Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajTüketicilerin Hayatlarını Kolaylaştıracak Her Türlü Fikrin Arkasından Giden Bir Yapımız Var
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2016-12-12 11:00:10


Geri Dön
Tüketicilerin Hayatlarını Kolaylaştıracak Her Türlü Fikrin Arkasından Giden Bir Yapımız Var

1986 yılında kurulan ve kurulduğu günden bugüne kadar sürekli gelişim içerisinde olan ürettiği  Yangın İhbar Sistemleri, Alarm Sistemleri, Zayıf Akım Kabloları, Uydu Alıcı Cihazları ile sektörünün önde gelen firmalarından birisi olmayı başaran EKİNGEN ELEKTRONİK’in Genel Müdürü M.Ali EKİNGEN ile Ekingen Elektronik’i ve başarılarını konuştuk.

 

Firmanızın  kuruluş hikayesi nedir? Büyüme nasıl sağlandı?

8 çocuklu bir ailenin çocukların girişimi ile 1986 yılında Elektronikçiler Çaşısı’nda küçük bir perakende dükkanı açarak faaliyetlerine başlamıştır. Ekingen Elektronik, sonraki yıllarda mağaza sayısını bir bir arttırarak İstanbul Avrupa yakasında 4 ayrı mağazaya ulaştı. 1990’li yılların ortalarına doğru ithalat çalışmalarına başlayan firmamız yurt içi toptan satışlarına başlayarak yurt genelinde bayilikler vermeye başlamıştır. Bugün 3 perakende mağaza bulunan firmanın genel merkezi Güneşli’de 6000 m2 kapalı alana sahip ve farklı ürün gruplarında üretim yapar halde faaliyet göstermektedir.

 

Bu kararın ardından nasıl yatırımlar yaptınız?

Firma sonraki yıllarda sektörlerinin lider firmaları ile ortaklıklar kurarak farklı ürün gruplarında üretime başladı. Ve yurtiçi ile yurt dışı alanlarında pazar payını arttırarak çalışmalarını devam ettirmektedir. Üretimlerimizden bazıları; Yangın İhbar Sistemleri, Alarm Sistemleri, Zayıf Akım Kabloları, Uydu Alıcı Cihazlarıdır. Aynı zamanda inşaat sektörüne de giren firmamız İstanbul’da değişik bölgelerde konut ve işyerleri yapmaktadır.

 

Üretim kapasiteniz ne kadar? Kaç kişi istihdam ediyorsunuz?

Aylık 50,000 parça üretim kapasitemiz bulunmaktadır. Üretimde 30 ila 40 kişi istihdam edilmektedir.

 

Şu anda firmanızın çatısı altında hangi markalar bulunuyor? Bu markaların sektörde ki yeri nedir?

WESTA, DIGILINE, DECON, FUJITRON markaları firmamızın tescilli markalarıdır. Bu markalar Ses, Güvenlik ve Uydu sektörlerindeki ürünlere hitap etmektedir. Ve her biri kendi pazarlarında lider konumdadır. Bu markaların haricinde Asya, Avrupa ve Amerika’dan 10‘a yakın distribütörlüklerimiz bulunmaktadır.

 

Ar-Ge ve inovasyona verdiğiniz önemi nasıl tarif edersiniz?

Ar-Ge’ye fazlasıyla önem vermekteyiz. Tüketicilerin hayatlarını kolaylaştıracak her türlü fikrin arkasından giden bir yapımız var. Gelişen teknoloji ile birlikte ürünlerimizin gelişiminide yapmış olduğumuz Ar-Ge çalışmaları ile geliştirmekteyiz.

 

Tüketicilere seslenirken kullanacağınız iletişim stratejilerinizi nasıl belirleyip şekillendiriyorsunuz?

Güvenirlilik, kalite ve teknoloji duygusunu tüketicilerimize vermeye çalışmaktayız. Bu çizgide bütün argümanlardan yararlanmaya çalışıyoruz.

 

Ekingen Elektronik Genel Müdürü

M.Ali EKİNGEN