Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Haberler
HaberlerDünya Sertifika Merkezi İhracat Ürünleri İçin Gereken Uygunluk Sertifikalarını Veriyor
Kategori : Haberler
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2016-12-12 11:45:28


Geri Dön
Dünya Sertifika Merkezi İhracat Ürünleri İçin Gereken Uygunluk Sertifikalarını Veriyor

Dünya Sertifika Merkezi, (DSM) 2002 yılından itibaren ihracat ürünleri için gereken Uygunluk Sertifikaları ve ISO belgelerinin temini alanında faaliyet göstermektedir.

 

Rusya, Ukrayna ve Avrasya Gümrük Birliğine üye ülkelerin resmi standardizasyon kurumlarınca akredite olan firmamız 2009 yılında Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya’da açtığı şubeleriyle birlikte faaliyet alanını daha da genişletmiştir.

 

Tam donanımlı akredite laboratuarlarımızda yaptırdığımız ürün testleri ve konularında uzman ekibimizle birlikte hızlı ve ekonomik hizmet vermekte, bilgilendirme ve belgelendirme aşamalarında üreticilerimize gereken tüm kolaylığı sağlamaktayız.

 

Yerli üreticilerimizin BDT pazarlarına ilişkin bilgi eksikliği söz konusudur. BDT pazarlarındaki ithalatçılar için artık ürünlerin kalite ve standartlara uygunluğu son derece önem kazanmıştır. 15 Mart 2015 tarihi itibariyle Avrasya Gümrük Birliği kanunları çerçevesinde, Rusya, Kazakistan, Beyaz Rusya, Kırgızistan ve Ermenistan ihracatlarında kullanılan GOST-R, GOST-K ve diğer uygunluk belgeleri yerine EAC Sertifikası alma zorunluluğu getirilmiştir. Dolayısıyla üye ülkelerin gümrüklerinden sertifikasız ürünlerin geçişi tamamen durdurulmuştur. Öte yandan, bu ülkelere yasal olmayan yollarla girdiği tespit edilen ürünler de yetkili makamlar tarafından toplatılmaktadır.

 

EAC Sertifikası, Avrasya Gümrük Birliği’ne üye Rusya, Kazakistan, Beyaz Rusya, Ermenistan ve Kırgızistan ülkelerinde geçerli olan belgelerin genel adıdır. EAC Sertifikası, Birliğe üye ülkelere giren yabancı ürünlerin kalite ve standartlarının mevcut yasa ve teknik regülâsyonlara uygunluğunun belgelendirilmesidir. Ürünlerin söz konusu standartlara uygunluğunun belirlenebilmesi amacıyla üretici firma ürünlerinin teknik değerlendirmesi yapılır.  Değerlendirme yöntemi: Üretim sahası denetimleri, gözetim ziyaretleri, analizler, numune alma, test ve teknik belgelerin değerlendirilmesi süreçlerini kapsar.

 

EAC Sertifikası tek seferlik gönderi bazında veya seri üretim için verilir.  Üretici firmaların tercihine  göre tek seferlik (parti bazında), 1yıllık 3 yıllık veya 5 yıllık seri üretim bazında düzenlenmektedir. Bununla birlikte, sertifikasyon süresince yıllık inceleme uygulanmaktadır. Verilen tüm belgeler Gümrük Birliği veritabanına kayıt edilmekte ve tüm gümrüklerde sertifikanın varlığı ve içeriği herkes tarafından incelenebilmektedir.

 

Bu sertifika ile ürününün tüm yasal yönetmelik ve standartlara uygunluğunu kanıtlanmış olan mallar gümrüklerde sorun yaşamadan geçmekte, iç piyasada daha düzeyli mağaza ve marketlerde satış olanağı bulmaktadır.

 

Bununla birlikte, Ukrayna’nın da 2018 itibariyle UKR-SEPRO yerine EAC sertifikası kullanmaya başlayacağı yetkililer tarafından duyurulmuştur. 

 

Üreticilerimiz söz konusu ülkelere yapacağı ihracatlarda sertifikalara yönelik bizden bilgi ve fiyat teklifi alabilirler. Firmamız tarafından verilen EAC, UKR-Sepro, CE ve diğer tüm uygunluk sertifikaları Türkiye Ekonomi Bakanlığı Pazara Giriş Belgelerinin Desteklenmesi Hakkındaki Tebliğ uyarınca  %50 teşvik kapsamındadır.