tanıyabilir miyiz?

 

20. yılını kutlamaya hazırlandığımız şirketimiz, 2002 yılında Yozgat merkezli olarak perakende sektöründe distrübütörlüğüne başlayıp, 9 yıl sonunda merkezini Ankara’ya taşıyarak bölge distribütörü olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Bugün itibariyle 150 çalışan ve 100 araç araçlık filomuzla müşterilerimizin isteklerine anında ve eksiksiz cevap vermekteyiz. 2016 yılında Kamar Global adı altında aydınlatma ve temizlik sektöründe hem kendi markamız  hemde firma distrübütörlükleri ile Türkiye genel dağıtımı organizasyonunu kurduk . Kamar Global’de ise 1 Genel  Müdür Yardımcısı, 1 Bölge Müdürü 13 tane satış yöneticisi ve 17 bölge distribütörü ile ürünlerimizin dağıtımını yapıyoruz.

 

Kamar Gıda olarak sektörün önde gelen LED’li aydınlatma üreticisi VESTEL’in bayiliğini yapıyorsunuz. Birincisi VESTEL’i neden tercih ettiniz ikincisi VESTEL’in ürünlerini kullanan müşterilerden aldığınız tepkiler ne yönde?

 

Evet Vestel ile 2017 başında bir iş ortaklığı yaptık bunda etken Vestel‘in ürün kalitesi anlamında ki hassasiyeti ve pazarlama alanında ki heyecanı bizi bu ortaklığa çekti. Daha sonra ki süreçte aldığımız kaliteli hizmet ve hızlı cevaplar çok doğru bir karar verdiğimizi gösterdi. 2017 yıl sonuna kadar 2.000.000 adet VESTEL LED ampulü tüketiciye ulaştıracağız. Tüketici algısı olarak, konumlandırdığımız raflarda ürün dönüşümleri bize sonucun olumlu olduğunu gösteriyor. Geri dönüş siparişlerimiz umduğumuzun önünde gidiyor.

 

 

Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleriyle ilgili neler söylemek istersiniz?

 

Firmamız bu yılı operasyon ve yatırım yılı olarak görmekte dağıtımını yaptığımız firmalar ve kendi üretimimiz olan VİNDEX markalı temizlik yardımcıları ürünlerin bayi ve market listing oluşumlarını tamamlamak istiyoruz. 5 yıllık orta vadeli planlarımızda Ankara da üretim tesislerimizi kurup sektöre inovasyonlu ürünleri ile yeni oyuncular sokmak istiyoruz.

 

Sektörünüzü yakından bilen biri olarak bize sektörünüzün gelişimi ile ilgili neler söylemek istersiniz? Sektörünüzle ilgili ülkemizin dünya pazarındaki yeri neresi öğrenebilir miyiz?

 

Perakende sektörünün 2017 yılında %15 civarında büyüyeceğini ön görüyorum. Bu büyüme büyük oyuncuların küçük metrekare şubeler ile alan daraltarak, büyük bir oran buradan gelerek gelişecek. Artık tüketici kendine yakın noktalardan, ulaşım kolaylığı ve kaliteli hizmet beklentisinde. Türkiye perakendesi dünya pazarında en hızlı büyüyebilecek ilk 10 Pazar içerisinde gerek hane penetrasyonu gerekse Pazar doyumu açısından gidilecek çok yolumuz ve fırsatlar olduğunu düşünüyorum.

 

Son olarak kendi sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nedir öğrenebilir miyiz?

 

Kaliteli raf yönetimini ve kaliteli personeli en büyük sorun olarak görüyorum. Bunun da çözümü, kurum içi ve sektör gelişimi eğitimleri ile personel kalitesini artırılabilir.

 

VESTEL LED Bayisi Kamar Gıda'nın Yetkilisi

Engin ARI