Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajFahir GÖK: ‘2016 Yılında  Genel Olarak Aydınlatma Pazarında  % 5 Oranında Büyüme Gerçekleşmiştir’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2017-01-27 15:30:48


Geri Dön
Fahir GÖK: ‘2016 Yılında Genel Olarak Aydınlatma Pazarında % 5 Oranında Büyüme Gerçekleşmiştir’

15 yıl önce çok az sayıda imalatçı ve kısıtlı imkânlarla yola çıkan, bugün ise üye sayısı 85’i bulan AGİD’in Yönetim Kurulu Başkanı Fahir GÖK ile ülkemiz aydınlatma sektörünü konuştuk.

 

2016  yılı  sektörümüz açısından nasıl geçti. 2017 yılı ile ilgili beklentilerinizi öğrenebilir miyiz?

 

Aydınlatma sektörle ilgili son detaylı çalışma ISO tarafından hazırlanan yukarıdaki sektör raporudur, bu rapordan sonra maalesef aynı detayları içeren bir çalışma henüz yapılamamıştır. Bu çerçevede hesaplama yapıldığında pazarın 2015 yılı itibariyle 1 milyar USD üzerinde bir iç Pazar üretim değeri ve 2 milyar USD ye yakın bir Pazar büyüklüğüne ulaştığı söylenebilir. 2016 yılının ise sadece Aydınlatma Sektörü için değil, diğer tüm sektörler için de çok fazla hareketli geçtiğini söylememiz mümkün olmayacaktır. Özellikle üçüncü çeyrekte bir durağanlık olduğunu belirtebiliriz. Buna rağmen özellikle enerji verimliliği ihtiyacının artan trendi sebebiyle konvansiyonel sistemlerin led sistemler ile dönüşümü  dördüncü çeyerekte sektöre bir hareketlilik getirmiştir. Genel olarak pazarda  % 5 oranında büyüme gerçekleştirmiştir. 2017 yılının çok daha iyi olacağına inanıyoruz. Dünyadaki politik ve ekonomik gelişmelerin Türkiye lehine olacağını düşünüyoruz. Bununla birlikte son dönemde açıklanan ekonomik destek paketleri özelilkle inşaat sektörüne artan yatırımlar sektöre ivme kazandıracaktır. Aydınlatma sektöründeki Türk üreticinin ulaştığı ihracat rakamı 2015 yılında 200 Milyon ABD doları iken bu değerin 2016 yılı ilk 6 ayı için 100 Milyon USD olduğunu belirtebiliriz. 

 

Sektörü yakından bilen biri olarak bize sektörün gelişimi ile ilgili neler söylemek ister siniz? Sektörünüzle ilgili ülkemizin dünya pazarındaki yeri neresi öğrenebilir miyiz?

 

İçinde bulunduğumuz konjonktürde ülkemiz ve çevre ülke pazarlarımız hızla büyümekte ve doğal olarak Türk aydınlatma imalat sektörü de hızla gelişmektedir. İmalatta kalitenin, yetkin insan kaynağı ve teknolojik gelişmelerin yakın takibi ile sağlanabileceğinin bilincinde olan imalatçılarımız her geçen gün artan sayı ile büyüyen pazarlarda söz sahibi olmaktadır. İki yılda bir yapılan ve dünyanın en büyük ve prestijli aydınlatma fuarlarından birisi olan Frankfurt 2016 Light+Building fuarına ülkemizden aydınlatmanın farklı alanlarından 58 Türk üretici firma katılmıştır. Esasen AGİD in tarihsel gelişimi de, sektörün hızlı gelişimini açık ve net olarak ortaya koymaktadır.  AGİD 15 yıl önce çok az sayıda imalatçı ve kısıtlı imkânlarla yola çıkmış, bugün ise üye sayımız 85 dir. Bugün itibariyle Türk Aydınlatma sektörü gelişen yan sanayisi ve üretim dinamikleri ile özellikle yurtiçi ve yurtdışı İnşaat sektöründe yaşanan dinamizm ile çevre coğrafyalar için önemli bir aktör haline gelmiştir.

 

Sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nelerdir?

 

Aydınlatma sektörü önemli değişim ve gelişim içindedir. Enerji verimliliği, çevre faktörü ve konfor, Aydınlatma sektöründeki büyük değişimin ilk aklan gelen sebepleridir. Bu değişimin ana aktörü  teknolojik olarak konvensiyonel sistemlerden , Led sistemlerine geçiş olarak tanımlanabilir. Bir başka deyişle sektörün mekanik ve elektrik altyapıdan çıkıp daha çok elektronik altyapısına sahip olması gerekliliğidir. Sektörün paydaşları değişmektedir ve mevcut üreticilerin bu değişime ayak uydurması gerekmektedir.Tüm sektör oyuncuları gerek üretim teknolojileri , gerekse istihdam açısından gelişmeyi ve değişimi hedeflemedirler. Yeni paydaşlar özellikle elektronik donanım açısından avantajlıdır ve mevcut üreticilerin bu rekabete hazır olması gerekmektedir.

Led teknolojisi Aydınlatma Sektörü için bugüne kadar en hızlı gelişen teknoloji olmuştur.Ancak  standartların oluşturulması aynı hızla olmamaktadır. Led teknolojisi değişimlerinde özellikle verimlilik analizleri doğru yapılmalıdır. Bununla birlikte Led teknolojisi ilk yatırım maliyeti düşük bir çözüm değildir. Özellikle işletme maliyeti ve bakım maliyeti ile avantaj sağlamaktadır.  Ancak doğru ürün, doğru uygulamada, doğru değişim ile uygulanabilirse size belirli bir vadede avantaj sağlayabilir.  Bu müthiş değişimin en büyük riski de budur. Bu sebeple sektörde Led teknolojisi konusunda ortak bir terminolojinin oluşması ve iletişiminin kurulması gerekmektedir.

Yine dönüşümde, dinamik aydınlatma bir başka söylemle ihtiyaca göre adapte edilmiş aydınlatma gelişen dünyamızda özellikle enerji verimliliğinide dikkate aldığımızda yükselen trenddir. Son kullanıcı bu sebeple artık tasarımı ürün boyutunda değil, çözüm boyutuna taşımayı talep etmektedir.

Bu çerçevede AGİD olarak hedefimiz değişimi destekleyecek, haksız rekabeti önleyecek, sektördeki istihdamı destekleyecek, aydınlatma ürünlerinin üretiminden nihai bertarafına kadar çevre ve insan sağlığının korunmasını sağlayacak süreçlere destek verecek şekilde üzerimize düşen görevleri yerine getirmektir. 

 

AGİD Yönetim Kurulu Başkanı

Fahir GÖK