Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajAvrupa Bağlantı Elemanları Sektöründe Lider Olmayı Hedefliyoruz
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2016-09-20 15:09:41


Geri Dön
Avrupa Bağlantı Elemanları Sektöründe Lider Olmayı Hedefliyoruz

Cıvata üretimi konusunda hedeflerinin Avrupa’da ilk 5’e girmek olduğunu belirten Çetin Cıvata Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu ile Çetin Cıvata’yı, ürettikleri ürünleri ve sektörü konuştuk.

 

Kısaca Çetin Cıvata’yı tanıyabilir miyiz?

 

Firmamız bağlantı elemanları sektörünün en önemli üreticilerinden birisi. Çetin Cıvata Tecdelioğlu ailesi tarafından 1976 yılında kuruldu. Bu yıl 40. kuruluş yıldönümümüzü kutladık. Ancak firmamızın temeli 1901 yılına kadar uzanıyor halen 3. ve 4. Kuşak tarafından yönetilen değişik sektörlerde faaliyet gösteren bir şirketler grubuyuz. Biz Aslen Malatyalıyız, Malatya kökenli bir aileyiz. İstanbul ve Malatya’da üretim tesislerimiz var. İstanbul’da 3 Malatya’da 1 adet üretim tesisimiz faaliyetlerini sürdürüyor.

 

Peki firmanızın üretim yelpazesinde ne tür bağlantı elemanları var?

 

Bağlantı elemanları konusunda ürün yelpazemiz oldukça geniş. Ürün yelpazemizde 3 mm ile 27 mm arasında her türlü soğuk şekillendirilmiş standart cıvata, vida, perçin ve somun bulunuyor. Ayrıca firmamız müşterilerden gelen özel bağlantı elemanları ve parçaları üretimi isteklerine de çok rahat cevap verebilmektedir.

 

Ürettiğiniz bağlantı elemanlarının piyasadaki benzerlerinden farklı yanları neler?

 

En büyük özelliğimiz hammadde bize geldikten sonra bağlantı elemanlarının kalıbından tutunda paketlemesine kadar bütün aşamalarının fabrikamız bünyesinde yapılabilmesidir. Bağlantı elemanlarımızı üretim esnasında kontrol edip her hangi bir sorunla karşılaştığımız da anında müdahale edebiliyoruz. Kısacası izlenebilir bir kalite kontrol çerçevemiz var. Kalitenin izlenebiliyor olması da maksimum müşteri memnuniyeti konusunda etkili oluyor. Diğer farklı özelliğimiz ise  müşterilerimizle birlikte proje geliştirebiliyor olmamız. AR-GE departmanımızla birlikte müşterilerimizin talepleri doğrultusunda onların işini çözebilecek en işlevsel ürünü geliştirip üretebiliyoruz. Müşterilerimize mühendislik hizmeti verebiliyoruz. Birçok noktada aynı cıvatayı aynı bağlantı elemanını kullanıp çeşidi azaltma konusunda müşterilerimize yardımcı oluyoruz. Somun, cıvata ve vida fabrikamızın ayrı olması müşterilerden gelen talep ve isteklere çabuk cevap verebilme ve bu istekleri anında karşılayabilme konusunda bize avantaj sağlıyor.

 

Çetin Bey ürettiğiniz bağlantı elemanları daha çok hangi sektörlerde kullanılıyor?

 

Firmamız bağlantı elemanları sektörünün en büyük oyuncularından birisi. Sektörün ihtiyacının yaklaşık yüzde 15’lik kısmını Çetin Cıvata karşılıyor. Ürettiğimiz bağlantı elemanlarını başta otomotiv sektörü olmak üzere; Beyaz Eşya, PVC, Mobilya, Enerji Nakli Hatları, Elektrik, Aydınlatma ve Makine sektörleri tarafından kullanılıyor. Kısacası bağlantı elemanı olmadan hiçbir şey olmaz, bu yüzden de bağlantı elemanları yukarda saydığım sektörlerin olmazsa olmazıdır. Küçük bir parçayız ama önemli bir parçayız.

 

İhracatınız var mı? Varsa toplam üretiminizin ne kadarını ihraç ediyorsunuz?

 

Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere yaklaşık 40 ülkeye ihracat yapıyoruz. Toplam üretimimizin yüzde 40’ını ihraç ediyoruz. Yaptığımız ihracatında neredeyse yüzde 80’ini Avrupa ülkelerine yapıyoruz. İhracat yaptığımız ülke sayısını artırmayı hedefliyoruz bunun içinde farklı pazarlarda araştırmalar yapıyoruz. Sertifika, belge ve kalite olarak birçok donatıya sahibiz. Uzun yıllardan beri ISO-9001 Belgemiz var, ISO-14001 ve OHSAS-18001 belgemiz var. Otomotiv sektörü için kullanılan ISO-16949 belgemiz var. Yapı sektörü için gerekli olan CE Belgemizde mevcut.

 

Firmanız 2015 yılında hedeflerini tutturabildi mi? 2016 yılından beklentileriniz neler?

 

2015 yılında tonaj olarak yüzde 20 büyüme sağladık, cirosal olarak yüzde 15 büyüme gerçekleştirdik. Son 3 yılda 10 milyon doların üzerinde makina yatırımı yaptık. Geçtiğimiz yıl 23 bin ton üretim gerçekleştirdik. Makina yatırımlarımız sonucunda bu yıl 27 bin ton üretim hedefimiz var. Yüzde 70 kapasite ile çalışarak tonaj olarak daha fazla büyümeyi hedefliyoruz. ve yatırımlarımıza da devam ediyoruz. Malatya fabrikamıza da bu yılın ikinci yarısından itibaren yatırımlarımıza başladık.15 bin metrekare daha kapalı alan oluşturmayı hedefliyoruz. 2016 yılı için de yine yüzde 15 büyüme hedefimiz var.

 

Her sektörün olduğu gibi sizin sektöründe bir takım sorunları olduğunu biliyoruz bize kısaca sektörün sorunlarından bahseder misiniz?
 

Bağlantı elemanları sektörü 2015 yılında sancılı bir süreç geçirdi. Sektör olarak bizim en büyük sorunumuz hammadde fiyatlarının çok değişken olması ve özellikle iç pazarda Uzakdoğu'dan yapılan ithalatlar nedeniyle sektör sıkıntılar yaşıyor. Bu sorunların çözümü konusunda sektörümüzde üretim yapan ciddi üreticilerle bir takım girişimlerimiz oldu. Bu konuda en yakın zamanda sonuç alacağımızı umuyorum. Bu yıl sektörün büyüme ve gelişme içerisinde olacağına inanıyoruz ve bu büyüme ile ihracat rakamlarının da artacağını öngörüyoruz.

 

Çetin Civata Yönetim Kurulu Başkanı

Çetin TECDELİOĞLU