Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajSon Kullanıcıya Giden Her Ürün Bizim Sorumluluğumuzdadır
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2016-09-20 15:15:38


Geri Dön
Son Kullanıcıya Giden Her Ürün Bizim Sorumluluğumuzdadır

1993 yılında Bora Ellialtıoğlu tarafından kurulan ve üretim yaptığı bütün konularda sektörünün önde gelen firmaları arasında yer almayı başaran Botech Elektronik’in yetkilisi Samet KOÇAKÖZÜ ile Botech’i ürettikleri ürünleri ve Botech’in başarısını konuştuk.

 

Firmanızın  kuruluş hikayesi nedir? Büyüme nasıl sağlandı?

 

Botech Elektronik 1993 yılında Bora Ellialtıoğlu tarafından kurulmuştur. Analog uydu alıcısı ve LNB ithalatı yaparak sektörde bir ilki başlatmıştır. 1997 yılında ilk SMT hattını faaliyete geçirerek analog uydu alıcı ve LNB üretimi başlatmıştır.

2000 ile 2003 yılları, bizim yeni yatırım kararları aldığımız ve uyguladığımız yıllardır. Günlük üretim hızı 5 marka ile 1000 adeti geçmiştir.

2005 yılı markaya yatırım yaptığımız, pazarlama organizasyonu kurduğumuz döneme karşılık gelir. Bu dönemin ardından yatırımlar tamamlanıyor. Dijital uydu alıcısında 7 marka ile günlük üretim 2000 adet aşıyor. Firmamıza 2007 yılında interkom sistemi ürünleri eklemiştir. Profesyonel mühendislerden oluşan yazılım ve donanım kadromuz yeni ürün ve özellik taleplerine en iyi şekilde cevap vermektedir.

1995-96 yılından itibaren dönem dönem iş birlikteliği yaptığım Botech Elektronik ile 2014 yılı itibariye güçlerimizi birleştirme kararı aldık. Bu karar ile birlikte Botech Elektronik’te yeni yeni yatırımlar, yeni ürünler dönemine başladı. 2014 yılı itibariyle kablo üretimine başladık. Gün geçtikçe çoğalan çeşitleriyle anten kablosu, kamera kablosu, bilgisayar kabloları gibi daha birçok çeşitle ürün yelpazemizi arttırdık.

2015’de LED aydınlatma, kamera ve DVR çalışmalarına başlayıp 2016 yılında LED aydınlatma ve kamera üretim aşamasına geçilmiştir. Kamera ve LED aydınlatma çeşitliliğiyle sektörde lider olma yolunda emin adımlarla ilerlemekteyiz.

Şunu biliyoruz ki gelişmenin sınırı yoktur. Önemli olan sağlam adımlarla son tüketiciyi de arkanıza alarak büyümektir. Bu yolda ilerlemenin gayreti içindeyiz.

 

Bu kararın ardından nasıl yatırımlar yaptınız?

 

Gerek teknolojideki hızlı gelişmeler, gerek TV ve uydu sektöründeki hızlı yükseliş ivmesi, firmamızın da yeni yatırımlar konusunda adımlar atmasında önemli bir pay sahibi olmuştur. 2005 yılında, Philips firmasından yeni bir SMD hattı alınmış ve üretime dahil edilmiştir. Bu hattın devreye alınması ile üretim kapasitemiz 3 misli artmış, aynı zamanda çok daha karmaşık ve profesyonel cihazların fabrikamızda üretilmesi mümkün hale gelmiştir. Aynı dönemde, mevcut el dizgi ve otomatik lehimleme makinesi hattına da, “ RoHS “ uyumlu 2. hat ilave edilerek, montaj hatlarının hız ve performansları da arttırılmıştır.

2014 yılında ise, farklı bir anlayışla kablo üretim tesisimiz kurulmuş ve faaliyete geçmiştir. Geçen 2 yıl zarfında da, bu tesisteki makine parkı adedi arttırılarak, aynı anda 3 ayrı hat ve farklı ürün olarak üretim yapması sağlanmıştır.

2016 yılında da, AHD kamera, DVR / NVR ve LED aydınlatma ürünleri için üretim hatları kurulmaya başlanmış ve yatırımların yıl sonundan önce devreye alınması planlanmaktadır. Tüm bunların ötesinde de, çalışan personelimizin de, ISO9001 kapsamında, seminer ve fabrika içi eğitimlerle tüm bu gelişmeleri takip edebilmesi sağlanmaktadır.

 

Üretim kapasiteniz ne kadar? Kaç kişi istihdam ediyorsunuz?

 

Fabrikamız yılda 1.500.000 adet uydu alıcısı ile 20.000 km kablo kapasitesine sahiptir. Üretim hatları işletime alındığında, bu kapasiteye yılda 400.000 adet kamera ve 1.000.000 adet LED aydınlatma ürünü ilave olması planlanmaktadır. Botech Elektronik ve Pazarlama olarak 75 kişi istihdam etmekteyiz.

 

Şu anda firmanızınçatısı altında hangi markalar bulunuyor? Bu markaların sektörde ki yeri nedir?

 

Şu anda firmamızın çatısı altında önce firmamıza ismini veren Botech markası ve ardından Wismann markası bulunmakta. Bu markalar sektörde bölgesine değişik etkinliktedir. Şuanda bütün bölgelerde bilinirliği olmakla beraber gün geçtikçe pazardaki gücü artmakta. Bu durum bizi hem sevdiriyor hem de gurur veriyor. Yükselen ivmeyi sürekli kılmak, müşteri memnuniyeti üzerine kurduğumuz bu düzeni değişen ihtiyaçların hizmetine sunmak bizi bulunduğumuz noktayı yukarı çıkarmakta.

 

Ar-Ge ve inovasyona verdiğiniz önemi nasıl tarif edersiniz?

 

Botech, 23 yıldır bu sektörde hizmet verdiğini söylemiştik. Şirketimizin kuruluşundan veri Ar-Ge bölümü mevcuttur. Deneyimli kadromuz gerek kendi bilgi ve tecrübeleriyle, gerekse işbirliği yaptığı yabancı firmaların mühendis kadrosuyla çalışmalar yapmaktadır. Biz araştırma ve geliştirmenin önce bir şirketin daha sonra da ülke için büyüme ve gelişmenin unsuru olduğunun bilincindeyiz.

Ar-Ge çalışmalarıyla kuruluşumuz, üretkenliğini ve üretim kapasitesinin arttırmakta ve yeni ürün ve hizmetler yaratmaktadır.

İnovasyona gelince; yeni fikirlerin peşinde koşmak bizim bitmeyen hayalimiz. Bu fikirleri ticari bir yarara dönüştürmek, sürekli kılmak, sürdürülebilir kârlı biri büyüme sağlamak bizim için çok önemli. Bu fikirlerin kaynağında 23 yıllık tecrübe yatmakta.

Sadece ürün konusunda değil, verdiğimiz hizmette, işletme modelimizde daima yeni fikirlere açığız ve peşindeyiz. Bu fikirlerden seçim yaparak şirket hedeflerine en iyi hizmet edecek olanı veya olanları projelendiririz. Burada kontrollü olmak bizim en büyük ilkemiz. Kontrollü büyümek bizim hedefimiz.

 

Tüketicilere seslenirken kullanacağınız iletişim stratejilerinizi nasıl belirleyip şekillendiriyorsunuz?

 

Tüketicilere seslenirken iletişim stratejilerini öncelikle doğru bilgi, üzerine şekillendiririz. Öncelikle bu ülkenin bir vatandaşı olarak sağlam, düzgün çalışan ürünü pazara vermeyi boynumuzun borcu olarak görürüz. Kalite standartlarından taviz vermeyen üretim anlayışımızla devam eder.

İşte en can alıcı noktaya şimdi geldik satıştan sonra bizim en çok önem verdiğimiz süreç başlar. Son kullanıcıya giden her ürün bizim sorumluluğumuzdadır. Bu anlayış, bu güven zinciri bizi bulunduğumuz noktadaki yerimizi belirliyor. Amaç kısa vade de kâr etmek değil uzun vade de müşteri memnuniyetine dayalı hizmet verebilmek. Markamızdan bahsedilirken gülen yüzler görmektir.

Botech Elektronik Yetkilisi

Samet KOÇAKÖZÜ