Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajAli ATALAY: ‘Bu Yıl  İçinde Küçükköy’de Bir Tasarım Atölyesi Kurmayı Planlıyoruz’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2017-04-25 22:51:23


Geri Dön
Ali ATALAY: ‘Bu Yıl İçinde Küçükköy’de Bir Tasarım Atölyesi Kurmayı Planlıyoruz’

2016 yılının son diliminde bordo vişne markasını oluşturup vintage, retro ve exlusive ürünleriyle aydınlatma sektörüne de giriş yapan ve 2017 yılı içerisinde aydınlatma konusunda bir tasarım atölyesi kurmayı planlayan Bordovişne’nin yetkilisi Ali ATALAY ile oluşturdukları markaları ve sektörü konuştuk.

 

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı? Faaliyet konunuz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

 

Aslında firmamız 2015 yılından bu yana faal, fakat spotabak.com e-ticaret sitemiz yaklaşık 5 senedir sektöre hizmet veriyor.. 2016 yılının son diliminde bordo vişne markamızı oluşturup vintage, retro ve exlusive ürünleriyle aydınlatma sektörüne de giriş yaptık.

 

Ürün yelpazenizde ne tür ürünler var ve piyasadaki benzerlerinden farklı yanları neler?

 

Farklı yanlar var tabi; Bordovişne tasarımlarının büyük bir çoğunluğunu kendi ekibinin hayal gücüyle ortaya çıkarıyor, içinde bulunduğumuz sektör de hayal gücünün sınırı yok, ufkunuz ne kadar genişse ortaya çıkan ürünlerde o derece ilginç ve tasarım harikaları olabiliyor. Vintage ve retro sarkıtlardan özel tasarım (el ürünü) masa lambalarına ve duvar apliklerine kadar ürün çeşitliğimiz mevcut. Tabi bununla sınırlı kalmıyoruz, sektördeki yenilikleri de talip ediyoruz.

 

Üretim tesisleriniz ve çalışanlarınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

 

Şimdilik çok yeniyiz, bu sene içinde Küçükköy’de bir tasarım atölyesi kurmayı planlıyoruz. Geçmişte Stambu firmasının Üretim Müdürlüğü’nü de yapan Tarık Yakan bey, bordovişne markamızın bu yüzüyle ilgili şu an.

 

İnovasyonu nasıl tanımlıyorsunuz. Firmanızın bu konudaki çalışmaları ne yönde öğrenebilir miyiz?

 

İnovasyonun yeniden tanımlanmaya ihtiyacı var gibi oldu bu şimdi.. Şaka tabi, aslında biz inovasyonun tam içindeyiz. Günümüz ticari hayatında rekabet o kadar acımasız ki, yeni bir şeyler oluşturamazsanız yok olup gidiyorsunuz bir süre sonra. İşte biz de bordo vişne markasıyla yeni ve özel fikirlerle ticaretimizi inove ediyoruz.

 

İhracatınız var mı?  Varsa ağırlıklı olarak hangi ülkelere ediyorsunuz?

 

Şimdilik görüşmekte olduğumuz yurt dışı partner adaylarımız mevcut, ali baba ve ebay üzerinden ürünlerimizi yurt dışında son kullanıcıya ulaştırmayı düşünüyoruz tabi.

 

Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleriyle ilgili neler söylemek istersiniz?

 

Esasında her firmanın olduğu gibi bizimde hedef ve planlarımız var, lakin öncelikle ülkede siyasi istikrarın yerine gelmesi gerekiyor. Bunun içinde tüm halkımız ve esnaflar gibi 16 Nisan’ı bekliyoruz, sonrasında yukarıda da belirttiğim gibi öncelikli hedefimiz tasarım atölyesi kurmak olacak.

 

Firmanızın kalite politikası ile ilgili neler söylemek istersiniz?

 

Ürünlerimizi tasarlarken kendimize sorduğumuz soru şu; Bu ürünü evinde kullanır mıydın, ofisinde kullanır mıydın? Kalite ve sağlamlığından emin olmadığımız hiç bir ürünü tüketiciyle buluşturmak istemiyoruz. Bunu söylemekten haya ediyorum ama; Bordovişne markası gel geç, veya vur kaç bir marka değil. Bence kalite politikamız açısından yeterli bu cümle.

 

Sektörünüzü yakından bilen biri olarak bize sektörünüzün gelişimi ile ilgili neler söylemek ister siniz? Sektörünüzle ilgili ülkemizin dünya pazarındaki yeri neresi öğrenebilir miyiz?

 

Vintage ve retro aydınlatma ürünleri son yılların gözdesi durumda. Özel tasarımlarla da tamamlanınca bu tarz aydınlanma ihtiyacı insanları cezbetmeye başladı. Modern dünya eskiyle yeniyi buluşturuyor artık. Eskiye özlem insanlığın vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Türkiye’de bu yönde dünyaya ayak uydurmaya başladı. Aslında bizim 2000 yıllık Türk kültürümüz ve 1500 senelik İslam kültürümüzde oldukça çok fazla materyal mevcut. Bunları uyarlayıp günümüz insanlığına aydınlatma gereci olarak sürmek oldukça keyifli bir iş. Coğrafyamız bu konuda cevher bir nevi, ürettiğimiz ürünlerle ülke ve coğrafyamızın kültürünü tüm dünyaya tanıtma işi de bir o kadar keyif verici sorumluluk getiriyor.

 

Bordovişne Yetkilisi

Ali ATALAY