Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajErkan ŞEN: ‘28 Ülkede Yerleşik Ofisimiz ve Sayısı 70’i Aşan Ülkeye İhracatımız Bulunmaktadır’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2017-06-03 14:50:18


Geri Dön
Erkan ŞEN: ‘28 Ülkede Yerleşik Ofisimiz ve Sayısı 70’i Aşan Ülkeye İhracatımız Bulunmaktadır’

13 Ar-Ge merkezi  ve 500’den fazla profesyonel mühendis kadrosu ile farklı türden talepler için yüksek güvenilirlik ve yüksek verimlilikte üretim yapan FSP Technology’nin Türkiye Satış Müdürü Erkan ŞEN ile üretimini yaptıkları ürünleri Ar-Ge ve inovasyona verdikleri önemi konuştuk.

 

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı? Faaliyet konunuz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

 

FSP Technology, 20 yılı aşkın süredir güç endüstrisinde liderlik eden güç kaynağı üreticisidir. Güçlü AR-GE ekibimiz avantajlarımızdan bir tanesidir. 13 Ar-Ge merkezi  ve 500’den fazla profesyonel mühendis kadrosu ile farklı türden talepler için yüksek güvenilirlik ve yüksek verimlilikte üretim yapmaktayız. Çevreye uyumlu temiz ve yüksek verimlilikte ürünler sağlamak hedeflerimizin başında gelmektedir. Türkiye’de FSP Dış Tic. Ltd olarak yerleşik ofisimiz ile 3 yılı aşkın bir süredir lokal destek vermektedir.

 

Ürün yelpazenizde ne tür ürünler var ve piyasadaki benzerlerinden farklı yanları neler?

 

Mevcut ürün grupları içerisinde; UPS’ler, PC Power supply, Notebook Adaptörleri, Akım korumalı uzatma prizleri, LED driver, PV Inverterler, Battery pack, ESS(Enerji Depolama Sistemleri) bulunuyor

 

Üretim tesisleriniz ve çalışanlarınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

 

FSP olarak Genel Merkezimiz ve Ar-Ge Merkezimiz Tayvan’dadır, 13 Ar-Ge Merkezi  ve 500’den fazla profesyonel mühendis kadrosu, Çin Halk Cumhuriyetinde 5 adet fabrika ile 28 ülkede bulunan ofislerimiz ile 8000 den fazla çalışanı olan global bir şirketiz

 

Firmanız AR-GE çalışmalarına bütçe ayırıyor mu? AR-GE çalışmalarınız ne durumda?

 

Ar-Ge bizim en önemli birisi, fabrika çalışanlarımız dışındaki çalışanlarımızın %50 si Ar-Ge’lerimizde çalışmaktadır 2016 yılında 15 milyon  USD’lik yatırımla yeni bir Ar-Ge Merkezi kurduk. Yıllık bütçemizin en az %3 Ar-Ge çalışmalarına ayırmaktayız

 

İnovasyonu nasıl tanımlıyorsunuz. Firmanızın bu konudaki çalışmaları ne yönde öğrenebilir miyiz?

 

Çevre ve insan sağlığına katkı yapan her bir yenilik bizim için bir inovasyondur. FSP Technology olarak güç kaynağı endüstrisine yön veren bir firmayız. Çevre dostu ürünlerimiz dünyamızdaki enerji kaynaklarını en verimli şekilde kullanabilme amacı ile geliştirilmektedir.

 

İhracatınız var mı?  Varsa ağırlıklı olarak hangi ülkelere ediyorsunuz?

 

28 ülkede yerleşik ofisimiz ve sayısı 70’i aşan ülkeye ihracatımız bulunmaktadır.

 

Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleriyle ilgili neler söylemek istersiniz?

 

10 yılı aşkın bir süredir Türkiye pazarında birbirinden farklı sektörlere(IT, tüketici elektroniği, perakende vs)  ürün tedariği yapmaktayız. Türkiye’de FSP Dış Tic. Ltd olarak yerleşik ofisimiz ile 3 yılı aşkın bir süredir lokal destek vermektedir. 2016 yılında firmamız Türkiye pazarına yatırımını artırarak FSP Turkey Dış Tic. Ltd. Şti’ni kurdu. Amacımız hem Türkiye pazarına yakın olup daha etkin bir rol oynamak hem de Ortadoğu ve Afrika pazarını buradan yönetmektir.

 

 

Firmanızın kalite politikası ile ilgili neler söylemek istersiniz?

 

Kalite güvencesi, müşterilerimize verdiğimiz sözlerden biridir. Ürün çevre koruma yönetiminin kapsamlı bir şekilde kapsanması ile birlikte FSP, ISO standartlarına uymak için sistem kurulumunda ve sertifikasyonunda 2003 yılında faaliyete başlamış ve sürekli ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001, QC 080000, ISO 14064-1, EICC ve CSR ile sertifikalandırılmıştır.

 

FSP ayrıca kalite ve çevre güvenliği ve sağlık yönetim sistemini uygulamak için uygun kaynakların yatırımını periyodik olarak denetlemek ve değerlendirmek için PDCA (Plan, Yap, Kontrol, Eylem) adımlarını desteklemektedir.

 

Sektörünüzü yakından bilen biri olarak bize sektörünüzün gelişimi ile ilgili neler söylemek ister siniz? Sektörünüzle ilgili ülkemizin dünya pazarındaki yeri neresi öğrenebilir miyiz?

 

Güç kaynaklarımız ile birçok farklı sektöre yönelik çözüm sunmaktayız, bunların başlıcaları;  IT, Tüketici Elektroniği, Aydınlatma, Medikal, Güvenlik vs. Ülkemiz gerek coğrafi konumu gerekse teknoloji knowhow ile Avrupa ve Ortadoğu ya ürün sağlayan önemli bir üretim merkezi konumundadır.

 

Son olarak kendi sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nedir öğrenebilir miyiz?

 

Global ve bölgesel nedenlerden kaynaklı olarak ticarette bir durağanlık yaşıyoruz, satın alma güçlerindeki düşüşler kaliteli ürün talebinin daralmasına sebep oluyor. Nihai tüketicileri doğru ve kaliteli ürün seçiminde aydınlatmaya ve iş ortaklarımızla satış/stok döngüsünü optimum seviyede tutmaya çalışarak işlerimizi büyütmeye devam ediyoruz.

 

FSP Technology Türkiye Satış Müdürü

Erkan ŞEN