Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Teknolojiler
TeknolojilerOSRAM Modern Ofis Aydınlatmasında İnsan Merkezli Aydınlatma Dönemini Başlattı
Kategori : Teknolojiler
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2017-05-05 11:08:32


Geri Dön
OSRAM Modern Ofis Aydınlatmasında İnsan Merkezli Aydınlatma Dönemini Başlattı

Aydınlatma çözümleri alanında öncü ve yenilikçi kuruluş OSRAM, ofislerde bireysel aydınlatma için Scriptus aydınlatma armatürleri serisini hayata geçirdi.

 

Modern ofis aydınlatmasının merkezine insanı koymayı hedefleyen OSRAM İnsan Merkezli Aydınlatma (HCL) anlayışını benimsiyor. Bunun için; biyolojik, duygusal ve görsel ihtiyaçları ile insanları merkeze koyarak bireysel yaşam ortamlarını ışık, alan ve tasarımın karşılıklı etkileşimleri ile optimum şekilde donatıyor.Almanya’nın uzmanlaşmış tasarım stüdyosu Aisslinger tarafından tasarlanan LED aydınlatma araçları, modern ve ilerici bir tasarıma sahipler. 2017 IF Tasarım Ödülünü  de kazanan bu olağanüstü verimlilikteki armatürler, Ayarlanabilir Beyaz versiyonu ile ofislerde biyolojik olarak etkili ışık sağlıyor.

 

Yeni Scriptus aydınlatma armatürleri yelpazesi İnsan Merkezli Aydınlatmanın bütün işlevsel ve estetik standartlarını karşılıyor. Ayrı ayrı kumanda edilebilen direkt ve endirekt dağılımlı ışık birimleri kullanıcılara kişisel ayarlar ve görsel rahatlık için yüksek seviyede bireysellik sağlıyor. 3000K ve 4000K ışık renklerine ek olarak, Ayarlanabilir Beyaz (TW) özelliğine sahip versiyonlar da mevcut. Gün içinde mavi ışık dağılımı direkt ve endirekt bileşenler içindeki ayrı ayrı kumanda edilebilen TW beyaz bileşeni aracılığı ile bireysel olarak ayarlanabiliyor. Örneğin endirekt bileşende gün ışığının gerçek tayfsal akışını taklit ederken, direkt bileşende ışık atmosferinin bireysel olarak seçimine de olanak veriyor.  Işık görünümleri gruplar veya her çalışma alanı için bireysel olarak belirlenebiliyor ya da manuel olarak kontrol edilebiliyor. Böylece Scriptus biyolojik olarak etkili, gün ışığının seyrine göre değişen parlaklık ve hafif renk sekansında dinamik beyaz ışık sağlayarak, iyi olma halini ve performans kapasitesini arttırmak için doğal biyolojik ritmi destekliyor.

 

Armatürdeki çoklu lens dizilimine (MLA) sahip optik sistem optimum göz kamaştırma eliminasyonu ve yüksek seviyede görme rahatlığı sağlıyor. 16 veya daha düşük UGR değeri ile, armatür ekranlı iş istasyonu aydınlatma kriterlerini normatif gerekliliklerin çok ötesinde karşılıyor. Farklı ofis düzenlemelerinin ideal aydınlatması için, Scriptus’un çeşitli uzunluklar ve lümen seviyelerinde yüzeye monte veya asılan versiyonları bulunuyor. Armatürler standart olarak bir DALI (Dijital Adreslenebilir Aydınlatma Arayüzü) kontrol ünitesi ile donatılıyor ve istek üzerine entegre gün ışığı ve hareket sensörleriyle de sunulabiliyor.  Kablosuz, uygulama bazlı ışık kontrolü için bir Lightify Pro versiyonu da mevcut. 

 

OSRAM Aydınlatma Çözümlerinin HCL çözümleri yapay ışığı gün ışığı ile birleştirerek, tanımlanmış standartlara uygun olarak insanların görsel algılarına odaklanıyor.  HCL çözümleri ayrıca, aydınlatmanın özel planlama ve ışık rengi ile yoğunluğunun bireysel kontrolü aracılığıyla günlük ritme adapte edilmesine de olanak veriyor. Işığın harekete geçirici, rahatlatıcı veya nötr bir etkisi bulunuyor. Aydınlatma armatürünün mekanla etkileşimi insanların kendini iyi hissetmesi için şart olduğundan, bu biyolojik etki, aydınlatma çözümünün genel mimari bağlama optimum şekilde entegre edilmesiyle tamamlanıyor. 

 

Osram’ın yenilikçi ruhu ve öncü gelişmeleri, yaratıcı düşünce kuruluşu ve mobilite laboratuvarı Rispeed’in konsept otomobilinde bir üst seviyeye çıkıyor. İsviçre merkezli düşünce kuruluşu geleceğe yönelik mobilite konseptleri ile tanınıyor ve bu en yeni konsept otomobil sürücüsüz araç deneyiminin gelecekte nasıl olabileceğini yeniden hayal etmek üzere tasarlandı. Son derecede yenilikçi opto yarı iletken bileşenlerden komple LED modüler çözümlere kadar farklı bilgi ve uzmanlığı ile OSRAM, Oasis ekibinin iç ve dış aydınlatma teknolojisi yoluyla aracın benzersiz karakterini tam olarak biçimlendiren bir deneyim yaratma hedefi için biçilmiş kaftan..

 

Oasis’e üstün performans ile farklı bir görünüm kazandırmak amacıyla, OSRAM kişiselleştirilmiş, özel yapım bir far yaratmak için kullanılabilecek yenilikçi bir tasarıma sahip farların her birisine beş multi-LED modülü yerleştirdi. İstenen performansa bağlı olarak, aynı zamanda aralarında karşılama ışıkları ve farları aracın diğer ışık işlevleriyle koordine etme kabiliyetinin de bulunduğu geniş bir canlandırma dizisi sunan bir elektronik sistemle de birleştirilebilen Multi-LED modüllerden altı ile onunu kullanarak kısa ve uzun huzmeler elde edilebiliyor.

 

OSRAM LED teknolojisi geleceğin yüksek çözünürlüklü, bilgi yönünden zengin, gelişmiş otomotiv aydınlatma deneyimlerine olanak sağlayabilir. Gelecekte, bu LED teknolojisi hem sürücülere, hem de yayalara dinamik bilgiler ve akıllı çözümler sunmak için kullanılabilir. 

 

Oasis’te LED teknolojisinin sürücüyü araca gelişinde karşılamak üzere kullanılabileceğini gösteren iki yardımcı ön aydınlatma LED projeksiyon modülü bulunuyor. Geceleri yolda sürücüleri emniyetli şekilde yönlendirmek ve dış dünya ile iletişim kurmak için yüksek kaliteli bir ışık kaynağı sağlıyor. Örneğin, bu LED sistemi yayalara araç tarafından görüldüklerini işaret edebilir ve yolun karşısına geçme kararlarına yardım edebilir. Gelecekte, aynı LED bazlı sistemler muhtemelen araç park halindeyken film, durum bilgileri veya diğer video içeriklerini herhangi bir dış yüzeye yansıtma gibi eğlence veya işlevsel değerler de sunabilecek. 

 

Osram Opto Yarı İletkenlerde Otomotiv LED Kıdemli Direktörü Peter Knittl “OSRAM araştırma ve geliştirme uzmanlığına hitap eden çok sayıda endüstri liderinin arkasında durmuştur ve geleceği düşünen teknoloji ve yaratıcılığın örneği olan Rinspeed Oasis’in tek aydınlatma tedarikçisi olmaktan heyecan duyuyoruz,” diyor.