Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajAydınlatma Sektöründe Dünya Markalarının Ürünlerini Sunuyoruz
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2016-12-12 11:36:39


Geri Dön
Aydınlatma Sektöründe Dünya Markalarının Ürünlerini Sunuyoruz

Kuruluş faaliyetlerine 1967 yılında Rize’de başlayan ardından 1973 yılında İstanbul’daki şubesini açarak özellikle aydınlatma ürünleri konusunda sektörünün önde gelen firmalarından birisi olmayı başaran Alkan Kardeşler’in İstanbul Avrupa ve Asya Yakası Bölge Müdürü Engin Özel ile bayiliğini yaptıkları firmaları ve üretimlerini konuştuk.

 

Kısaca Alkan Kardeşler’i tanıyabilir miyiz?

Şirketimiz, elektrik ve aydınlatma sektöründeki kuruluş ve faaliyetine 1967 yılında Rize’de başlamış ve 1973 yılında İSTANBUL’daki şubesini açarak sektördeki yerini almıştır. Alkan Kardeşler Elektrik Sanayi ve Ticaret A.Ş. ünvanıyla, İstanbul-Okmeydanı-Perpa Elektrokent’te 1300m2 merkez ofisimiz showroom ve depomuz, Karaköy Okçumusa Caddesindeki mağazamız ve tüm lojistik hizmetlerimizi destekleyen İstanbul Ömerli’deki 86.000m2 arazi içerisinde depomuz ve fabrikamızla faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.

Alkan Grup olarak aydınlatma sektöründe yaşanan değişim ve gelişmeye paralel, ALKAN markalı İç - Dış ve Dekoratif Aydınlatma alanındaki profesyonel çalışmalarımızla, günün ve geleceğin aydınlatma çözümlerini sunmaya, hız kesmeden devam etmekteyiz. Fabrikamızda TSE-ISO 9001: 2008, ISO 14001:2004, OHSAS 18001: 2007 kalite standartlarında üretim yaparak sektörde ALKAN markamızla aydınlatma üreticileri arasına katılmış bulunmaktayız.

Bünyemizdeki AR-GE departmanımızın tasarladığı ürünleri, kalıphanemizde işleyerek fabrikamızda üretmekte ve müşterilerimize sunmaktayız. Şirketimiz, 200`e yakın deneyimli çalışanı ve 45 aracıyla, ülkemizin dört bir yanına ve yurt dışına profesyonel hizmet vermektedir. Proje ve satış  departmanımız, sizden gelecek aydınlatma taleplerine çözüm ortağı olmayı ilke edinmiştir.

Alkan Grup olarak ürettiğimiz ürünleri 36 ülkeye ihraç etmekteyiz, hedefimiz bu ülkelerin sayısını her geçen gün arttırmak olacaktır. Şirketimiz profesyonel ilke ve yönetim şekli ile kaliteden ödün vermeden, müşteri memnuniyeti prensibi ile yaklaşık 50 yıldır sektörde çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Hangi firmaların bayilikleri var?

Alkan Kardeşler kurulduğu günden bu yana özellikle aydınlatma konusunda dünyanın önde gelen firmaları ile çalışmış. Firmamız başta Philips olmak üzere; Siemens, Osram, Vestel, GE Lighting, Viko ve Schneider gibi sektörünün önde gelen firmaları ile çalışmaktadır. Aynı zamanda yukarıda da belirttiğim gibi Alkan Kardeşler kendi markası ile de aydınlatma ürünleri imal etmektedir. Firmamızın özellikle aydınlatma alanındaki pazar payını artırmak için çabalıyoruz, Vestel’de bunun en büyük göstergesi. Vestel aydınlatma sektörüne yönelik ürünler üretmeye başladığından bu yana Vestel ile birlikteyiz.

 

Peki neden Vestel? ve Vestel ürünleri ile ilgili piyasadan aldığınız dönüşler nasıl?

Vestel’i tercih etmemizdeki en büyük etken bir kere yerli üretici olması. İkinci büyük etken ise üretimini gerçekleştirdiği LED’li aydınlatma ürünlerinin kalitesi. Alkan Kardeşler çalıştığı firmaları seçerken olaya asla fiyat odaklı yaklaşmıyor. Bizim için önemli olan müşteri memnuniyeti eğer kaliteli ürünü satarsanız, sektörde devamlılığınız oluyor aksi takdirde ömrünüz çok kısa oluyor. Vestel ürünleri hem bizim hemde alt bayilerimizin satışını severek gerçekleştirdiği ürünler. Vestel’in piyasaya girişi ile birlikte fiyat anlamımda taşlar yerine oturmaya başladı. Vestel gibi büyük bir firmanın piyasaya girmesiyle fiyatlar azda olsa düşmeye başladı dolayısıyla Vestel’in sektöre girişinin böyle bir faydası da olmuş oldu.

 

Firmanız sadece Vestel’in ürünlerini mi satıyor yoksa birlikte projelerde gerçekleştiriyor musunuz?

Bizim aydınlatma sektöründe 50 yıllık bir geçmişimiz var. Hem yurtiçinde hemde yurtdışında çok geniş müşteri portföyüne sahibiz. İsim olarak ta güvenilir bir firmayız durum böyle olunca da çok sayıda projenin içinde yer alıyoruz. Zaman zaman bizim projelerimiz oluyor Vestel’le birlikte bu projeleri gerçekleştiriyoruz onların projeleri olduğunda bizde onlara destek oluyoruz. Kısacası Vestel ile birlikte yürüttüğümüz çok sayıda proje var.

Pazar ağımızın genişliğinde dolayı müşterilerin ürünlerle ilgili tepkilerini isteklerini ürünle ilgili eleştirilerini biliyoruz ve bu istekleri bayiliğini yaptığımız firmalarla paylaşıyoruz. Üretici ile tüketici arasındaki iletişimi de firma olarak sağlamış oluyoruz. Üreticilerde firmalardan gelen geri dönüşlere bakarak ürünlerde yenilikler ve değişiklikler yapıyorlar. 

 

 

Alkan Kardeşler İstanbul Avrupa ve Asya Yakası Bölge Müdürü

Engin ÖZEL