Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajFatih TAN: ‘Genç ve Dinamik Yapımız İle 2016’da %100’lük Büyüme Gerçekleştirdik’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2017-04-25 22:59:35


Geri Dön
Fatih TAN: ‘Genç ve Dinamik Yapımız İle 2016’da %100’lük Büyüme Gerçekleştirdik’

9 yıllık geçmişine rağmen en hızlı büyüyen firmalarından birisi olmayı başaran ve dünyanın 20 ülkesine ihracat yapan HSC KABLO ve PROFİL’in Genel Müdürü Fatih TAN ile 2016 yılında yakaladıkları %100 büyüme oranlarını, ihracatlarını ve sektörü konuştuk.

 

Firmanız ve misyonu hakkındaki görüşlerinizi paylaşır mısınız?

 

HSC KABLO ve PROFIL, 9 yıllık teknik birikimi, uluslararası tecrübesi ve yeni ürünleriyle kablo sektörünün en hızlı büyüyen firmaları arasında yer almaktadır. Bütün dünyaya satış yapabilecek kalite sertifikalarını elde eden firmamız bu gelişmelere paralel olarak makine parkurumuz, kapasitemiz ve teknik laboratuvar altyapımızda son teknolojik cihazlarla yenilenmiştir. Bu sayede üretim ve ürünlerinden emin olan HSC KABLO ve PROFIL, 20 ülkeye ihracat yapmaktadır. 2017 yıl sonu hedefimiz 30 ülkedir. Bunun için öncelikle markamıza güven sağlamak adına kalite odaklı üretim yapıyoruz. Bununla birlikte sürekli olarak performansı artırmak, bunu ölçülebilir hale getirmek ve hiç bir zaman bulunduğumuz noktadan tatmin olmayıp bu durumu daha iyi bir noktaya getirebilmek için özverili bir şekilde çalışıyoruz.

 

Firmanız açısından 2016 yılının muhasebesini yapar mısınız?

 

Her ne kadar 2016 yılı içerisinde Türkiye’de ve dünyada yaşanan olumsuz  gelişmeler yıl sonu hedeflerimizi olumsuz etkilese de tecrübeli ekibi ve agresif satış politikasıyla HSC KABLO büyümeye devam etmiş ve yatırımlarını tamamlayarak  hedeflenen % 100 lük büyüme hedefini gerçekleştirmiştir. Bu başarıdaki en önemli faktörler;  düzenli yurtdışı seyahatleri,  fuar katılımları ve teknolojik yatırımlarla desteklediği kaliteli ve güvenli ürün yapısı ve üstün hizmet anlayışıyla müşterilerinin ihtiyaçlarına birebir hizmet veren, çalışanlarının beklentilerini en üst düzeyde tutan yeniliğe ve gelişime açık bir firma ortaya koyma hedefinin sonucudur. Genç ve dinamik yapımız 2016 da %100 lük büyümeyi getirmiş ve bizi heyecanlandırmıştır. İş modelimizi hedef sektörlerimize göre revize edebilme becerimiz ve kurumsal yapımız 2016 için başarılı bir yıl geçirmemizde önemli bir etken oldu. Bundan sonra sadece profesyonel olan kazanacak.

 

Bakır fiyatlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

ABD Başkanlık seçiminin, beklentilerin aksine Trump’un zaferiyle sonuçlanması; piyasalarda ciddi bir şok yaratmış, ancak akabinde, piyasalar son 5 yılın en büyük rallisini gerçekleştirerek rekor üstüne rekor kırmıştı. Özellikle, Trump’un korumacı politikalara yönelmesi sonucu, ABD’de alt yapı yatırımlarının ve büyümenin artacağının öngören piyasalar başta endüstriyel metaller ve petrol olmak üzere çok ciddi bir alım dalgası başlatmıştı. Bu süreçte, bakır fiyatları son 5 Yıllık düşüş trendini kırarak 6.041 USD/ton (3 aylık) seviyesine kadar yükselmişti. 2016 yılı içerisinde. 4.323,50 USD/ton seviyesine kadar gerileyen bakır fiyatları, ABD seçimi sonrasında çok kısa bir sürede, % 39,72 değer kazanarak; söz konusu piyasaların son derece dengesiz  bir piyasa olduğunu ve bizim gibi kablo üreten şirketler için, risk yönetiminin ne kadar hayati olduğunu bir sefer daha gözler önüne serdi.

 

Döviz kurlarındaki hareketliliği nasıl değerlendiriyorsunuz? İşinize nasıl yansıyor?

 

Son çeyrekteki süreçte fiyat hareketlerinin sadece emtia piyasaları ile sınırlı olmadığı görüldü. Trump’un korumacı politikaları, 2017’de % 2,5’i geçmesi beklenen ABD büyüme rakamları ve Fed’in olası faiz artışları sonucu, ABD’de faiz oranlarında ciddi bir artış öngören piyasaların, başta gelişmekte olan ülkeler olmak üzere Dünya genelindeki fonlarını ABD’ye yönlendirdiği görüldü. ABD 10 Yıllık tahvil faizleri % 2,605 seviyesine kadar yükselirken, Dolar endeksi de 103,83 ile rekor bir düzeye oluştu. Global piyasalarda yaşanan bu süreçten en fazla etkilenen Ülke’nin Meksika ile Türkiye olduğu görülüyor. Son 6 ayda, Türk Lirası’nın Amerikan Dolarına karşı % 25’e yakın değer kaybına uğradığı görüldü. TL’nin değer kaybında, Yurtdışı etkenler kadar, jeopolitik riskler, artan terör eylemleri ile artan endişeler de etkili oldu. Bu durum satış oranı %45 seviyesinde ihracat yapan firmamızı negatif olarak çok sarsmamakla birlikte iç piyasada zorlu pazarlıklara sebep olmaktadır.

 

HCS Kablo ve Profil Genel Müdürü

Fatih TAN