Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Haberler
HaberlerMAKEL, LED Aydınlatma Ürünleri İle Pazarda Emin  Adımlarla İlerliyor
Kategori : Haberler
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2017-04-25 23:04:16


Geri Dön
MAKEL, LED Aydınlatma Ürünleri İle Pazarda Emin Adımlarla İlerliyor

Son 2 yılda gerçekleştirdiği hamlelerle tüm dikkatleri üzerine çeken Makel Şirketler Grubu, Led Aydınlatma Grubu yatırımları ile hedef büyütmeye devam ediyor. Ürün çeşitliliğini pazarın gereksinim duyduğu yenilikçi ürünler ile arttırmayı hedefleyen Makel, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı onaylı Arge Merkezi ile dünyadaki gelişmeleri anlık takip etmekte ve yeni ürünler konusunda tasarımdan üretime uzanan süreçte derinlemesine çalışmalar yapmaktadır. Çok kısa bir sürede gerek Led Aydınlatma ürünleri gerekse de sensör aydınlatma ürünlerinde birçok önemli komponenti kendi bünyesi içinde üretmeye başlayan Makel, yakın zamanda tam otomasyona geçmek için de hazırlık yapmaktadır.

Ana bayi yapılanmasının yanı sıra bayi yapılanmasını arttıran Makel Şirketler Grubu, yüzde 100 yerli marka olmanın gururu ile Türkiye’nin birçok satış noktasında ve  81 ilin tamamında ürünleri ile yer almaktadır. Bu güçlü yapılanma ile LED Aydınlatma ürün satışlarına pazarda hızlı bir giriş yapan firma iç pazarın yanı sıra yurt dışı satışları için de kolları sıvadı.

 

Geleceğimiz LED İle Aydınlanıyor

 

LED ampuller enerji tasarrufu sağlamaktadır. Elektrikli aydınlatma ampullerinden daha dayanıklı, uzun süreli ve enerji verimlidir. Güç tüketimi geleneksel akkor flamanlı lambalara karşı ortalama 1 / 7 olup, 20.000 saat ömürlüdür. Yüksek güç faktörü ile harcadığı kadar enerji çeken LED Aydınlatma ürünleri,  7 W ise 7 VA kadar enerji harcamaktadır. Led Aydınlatma ürünlerinde CRI değeri % 80’in üzerinde olup, ürünler düşük sıcaklık  yayar, çevre dostudur ve civa içermezler. Yüksek yoğunluk, yüksek kontrast ile daha yüksek parlaklık verir.

 

 

Neden Makel LED Aydınlatma Ürünleri

 

Kısaca maddeleyecek olursak,

 

-          Makel kullanılan çipin doğru kalitede olduğunu gösteren LM80 sertifikasyonuna sahiptir. Bu sertifikasyon, satın alınan ürünün kaliteli olduğunu garanti etmektedir.

-          Makel Led Aydınlatma ürünleri daha uzun ömürlü, lümen kayıpları düşük düzeyde, uzun vadede parlaklıkları stabil şekilde devam eden, sıcaklık dayanımları yüksek ürünlerdir.

-          Makel ürünlerinin çalışma gerilim aralıkları 85-265V arasındadır. Bu aralıkta aynı güç ve parlaklıkla yanmaya devam eder. Yüksek Güç Faktörü (0,95 den büyük) 3W ve 5W ürünleri 220 Volt’da belirtilen güç düzeyini sağlamaktadır.  

-          Düşük THD (Toplam Harmonik Bozulma), 7,9 ve 12W ürünlerde şebekeye gürültü aktarmaz

-          Isı artışı ile çok az düşen güç ve lm/w oranları,

-          Makel Led ürünleri yüksek lm/w değerleri (85 - 100 lm/w arasında) daha düşük güçte aynı aydınlatmayı verebilmektedir.

-          Makel Led Aydınlatma ürünleri Işıklı anahtarlar ile problemsiz çalışabilmektedir.

-          Uzun ömür ve açma / kapatma sağlayabilmekte

-          Çalışma süresi boyunca düşük lümen düşüşüne sahip olabilmektedir.

 

Makel LED Aydınlatma Ürünlerine İlişkin Çeşitler;

 

-          E14 ve E27 duylu Led Ampuller (1 – 12W) Yeni  6W ve 8W

-          Slim Downlight Armatürler (3 – 24W)

-          Slim Panel Armatürler (16 – 48W)

-          Sensörlü Tavan Armatürleri

          

Bazı LED’ler Neden Ucuz?

 

-          Ucuz ledlerin çip bağlantısında kullanılan kablo altın yerine demir alaşımıyla yapılmaktadır, bu da aşırı ısınmaya sebep olur,

-          Aşırı ısınmaya sebep olan bir diğer faktör ise çipin altındaki soğutma yüzeyinin bakır yerine demir alaşımıyla yapılmış olmasıdır,

-          Çipin üzerine dökülen silikon madde daha düşük sıcaklıklara dayanır, uzun vadede bulanıklaşarak ışık kayıplarına sebep olur,

-          Ucuz Led ürünlerin termal dirençleri yüksektir, bacak sıcaklıkları ile jonksiyon sıcaklıkları arasındaki fark büyüktür. Örneğin bacak sıcaklığı 90° olan bu tarz bir ledin jonksiyon sıcaklıkları 120° yi bulur MAKEL’dE bu 100° dir.

-          Ucuz ledlerde renk sıcaklıkları partiden partiye büyük oranda değişiklik gösterebilir.

-          Ucuz ledler ısındıkça %10’dan fazla lumen kaybı olurken renk sıcaklığında da 300 - 400 Kelvin kayıplar olur.

-          Led gerilimleri birbirlerinden farklı olduğundan bazı ledler daha parlak, bazıları daha soluk olabilir, arıza verme ihtimalleri artar.

-          Ucuz ledlerin LM80* raporları yoktur.

*LM80 sertifikasyonu: Kullanılan çipin doğru kalitede olduğunu gösteren sertifikasyondur.

 

Makel LED Slım Downlıght & LED Panel Avantajları

 

-          Makel armatürlerin ışık verimlilikleri muadillerine kıyasla iyi durumdadır.  12 W ve üzeri lm/w değerleri 80 ve üzerindedir.

-          Makel ürünlerinin kenardan ışık patlamaları yoktur. Arka ışık sızmaları yoktur.

-          Gövde ısınmaları gerekli miktarda alüminyum kullanıldığı için muadillerine göre daha iyidir.

-          Makel Ledler’in CRI>80

-          Slim Panellerde mevcut üretimlerde CRI>70 dir.

-          Sürücüler, 2 yıl garantili olacak şekilde yüksek PFC’li olarak tasarlanmıştır.

-          Armatürlerin ışık verimlilikleri rakiplerine iyi düzeydedir.  36W  88lm/w elde edilen değerdir.  

 

Hareket Algılamalı Tavan Armatürü Makel Ar-Ge Merkezi’nde Geliştirildi, Makel’de Üretildi

 

Sensörü Makel Ar-Ge merkezinde tasarlanan hareket algılamalı tavan armatürü 2016 yılından bu yana Makel tesislerinde üretilmektedir. Makel Ar-Ge Merkezi’nde geliştirilen ürüne ait teknik parçaların tasarımı yapıldı ve üretildi. Yüzde 100 yerli marka olma yolunda emek harcayan ve kaynaklarını yenilikçi ve sürdürebilir teknolojiler üretmek için kullanan Makel Şirketler Grubu ürün çeşitliliğini arttırmak yolunda devam etmektedir.