Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Teknolojiler
TeknolojilerTelldus İle Yeni Bir Sayfa Açılıyor
Kategori : Teknolojiler
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2017-06-03 14:37:51


Geri Dön
Telldus İle Yeni Bir Sayfa Açılıyor

2006 Yılında iki İsveçli bilim insanı başlangıçta hobi olarak gördükleri ama bugün tüm Dünya'dan 60.000'in üzerinde kullanıcısı olan açık kodlu akıllı ev sisteminin temelini attı. Telldus uzun yıllardır en çok bilinen ürünü TellStick ve aksesuarları üzerinde çalıştı. Tarihler 2015 yılının ilk aylarını gösterdiğinde ise artık yeni bir adım atma vakti gelmişti.

 

Telldus'un en temel felsefelerinden biri, kullanıcıların bir üreticiye bağlı kalmamaları ve sadece bu üreticinin sunduğu ürün ve hizmetler dışındaki hizmetlere de kolayca ulaşabilmesi idi. Bu düşünce TellStick ailesinin temelini oluşturur. Kullanıcının evindeki ürünleri normal olarak kullanabilmesi ve akıllı evini genişletmek için hangi ürünleri satın alacağını özgürce seçebilmesi gerekir. Telldus On yıl önce TellStick üzerinde çalışmaya başladığında pazar neredeyse sadece 433 MHz ürünlerden oluşuyordu. Bu nedenle, ilk TellStick'te iletişim için seçim çok kolay oldu.

 

O günlerden sonra yıllar geçti ve pazar gelişti. İhtiyaçlar artık o yıllarda olduğu gibi de değil. Bir sonraki adımın Telldus için ne olduğunu netleştirebilmek için "Akıllı Ev" ve "Nesnelerin İnterneti" alanlarının gelişimi dikkatli bir şekilde izlendi. Telldus, hala güçlü bir şekilde birlikte çalışabilirliğin ve açık kaynak kodu kullanmanın anahtar olduğuna inanmakta. Her ürün ve hizmet ihtiyacını kendimiz çözemeyiz. Bunun yerine farklı satıcılar ve ürünler arasında özgürce seçim yapılabilmeli. Bu nedenle Telldus, iki yıl önce bir sonraki adımın Z-Wave olduğuna karar verdi.

 

Z-Wave Nedir?

 

Z-Wave, Sigma Designs tarafından geliştirilen bir iletişim standardıdır. Sigma Designs kendi ürünlerini geliştirmez veya satmaz. Bunun yerine, iletişim teknolojisine odaklanıyor ve diğer şirketlerin bu standartları ürünlerinde kullanmasına izin veriyorlar. Bir üreticinin bu standardı kullanabilmesi için, Z-Wave'i kullanan piyasadaki diğer tüm ürünlerde de uyumluluğunu garanti etmesi gerekir.

 

Farklı üreticiler farklı alanlarda uzmanlaşmışlardır. Z-Wave, bunların hepsinin aynı dilde konuşmasına ve birbirleriyle iletişim kurmasına olanak tanır. Her üretici kendi uzmanlık alanlarına yani en iyi yaptıkları işe; termostatlar, garaj kapıları, sirenler, veya su sızıntısı dedektörlerine odaklanabilir.

 

Z-Wave'in bir başka artısı da çift yönlü iletişimidir. Gönderilen herhangi bir komut, alıcı tarafından alındığında, onaylanacak ve gerektiğinde sinyali tekrar gönderilecektir. Aynı zamanda alıcıların kendileri de bir tekrarlayıcı gibi davranabilir ve sinyali tekrarlayabilir ve bu sayede iletişim aralığı daha da genişleyebilir.

 

Telldus yaklaşık üç yıldır Z-Wave Alliance üyesidir. Z-Wave birliği, Z-Wave ürünlerini geliştiren şirketler arasındaki bir işbirliği ağıdır. Şirketlerin Z-Wave logosunu kullanarak tüm ürünler arasında birlikte çalışabilirlik sağlamasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

 

Z-Wave'in bu avantajları ve 433MHz ürünlerin daha uygun fiyatlı ve kolay bulunabilir olması fikri Telldus'ı daha uygun bir çözüm haline getirmek isteyenleri cezbetmiştir. Birçok uygulama için Z-Wave'e gerek yoktur. 433MHz çalışan ürünler Telldus tarafından desteklenmeye devam ettiği gibi hem 433 MHz, hem de Z-Wave standartı kullanan ürünler üzerinde çalışılmakta. Bu iki teknoloji sayesinde 433 MHz ve Z-Wave teknolojisini bir arada kullanan ürünler evlerinize girmeye devam edecek.