Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajBilsan Elektronik Kendinden Emin Adımlarla Büyümeye Devam Ediyor...
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2016-10-21 14:41:13


Geri Dön
Bilsan Elektronik Kendinden Emin Adımlarla Büyümeye Devam Ediyor...

 

2017 yılında üretim kapasitesini iki katına çıkarmayı hedefleyen Bilsan Elektronik’in Genel Müdürü Bayram Coşkun ile Bilsan Elektronik’i, ürettikleri ürünleri, hedeflerini ve sektörü konuştuk.

 

Bilsan Elektronik ekonomi sahnesine 2007 yılında Ümraniye’de kurduğu fabrika ile çıktı. O günden bugüne şirket nasıl bir gelişim sergiledi? Bizlere anlatır mısınız?

 

Bilsan Elektronik 2007 yılında Ümraniye'de zor şartlar altında kuruldu. Bu firma kurulduğunda Türkiye'de gerçekten çok zor zamanlar yaşanıyordu. Avrupa ve Amerika’da yaşanan ekonomik krizler özellikle ihracatçıları yatırım yapmaktan korkutuyordu, paranın kıymetinin kalmadığı,  kepenklerin bir bir kapandığı ve ön görünün yapılamadığı bir dönemde bizler gözümüzü karartıp tüm olumsuzlukları da düşünerek Bilsan Elektronik 'i kurma kararı aldık. Zamanla ihtiyaçlarımızı daha fazla karşılaması için 2010 yılında daha büyük bir fabrikaya taşındık. Ancak 2017 yılı hedefimiz üretim kapasitemizi iki katına çıkarmaktır.

Türkiye pazarı gerçekten çok büyük ve iştah kabartıyor. Stratejik konumundan dolayı Türkiye dünyanın merkezinde bulunuyor dersek mübalağa etmemiş oluruz. Bir hücrenin çekirdeği gibi Türkiye de dünyanın kalbinde sayılır. Yani "Dünyanın kalbi Türkiye'dir" de diyebiliriz. Bu durumu ileriki yıllarda daha da net göreceğimize inanıyorum.

Türkiye'nin adını ciddi ihracatçı ülkeler arasında duymaya başlıyoruz artık. Yabancı yatırımcılar akın akın gelip yatırım yapıyorlar. Bu durum devletimizin son 12 yılda göstermiş olduğu istikrarlı ekonomik politikaların etkisiyle olmaktadır.

 

Yabancı yatırımcıların fark edipte bizim fark etmediğimiz nedir? Neden içimizdeki dinamiklerden biz faydalanamıyoruz?

 

Ülkemizde çok ciddi ARGE ihtiyacı bulunmaktadır. Bunu hiç kimse inkar edemez. Biz Bilsan Elektronik olarak bu pazardaki açığı ve açlığı  fark ettik. Yıllardır ithal edilen ve ülkemizde yapılamadığını zannettiğimiz birçok ürünün aslında ülkemiz koşullarında da üretilebildiğini fark ettik. Bu tür fırsatlar o kadar fazladır ki, detaylı bir araştırma yapılarak daha fazla fırsatların keşfedilebileceğine inanıyoruz.

 

Fabrikanızın niteliklerini sizden dinleyebilir miyiz?

 

Fabrikamız Sultanbeyli Turgut Reis Mahallesinde toplamda 1000 metrekare kapalı ve açık alana sahip olmakta olup, deneyimli personel ve profesyonel cnc tezgahlara sahiptir.

 

Şirket bünyesinde yer alan ürün grupları hangileri?

 

Şirket bünyesinde bulunan ürün portföyü her gün büyümekte olup şimdilik üretilen ürünlerimiz;

·         Besleme Trafoları (2watt ile 10000 watt aralığındaki her nevi ölçüde yapılır)

·         Akım Trafoları

·         Empedans Trafoları (Ses Trafoları)

·         Hat Trafoları (Ses Trafoları)

·         Selenoid Valf  Bobinleri

·         Ateşleme Bobinleri

·         Asansör Trafoları

·         Kontaktör Bobinleri

·         Ferrit Trafolar

 

Ürünlerinizi hangi satış noktalarında müşterilerinizle buluşturuyorsunuz?

 

Ürünlerimizin dağıtımı fabrika satış mağazamız ve bayilerimiz üzerinden gerçekleşmektedir.

 

Sektörünüzün sorunları nelerdir? Piyasanın aranan bir firması olarak çözüm önerileriniz neler olurdu?

 

Sektörümüzde çok ciddi arge ve tanıtım eksiği bulunmaktadır. Her firmanın bu eksikleri tek başına kapatması oldukça zordur. Ancak devletimizin sunmuş olduğu teşvikler ve destekler ile bu açığımızı kapatmaya çalışabiliriz.

 

Geçtiğimiz yıl Bilsan Elektronik için nasıl bir dönem oldu? 2015 yılı için hedefleriniz nelerdir?

 

2014 yılı bizim için yatırım yılı olmuştu. Mevcut makine parkurumuzu yenileyerek alanında son teknolojilere sahip olduk. Amacımız daha az hata ile daha hassas üretim yaparak müşteri memnuniyetini arttırmaktır.

 

Şirketinizin işletme felsefesi ve prensipleri nelerdir?

 

Bilsan Elektronik inanarak ve kendine güvenerek bu yola çıktı ve emin adımlarla  ilerlemeye devam ediyor ve büyük bir ivme ile de büyümeye devam edecek inşallah. Çünkü Bilsan Elektronik'in sahip olduğu başarıların temelinde kutsal bir çalışma felsefesi bulunmaktadır. Buna felsefe demek doğrumudur bilemiyoruz ancak bir yaşam biçimi de diyebiliriz. Yıllar önce bir japon firmasına sorulan bir soru vardı; "Neden bu kadar fazla yeni modeller yapıyorsunuz? Neden bu kadar hızlı değişimler yaşıyorsunuz?"

Bu sorunun cevabı ise takdire şayan bir cevaptır. Biz sizin peygamberinizin bir sözünü kendimize yaşam felsefesi kabul ettik. o söz ise şudur ki " İki günü bir geçen zarardadır."

Bilsan Elektronik olarak bu sözü kendimize yaşam felsefesi olarak benimsedik ve her gün bir önceki günden daha fazla çalışarak hedeflerimiz doğrultusunda ilerlemeye devam ediyoruz.

 

Müşterilerinize sağladığınız hizmetler ve rakiplerinize göre farklarınız nelerdir?

 

Bilsan Elektronik'i diğer firmalardan ayıran en büyük özelliği, hırslı ve agresif yaklaşımlar ile piyasaya hakim olmak isteyen bir firma değil. Bilakis kalitesi ile ön plana çıkmak isteyen bir firmadır.

 

Bilsan Elektronik’in marka bilinirliliği için ne gibi çalışmalarınız var?

 

Marka olarak Bilsan Elektronik'in daha iyi tanınması ve bilinmesi için 2015 yılı bizim için tanıtım yılı olacaktır. Sektörel fuarlarda kendi stantlarımızda ürünlerimiz ile birlikte markamızı da ön plana çıkaracağız.   

  

Ürünlerinizi hangi kalite standartlarına göre üretiyorsunuz?

 

Ürünlerimiz, TSE, ISO ve CE kalite standartlarına göre üretilmektedir.

 

Müşteri ilişkilerinde ön plana çıkardığınız unsurlar nelerdir? Hatalı üretim durumlarında nasıl bir politika yürütüyorsunuz?

 

Bilsan Elektronik olarak ürünlerimizin kalitesine her zaman güveniyoruz ve ürünümüzün her zaman arkasındayız. Müşteri memnuniyeti bizim için çok önemlidir. Ürünlerimiz firmamızın garantisi altındadır.

 

Bilsan Elektronik’in ürün ihraç ettiği ülke sayısı kaç? Ürünlerinizi sunduğunuz ülkelerin ihtiyaçlarına cevap verebiliyor musunuz?

 

Ürünlerimizi şimdilik doğrudan ihraç etmiyoruz ancak dolaylı olarak bayilerimiz üzerinden ihraç edebiliyoruz. İhraç ettiğimiz ülkeler ağırlıklı olarak Ortadoğu ülkelerinden Mısır, Irak, Cezayir, Fas, Güney Afrika ve Lübnan olmaktadır.

 

Dış ticaretteki prensipleriniz nelerdir?

 

Diş ticaretteki prensibimiz ülkemizi kalitemiz ile en iyi şekilde temsil etmek istiyoruz. Bu bayrak yarışında ürünlerimizdeki "Made in Turkey" yazısı ile yapıyoruz. 

 

Dış ticaret hacminizi arttırmak için ne gibi projeleriniz var?

 

Dış ticaret hacmini arttırmak firmamız ve bayilerimizin için büyük önem arz ediyor. Çünkü iç piyasa elbet bir gün doyuma ulaşacaktır. Rakiplerimiz ile iç piyasada çekişmektense dış pazarda bulunan pastadan büyük dilimler kazanmak daha caziptir. Bu nedenle direk veya dolaylı satış hedeflerimizi arttırma yönünde çalışmalarımız olacaktır. Bu çalışmalarımızdan bazıları yurt dışı fuar katılımları firma ziyaretleri gibi tanıtımlar ile yapılacaktır.

 

Bilsan Elektronik Genel Müdürü

Bayram COŞKUN