Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajŞevki BOZDAĞ: ‘Biz  Işığın Kendini Bulduğu Yerdeyiz’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2017-06-16 12:24:40


Geri Dön
Şevki BOZDAĞ: ‘Biz Işığın Kendini Bulduğu Yerdeyiz’

2016 yılının Kasım ayında dünyanın sayılı LED’li aydınlatma üreticilerinden ReneSola’nın Antalya bayiliğini alarak  faaliyetlerine başlayan ve kısa sürede Antalya ve bölgesinin tanınan firmalarından birisi olmayı başaran Bozdağ Elektrik’in sahibi Şevki Bozdağ ile Bozdağ Elektrik’i ve ileriye dönük hedeflerini konuştuk.

 

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı? Bozdağ Elektrik’i tanıyabilir miyiz?

 

Firmamız Kasım 2016 tarihinde elektrik faliyetlerine başladı. Ben firma sahibi olarak sektörün dışından birisiyim. Eylül-2016 tarihinde ReneSola Bölge Müdürü Davut KESKİNTAŞ’ın bana komşu olmasıyla BOZDAĞ ELEKTRİK hikayemiz başladı. Davut Beyin tecrübelerine ve benimde sermayeme dayalı olarak Bozdağ Elektrik’i  kurduk. Aslında sermaye ile emeği birleştirdik. Bu fikir Türkiye’nin önünü açacak fikirdir.  Bu bağlamda bizim 6 aylık bir geçmişimiz var. Geçmişe yönelik çok fazla bir şeyler söyleyemeyiz ama hedeflerimiz var. Bu hedefler doğrultusunda çalışmaya devam ediyoruz.

 

 

Bozdağ olarak sektörün önde gelen LED’li aydınlatma Firması ReneSola’nın bayiliğini yapıyorsunuz. Birincisi ReneSola’yı neden tercih ettiniz ikincisi ReneSola’nın ürünlerini kullanan müşterilerden aldığınız tepkiler ne yönde?

 

Renesola ile tanışmamız ReneSola Bölge Müdürü Davut KESKİNTAŞ ve bölge çalışanı Zuhal KAPLAN sayesinde oldu. Kendileri bölgede ReneSola adına Antalya merkezli bir ana bayi oluşturmak istediklerini belirtiler. Gerekli fizibilite çalışmasını hem kendim hemde Davut bey yaptı. Bu sektörde hizmet edip, para kazanabileceğime karar verdim. Yaklaşık olarak bu ön çalışma 2 ay gibi sürdü. Bu vesile ile ReneSola ile tanışmış olduk. ReneSolay’ı tercih etmemdeki en önemli sebep kalitesi. 2. Önemli sebep ise bölge ANA BAYİ olmam. Eğer elinizdeki ürün kaliteli ve bölgede bir satış senaryonuz varsa mutlaka başarı yakalanacaktır. ReneSola ürünlerimiz bölgede yaklaşık 2 yıldır azda olsa satılıyor. Şu ana kadar ürünlerimizden hiç şikayet almadık müşterilerimizde çok beğeniyorlar. Müşterilerimiz ReneSola ve biz Bozdağ Elektrik’e değer verdikçe kendilerine hizmet etmeye devam edeceğiz.

 

Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleriyle ilgili neler söylemek istersiniz?

 

Kısa vadede biz Bozdağ Elektrik olarak Antalya ve civar illerin ürün taleplerine kaliteli, istikrarlı ve zaman kaybına mahal vermeden  anında cevap vermek hedefindeyiz. Stokta olmayan bir ürünün kimseye faydası yok. Elektrik sektöründe kim hizmet ederse bu işten ekmek yiyen elektrikçilerimiz kesinlikle hizmetin karşılığını verecektir.

Uzun vadede ReneSola adına LED aydınlatma konusunda müşterilerimizin çözüm ortağı olup, bölgede duayen olmak istiyoruz. Şimdi mevcut yerimizde 2 katın 1 katını tamamen teşhire ayırdık. Bu sayede bütün müşterilerimiz satın alacağı ürünün birebir bütün fonksiyonlarını görebiliyorlar.

Bu Antalya’daki yapılanmamız bizim içinde ilk. Burada tecrübe kazanıyoruz. Buradan edineceğimiz tecrübe ile Türkiye’nin diğer bölgelerinde de hizmet vermek istiyoruz. Önemli olan sistem ve sistemin doğru işletilmesi. Eğer siz bunları gerçekleştirir ve ReneSola gibi bir dünya markasının desteğinide olabiliyorsanız başaramayacağınız hiç bir şey yoktur.

 

Sektörünüzü yakından bilen biri olarak bize sektörünüzün gelişimi ile ilgili neler söylemek ister siniz? Sektörünüzle ilgili ülkemizin dünya pazarındaki yeri neresi öğrenebilir miyiz?

 

Ben sektörü yakından bilmiyorum. Ama şu ana kadar gördüklerimden bahsedecek olursak. Aydınlatma sektöründe daha taşlar yerine oturmamış. Bir ürün düşünün en ucuz fiyatı ile en pahalı fiyatı arasında yaklaşık 2,5 kat gibi bir fark var. Bu konuda disipline olmuş ülkelere baktığımızda Bu fark en fazla %10 dur. Bizim ülkemizde bu değerleri yakalayacak. Bu aralık da piyasanın gereklerini yerine getirirken geleceği inovasyonel açıdan değerlendirip gerekli planlamaları yapacağız. Piyasa güçlü ithalatçılara ve Türkiye’de imalat yapan aydınlatmacılara kalacak. Bizde bu sahnede güçlü bir ReneSola ile yerimizi alacağız.

Türkiye Uzakdoğu ülkeleri ile Ortadoğu, Afrika, Balkan ülkeleri ve soydaş ülkelerle köprü ticareti yapmaya başlanıldı. Bu bağlamda ilerde açacağımız yeni şubelerimizle sınır ülkelerle ticaret yapmayı planlıyoruz. Elektrik alanında Türkiye ticaret merkezi haline gelecektir.

 

Son olarak kendi sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nedir öğrenebilir miyiz?

 

Ben sektörel bazda yaşanan sorunları sorun olarak görmüyorum. Ben bunları fırsat olarak görüp çözüm odaklı fırsata çevirmeye çalışıyorum. Çözüm önerilerimizde bizim izleyeceğimiz yol olsun. Biz ‘’ IŞIĞIN KENDİNİ BULDUĞU YER’’ deyiz. Herkesi de buraya davet ediyoruz.

 

Bozdağ Elektriğin Sahibi

Şevki BOZDAĞ