Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Haberler
HaberlerBakü Olimpiyat Stadyumuna KNX Aydınlatma Otomasyon Sistemi
Kategori : Haberler
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2016-08-22 14:53:39


Geri Dön
Bakü Olimpiyat Stadyumuna KNX Aydınlatma Otomasyon Sistemi

Bakü Olimpiyat Stadyumu, Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de, Büyük Şor Gölü yakınında ve havaalanı ile şehir merkezini birleştiren yol kenarında konumlanmıştır. Projede KNX aydınlatma kontrol ve otomasyon sistemi uygulanmıştır

68.000 kişi kapasiteli Bakü Olimpiyat Stadyumu; 496.000 m2 toplam saha alanında 204.000 m2 kapalı inşaat alanından oluşmaktadır. Bakü Olimpiyat Stadyumu Projesi’nin yapımı yaklaşık 2 yıl sürmüş ve 28 Şubat 2015 tarihinde tamamlanmıştır.

Azerbaycan 12-18 Haziran 2015 tarihlerinde düzenlenen 1. Avrupa Oyunlarına ev sahipliği yapmış ve Oyunların Olimpiyat Stadyumunda gerçekleştirilen açılış ve kapanış seremonileriyle büyük beğeni toplamıştır.

Bakü Olimpiyat Stadyumu Projesi; Ana Stadyum, Warm-Up (Antreman Stadı), MEP Binası, Info Center, Otopark ve Sosyal Alanlar olmak üzere çeşitli yapılardan oluşmaktadır.

Ana Stadyum 4 Zon ve 6 kattan oluşmakta; ticari alanlar, genel kullanım alanları, basın ve özel kullanıma ayrılmış CIP, VIP ve VVIP kısımlarını içermektedir.

 

Aydınlatma kontrol sistemi

 

Projede KNX aydınlatma kontrol ve otomasyon sistemi uygulanmıştır. Sistem kapsamında tüm alanların aydınlatmaları merkezi ve lokal olarak kontrol edilebilecek şekilde dizayn edilmiştir.

Projede toplam 188 aydınlatma panosu ve bu panolarda çeşitli KNX otomasyon cihazları bulunmaktadır. Tüm panolar aralarında oluşturulan KNX Bus Hattı ve KNX IP altyapısı aracılığı ile iletişim sağlanmaktadır.

Sahada bulunan anahtarların tümü KNX otomasyon anahtarı olup üzerlerinde bildirim LED’i bulunmaktadır. Kullanıcılar anahtar üzerinden de aydınlatmanın durumunu görebilmektedir.

 

Aydınlatma Kontrol Sistemi ile; 

 

5.200 adet On/Off Aydınlatma Linyesi ve 380 adet 1-10 V. / DALI / Universal Dimmer Linyesi ile yaklaşık 60.000 aydınlatma armatürü kontrol edilmektedir.

 

Merkezi Kontrol

 

Aydınlatma Kontrol Sistemi ile;

Ana Stadyum Saha, Çatı, Tribün ve İç Mahal Aydınlatmaları, Warm-Up Saha ve İç Mahal Aydınlatmaları ile Çevre Aydınlatmaları merkezi olarak kontrol edilebilmektedir.

·         Ana Stadyum Zemin Kat Güvenlik Kontrol Odası ile

·         Ana Stadyum 4. Kat Stadyum Kontrol Odası ve

·         Warm Up Kontrol Odasında olmak üzere toplam 3 adet Kontrol Bilgisayarı üzerinden tüm aydınlatma sistemi merkezi olarak kontrol edilebilmektedir.

Ayrıca kontrol odalarında bulunan 2 adet Dokunmatik Kontrol Paneli ve çeşitli mahal ve odalarda bulunan otomasyon anahtarları ile aydınlatmalar lokal olarak ta kontrol edilebilmektedir.

 

Aydınlatma Senaryoları

 

6 farklı zamanda (Daylight, Night, Emergency, Emergency Security, Cleaning, Maintenance) 26 ayrı mahal/grup 7 ayrı durum/faaliyet halinde (Non Event, Training, Competition, Football, Athletics, Oliympic, Warm-Up Non Event, Warm-Up Event) olmak üzere toplam 2142 senaryo/olay tek dokunuşla otomatik olarak gerçekleştirilebilmektedir.
Aydınlatma kontrol sistemi ile stadyum kullanım amacına göre hazırlanan;

·         Başlangıç,

·         30 Dakika önce,

·         Etkinlik anı,

·         30 Dakika sonra ve

·         Bitiş senaryo geçişleri otomatik olarak uygulanmaktadır.

 

KNX/BACnet Gateway ile KNX aydınlatma kontrol sistemi üzerinde bulunan seçilmiş 125 senaryo bina yönetimi sistemi üzerinden kontrol edilebilmektedir.

 

1. Avrupa Oyunları açılış ve kapanış seremonileri

 

2015 yılının Haziran ayında Bakü Olimpiyat Stadyumunda gerçekleştirilen Avrupa Oyunları’nın açılış ve kapanış seremonileri için hazırlıklar yapan firmanın talepleri doğrultusunda hazırlanan senaryolar ile seremoni anında stadyumun aydınlatmaları kontrol edilmiştir. Ülke tarihinin en büyük organizasyonu olan 1. Avrupa Oyunları’nda 50 ülkeden yaklaşık 6 bin sporcu, 20 branşta yarışmıştır.